17 litografii cenionego artysty Marca Chagall’a można od dziś (4 lipca) oglądać na wystawie w Muzeum Diecezjalnym – Domu Długosza w Sandomierzu. Wszystkie prace inspirowane są Biblią. Ekspozycja nosi tytuł „Ja Biblii nie czytałem, ja ją śniłem”.
Dr Urszula Stępień, kustosz w Muzeum Diecezjalnym powiedziała, iż twórczość Chagall’a porusza wyobraźnię kolejnych pokoleń. Jest to sztuka wyjątkowa, dotykająca najczulszych strun każdego człowieka.
– W opowieściach biblijnych można odnaleźć takie wartości jak miłość i nadzieja, one łączą sacrum i profanum, splatają w jedność niebo i ziemię, fantazję z realizmem. To fascynująca podróż po księgach Starego Testamentu, które są przedstawione w sposób charakterystyczny dla twórczości: niepowtarzalnego rysunku i żywych kolorów, a wszystko łączy się w wielką metaforę – dodała dr Urszula Stępień.
Wystawa przyciągnęła liczną publiczność. Niektórzy przyjechali na nią specjalnie z innych województw. Pani Monika powiedziała, iż uwielbia prace Chagall’a, dlatego ucieszyła się bardzo na wiadomość o tej wystawie i koniecznie chciała ją zobaczyć. Była pod dużym wrażeniem ekspozycji. Z kolei pani Małgorzata poinformowała, iż jest to jej pierwsze spotkanie z dziełami tego artysty, i iż po obejrzeniu ekspozycji chce się bliżej zapoznać z jego twórczością, bo bardzo zainspirowało ją to, co zobaczyła.
Burmistrz Sandomierza Paweł Niedźwiedź powiedział, iż takie wydarzenia wpisują się w markę Sandomierza. – Zarówno wystawa jak i poprzedzający ją koncert to wspaniałe wydarzenia – dodał.
Wicestarosta sandomierski Grażyna Szklarska stwierdziła, iż najnowsza propozycja Muzeum Diecezjalnego to cenna inicjatywa, która przyciągnie kolejnych turystów do Sandomierza i do powiatu.
Litografie były wydane w Paryżu w 1956 r. Wypożyczono je z Epicentrum Art Gallery. Jedna z prac pochodzi z prywatnej kolekcji. Na ekspozycji są również plansze z informacjami o artyście i jego fotografiami z poszczególnych okresów jego życia, które wiódł m.in w Petersburgu, Paryżu, Berlinie i Stanach Zjednoczonych.
Wystawa czynna będzie do 28 lipca.
Otwarcie ekspozycji poprzedził koncert muzyki francuskiej w ogrodzie przy Domu Długosza, który oczarował publiczność. Wystąpili: Piotr Gierczak – akordeon i Andrzej Chochół – gitara. W repertuarze były m.in piosenki Edith Piaf i Jacquesa Brela oraz utwory Jean Michela Jarre’a.