ATElier Kultury obmyślając tegoroczne XXX Spotkania Teatralne nie zapomniało o milusińskich. Zaproszono je w czwartek, 23 marca, na warsztaty pt. Jak zrobić pacynkę? Tytuł wszystko wyjaśnia, było o tym jak wykonać lalkę teatralna. Zajęcia prowadziła Julia Ptasznik, instruktor ATElier Kultury.
Zabawa w teatr to dla wszystkich milusińskiego sprawa wielkiej wagi. Dlaczego – wyjaśnia pani Julia. – Zarówno teatr, jak i sztuki plastyczne – mówi pani Julia – są pobudzaniem wyobraźni dziecka i to jest sedno sprawy. Ja się całe życie zgadzam z Albertem Einsteinem, iż wyobraźnie jest ważniejsza niż wiedza. Wiedzę się dzisiaj ma, jutro się nie ma, wiedza się zmienia a wyobraźnia jest zawsze potrzebna, od początku do końca życia. Uważam, iż ludzie z wyobraźnią nie robią tak wielkich błędów, które potem znamionują na całe życie, bo mają to wyobrażenie co się może stać, gdy zrobię to, czy tamto. Nieraz ciężko tę wyobraźnię w dzisiejszych czasach pobudzić, dlatego, iż bardzo jest dużo elementów, które wkoło nas pobudzają, to przecież internet, wszelkie social media, wszelkie obrazy, które atakują dzieci z każdej strony, a mało czytania książek moim zdaniem. Dawniej mówiło się, iż książka najbardziej rozwija wyobraźnię. Pacynka wyszła dlatego, iż dwa dni temu był Światowy Dzień Lalkarstwa.
A oto nieskomplikowany opis tego, jak powstaje pacynka. – Pacynka jest taką lalką, którą się trzyma na ręku – objaśnia pani Julia – ręką się ją animuje. Postawą pacynki jest rękawica, choć niektórzy zrobią ją choćby ze skarpetki, grunt żeby ręka się ruszała. Na wskazującym palcu usadawiamy głowę, kciuk i palec środkowy to ręce takiej pacynki. Ozdabiamy tak, żeby przypominały postać, którą chcemy uzyskać.
Milusińskich zapytaliśmy o to, dlaczego zabawa w teatr jest fajna. Odpowiadały z przekonaniem. Maja powiedziała, iż dużo się podczas takiej zabawy dzieje i fajnie się taki teatr ogląda. Według Jowity zabawne jest to, iż kogoś udajesz.
Można też co ambitniejszym milusińskim zaproponować marionetki lub jawajki. Marionetka – jest poruszana linkami przytwierdzonymi do drewnianego krzyżaka, tak animuje się głowę, ręce i nogi lalki
Jawajka – lalkarz animuje jedną ręką głowę laki, drugą zaś ręce jawajki.
Naszym skromnym zdaniem teatr jest świetną receptą na znudzone dzieciaki. Wykonanie pacynki nie jest wielce skomplikowanym zadaniem, a frajda ogromna i święty spokój na parę godzin.
eb