W listopadzie 1956 roku na ulicach Tczewa pojawiły się pierwsze dwa autobusy komunikacji miejskiej. Kursowały na trasie od dworca kolejowego na Plac Wolności (obecnie Plac Hallera). Od tamtej pory miejski transport publiczny przeszedł szereg zmian. Historię tego rozwoju prezentuje wystawa plenerowa przygotowana przez Fabrykę Sztuk oraz Biuro Transportu i Mobilności Urzędu Miejskiego w Tczewie.
Na ekspozycji zostały przedstawione najważniejsze etapy funkcjonowania komunikacji miejskiej, w tym rozbudowa sieci połączeń i taboru, zmiany organizacyjne oraz rola społeczności związanej z tczewską komunikacją, bowiem historia komunikacji – to również historia ludzi, którzy przez dziesięciolecia tworzyli i rozwijali system komunikacji miejskiej: kierowców, mechaników, dyspozytorów oraz pracowników administracji. Trzon ekspozycji stanowią fotografie opatrzone krótkim komentarzem. Pochodzą one ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie oraz od osób prywatnych.
Wystawa będzie prezentowana na placu przed dworcem przez dwa miesiące. Jej uroczysta inauguracja nastąpi 26 czerwca o godz. 12.00 jako wydarzenie towarzyszące Sobótkom Tczewskim.



