We wrześniu bieżącego roku miała miejsce już dwudziesta, jubileuszowa edycja naszego Przeglądu. Od ponad dwudziestu lat przyjeżdżają do nas zespoły z placówek edukacyjno-rehabilitacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami, z różnych stron świata i Polski, żeby zaprezentować swoje teatralne umiejętności, pokazać nowe spektakle, spotkać się ze znajomymi i przyjaciółmi.
W tym roku gościliśmy 27 zespołów z Polski i Litwy. Spektakle, jak zwykle, prezentowały wysoki poziom, interesujące pomysły reżyserskie, scenograficzne i kreacje aktorskie.
Przedstawienia wnikliwie obserwowałoę trzyosobowe jury w składzie: Jarosław Wojciechowski, producent teatralny, reżyser, dramaturg, aktor, Natalia Kuropatwińska, nauczyciel i terapeuta Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie oraz Krystian Nehrebecki, aktor filmowy i teatralny, który po kilku latach przerwy powrócił – jak powiedział – z wielką przyjemnością i radością, do udziału w pracach jury MPTW.
Pan Nehrebecki uważa, co wielokrotnie podkreślał, iż ceni nasze przedstawienia ze względu na otwartość i świeżość spojrzenia z punktu widzenia ich twórców. Twierdził, iż powinny być one inspiracją dla zawodowych reżyserów.
W czasie trwania Przeglądu obok występów scenicznych odbywały się także warsztaty plastyczne i choreoterapeutyczne dla uczestników MPTW.
Nasze terapeutki, Joanna Dąbrowska i Iwona Nawrocka zorganizowały warsztaty plastyczne pod hasłem Sen o teatrze. Tak opisują swoje działanie:
– Każdy z nas śni, dlatego na tegorocznych warsztatach daliśmy możliwość młodym aktorom przeniesienia scen ze swoich snów na poduszki. Uczestnicy mieli do dyspozycji kolorowe poszewki, na których powstały barwne, wesołe prace. Zarówno sen, jak i gra na scenie jest bytowaniem w świecie nierzeczywistym. Niektórzy przenieśli na płótno obrazy ze swoich marzeń sennych, inni przedstawili postaci, które już zagrali i te, które chcieliby jeszcze w swojej karierze aktorskiej zaprezentować na deskach scenicznych.”
Pani Katarzyna Hałas, muzykoterapeuta w ZPS, prowadząca warsztaty z choreoterapii przeznaczone dla osób w różnym wieku oraz o różnorodnych potrzebach psychiczno-fizycznych, tak opisuje cel i wartość tych zajęć:
– Taniec jest jednym ze sposobów porozumiewania się ze świate mową ciała, przez którą człowiek wyraża siebie. Ruch oraz rytm, będące podstawowymi elementami tańca umożliwiają odkrywanie nieuświadomionych emocji, przeżyć, oczekiwań, norm, idei czy wartości. Taniec pomaga także uwolnić napięcia nagromadzone w ciele pod wpływem stresu.
Zajęcia obejmowały taniec w kręgu oraz szeroko pojęty taniec integracyjny. Podczas spotkań uczestnicy poznawali tańce etniczne, pochodzące z Irlandii, Jerozolimy, Wysp Owczych, Węgier, ale także elementy polskich tańców ludowych, takich jak kujawiak czy oberek. Nie zabrakło też popularnych tańców do znanych utworów muzyki pop.
Tradycyjnym wydarzeniem w czasie teatralnego tygodnia jest biesiada kaszubska, która odbywa się w ośrodku w Gołuniu. Uczestnicy mieli okazję zakosztować wyśmienitych potraw kuchni regionalnej oraz pobawić się przy dźwiękach muzyki.
Opiekunowie i wychowawcy podczas tego spotkania wymieniali spostrzeżenia, wrażenia, wyrażali zadowolenie z możliwości uczestnictwa w naszej corocznej imprezie. Niektórzy z nich podkreślali, iż perspektywa udziału w tczewskim Przeglązie jest dla nich inspiracją i motywacją do pracy przez cały rok.
Finalny koncert otworzył, jak zwykle, występ przedszkolaków z naszego Przedszkola z Teatrzykiem ze Stumilowego Lasu. Zachwycił publiczność, która bardzo żywo i niezwykle emocjonalnie reagowała na widok naszych maluszków na scenie.
Widownia nie zawiodła. Mamy już spore grono stałych, wiernych bywalców, kiedyś uczniów, wychowanków i aktorów, którzy choćby jeżeli w tej chwili już nie prezentują swoich umiejętności na deskach teatru, to zawsze przychodzą oglądać swoich kolegów i oklaskiwać inne grupy.
W tym roku nagrody tytularne otrzymali:
Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Teatr Grimm z Szymanowa z przedstawieniem pt. Przeniknąć chłód serca, „za doskonałą choreografię otwierającą widowisko godne zawodowej sceny teatrów muzycznych całego świata”.
Nagrodę prezesa PFRON – zespół Ciekawi świata z Poznania ze spektaklem Kwiatowe wariacje „za uderzającą prostotę pomysłu, wykonania i interpretacji, co jest kwintesencją terapii teatrem”.
Nagroda jury – Teatr Bez granic z Radomia z przedstawieniem Chińska wojowniczka „za perfekcyjne przeniesienie widzów do Krainy Kwitnącej Wiśni, za ekspresję i wyraz sceniczny godny profesjonalistów”.
Jury przyznało także dwie nagrody indywidualne: za tytułową rolę w przedstawieniu Alkohoik Teatru WTZ Szansa z Białogardu oraz za rolę Gerdy w spektaklu Przeniknąć chłód serca zespołu Grimm z Szymanowa.
Główną wielką Nagrodę XX Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych otrzymała grupa Mimi Riczi z Tczewa za Mimi Riczi czyli 20 lat w kalejdoskopie za „artystyczne użycie retrospekcji i stworzenie wyjątkowo pysznego i pobudzającego do refleksji show teatralno-muzyczno-plastycznego”.
Gratulujemy wszystkim!
Ponieważ u nas nie ma wygranych i przegranych. Sukcesem niewątpliwym jest każdy występ i udział każdego aktora na scenie naszego przeglądu.
Zobacz galerię…
Marlena Modrzejewska-Trocha / ZPS w Tczewie, fot. Marek Czaja. Organizatorzy
Data publikacji: 31.10.2024 r.