Wystawa “Wołyń 1943-2023”

agencja-informacyjna.com 1 rok temu
Zdjęcie: Wystawa “Wołyń 1943-2023”


4 lipca 2023 roku (wtorek) w prasową w Domu Polonii w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa poświęcona wystawie „WOŁYŃ 1943–2023” organizowanej w związku z 80. rocznicą Zbrodni Wołyńskiej. Wystawie towarzyszyć będzie oprowadzanie kuratorskie.

Konferencja prasowa na temat wystawy „WOŁYŃ 1943–2023” odbędzie się 4 lipca o godzinie 11:00 w Domu Polonii przy ul. Krakowskie Przedmieście 64. W wydarzeniu udział wezmą: Witold Szabłowski – autor i kurator wystawy, reporter, który w trakcie swoich podróży odnalazł i opisał Ukraińców ratujących polskich sąsiadów podczas rzezi wołyńskiej; Ołeksandra Wasejko – czyli Pani Szura, odznaczona Medalem Virtus et Fraternitas za pielęgnowanie pamięci o polskich ofiarach Zbrodni Wołyńskiej oraz Michał Senk – dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Po zakończeniu konferencji kurator wystawy Witold Szabłowski oprowadzi gości po wystawie plenerowej, która zlokalizowana jest przy ulicy Krakowskie Przedmieście 66. O godzinie 18:00 odbędzie się natomiast wernisaż wystawy „WOŁYŃ 1943-2023”, któremu będzie towarzyszyć oprowadzanie kuratorskie oraz dyskusja pt. „Jak rozmawiać o Wołyniu?”. Rozmowa i oprowadzanie kuratorskie będą tłumaczone na język ukraiński.

W obliczu wojny na Ukrainie dwa narody nawiązały unikalną i braterską więź. Nadchodząca rocznica może być okazją do jej wzmocnienia, ale również do wzmocnienia procesu zabliźniania się wielkiej rany z przeszłości.

Wystawa organizowana jest w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. Pamięć o tej zbrodni powinna trwać, ale nie powinna przesłaniać współczesnych wyzwań stojących przed Polską i Ukrainą. Wystawa jest okazją do budowania tej pamięci oraz do dialogu opartego na prawdzie, dobrej woli i szacunku dla ofiar. Pozwoli ona odpowiedzieć na pytania: Jak rozmawiać o rzezi wołyńskiej, by budować wspólną przyszłość między obydwoma narodami? Jak rozmawiać o rzezi wołyńskiej w czasie, gdy trwa wojna? Jak rozmawiać o osobach odpowiedzialnych za nią? Jak rozmawiać o upamiętnieniu jej ofiar?

Wystawę w języku polskim i ukraińskim będzie można oglądać od 4 do 30 lipca przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie oraz we Wrocławiu w tym samym czasie przy Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184. Udział w konferencji można zgłaszać na adres [email protected] lub pod numerem telefonu 515060497 do 3 lipca 2023 r.

Organizatorem wystawy oraz konferencji jest Centrum Myśli Jana Pawła II, współorganizatorem Centrum Historii Zajezdnia. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Rzeź wołyńska to rozpoczęta 11 lipca 1943 roku masowa akcja przeciwko mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP. Ludobójstwo przeprowadzone było przez Ukraińską Powstańczą Armię na Wołyniu przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej.

Tego dnia około godz. 3 nad ranem oddziały UPA zaatakowały polską wieś Gurów, w której z 480 mieszkańców ocalało tylko 70 osób. Jednocześnie otoczyły i zaatakowały 99 wsi i osad polskich w trzech powiatach: kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. W tym samym czasie 20 nacjonalistów ukraińskich wtargnęło w czasie mszy świętej do kościoła w Porycku, gdzie w ciągu trzydziestu minut zabili około stu osób, w tym dzieci, kobiety i starców. Następnie wymordowali wszystkich mieszkańców Porycka. Podobne ataki miały miejsce w Wygrance, Nowinach, Orzeszynie, Romanówce o Swojczowie.

Ataki dokonane 11 lipca 1943 były jednymi z najbardziej okrutnych i krwawych mordów, jakich dopuścili się nacjonaliści ukraińscy w latach 1942-1944.

Według ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej na Wołyniu, w Galicji Wschodniej oraz Małopolsce zamordowano około 100-130 tysięcy Polaków. Niecałe 3 tysiące miało religijny pochówek i grób. Większość zabitych została spalona w swoich domach i wsiach lub zakopana w zbiorowych, nieoznaczonych grobach.

W organizowanych przez złożone z mieszkańców grupy samoobrony i żołnierzy Armii Krajowej akcjach odwetowych zginęło około 3 tysięcy Ukraińców.

Agencja Informacyjna, Kultura /now/ 1.07.2023

Idź do oryginalnego materiału