W dniach 4-7 czerwca miała miejsce kolejna edycja wystawy High End.
Po raz pierwszy miała ona miejsce w Wiedniu, po dwudziestu dwóch latach, w czasie których impreza odbywała się w Monachium (2004–2025).
Przez całe dekady serce światowego audio biło w Monachium. Jednak w tym roku najważniejsza wystawa high-endu przeniosła się nad Dunaj, otwierając zupełnie nowy rozdział jako High End Vienna 2026. Ta zmiana to coś więcej niż tylko nowa lokalizacja, to połączenie osiągnięć producentów systemów audio z kulturową stolicą europejskiej muzyki.
Wiedeń ze swoim unikalnym stylem niespiesznego celebrowania życia przy filiżance Melange rzucił wystawcom wyjątkowe wyzwania. W mieście, gdzie wciąż rezonuje dziedzictwo Mozarta, Beethovena, Schuberta i walców Straussa, czysty dźwięk nie jest jedynie technicznym parametrem. Jest elementem codziennej tożsamości.
» High End Vienna 2026 w oczach „High Fidelity”:
- ˻ I ˺ Dragon of the Exhibition – nowa nagroda magazynu „High Fidelity”; więcej → TUTAJ
- ˻ II ˺ Nagrody STATEMENT in High Fidelity ‖ Vienna Edition 2026: Harbeth Super HL5plus XD2 & Wilson Benesch Prime Meridian; więcej → TUTAJ
- ˻ III ˺ Byłem w ACV… ⸜ reportaż z przygotowań do wystawy → TUTAJ
- ˻ IV ˺ Wystawa High End VIENNA 2026 ⸜ reportaż → TUTAJ
- ˻ V ˺ Wystawa High End VIENNA 2026 ⸜ fotoreportaż → TUTAJ
- ˻ VI ˺ Polskie marki na High End VIENNA 2026 (& kilka słów o Hifideluxe) ⸜ reportaż (poniżej)
tekst JANUSZ TUCHOWSKI
zdjęcia Janusz Tuchowski, Jarek Śmiertka

HIGH END VIENNA 2026
Kiedy: 4-7 czerwca 2026
Gdzie: Austria Center Vienna (ACV)
Bruno-Kreisky-Platz 1, 1220 Wiedeń – Austria
Organizator: HIGH END SOCIETY Service GmbH
→ www.HIGHENDVIENNA.com
Nową areną audiofilskiego święta stał się imponujący budynek Austria Center Vienna (ACV), zlokalizowany tuż obok nowoczesnego kompleksu ONZ. Ten architektoniczny kolos zamienił się w globalną mekkę miłośników audio. Nowa lokalizacja pozwoliła odetchnąć branży zmęczonej już monachijskim ściskiem. Choć przyznaję, iż kilometry wielopoziomowych korytarzy ACV potrafiły w pierwszym kontakcie zdezorientować każdego, łącznie ze mną. W zamian jednak dostaliśmy znacznie lepsze warunki odsłuchowe (adaptacje akustyczne pomieszczeń), mniejszy ścisk i swobodę w przemieszczaniu się.
‖ Główny hall wystawy High End Vienna 2026
W ten specyficzny, przesiąknięty historią i wielką kulturą klimat austriackiej stolicy, z niezwykłą pewnością siebie wkroczyła reprezentacja firm z Polski. Pokuszę się o pewną analogię dziejową. W 1683 roku pod wodzą Jana III Sobieskiego polska husaria przyniosła Wiedniowi ratunek, trwale zapisując się w historii miasta.
Teraz, niemal 350 lat później, polskie firmy audio dokonały na wiedeńskich salonach zupełnie innej, pokojowej „odsieczy”. W czasach, gdy globalny rynek zalewany jest bezduszną, masową produkcją, polscy producenci przywieźli ze sobą coś, co we współczesnym high-endzie staje się towarem deficytowym: bezkompromisową, a czasami wręcz ułańską fantazję inżynieryjną, połączoną z precyzyjnym rzemiosłem i głębokim poszanowaniem dla tradycji audio.
Warto dodać, iż rodzime marki nie przyjechały nad Dunaj jako skromni debiutanci z Europy Środkowo-Wschodniej, ale jako uznani i dojrzali gracze skutecznie rywalizując z globalnymi potentatami. Zapraszam na relację z wiedeńskich salonów, gdzie, moim zdaniem, polskie firmy udowodniły, iż potrafią podbić stolicę klasycznej muzyki z taką samą klasą i precyzją, z jaką niegdyś polskie skrzydła pisały historię Europy.
● LIROGON, EVEREST AUDIO LABS
Premiera kolumn Lirogon miała miejsce podczas zeszłorocznej wystawy Audio Video Show w Warszawie, gdzie marka weszła do świata high-endu z przytupem i jak to napisałem w reportażu z tamtej wystawy „bez żadnych kompleksów”. Zainteresowanie projektem było ogromne i przerosło oczekiwania samych twórców, stając się dla nich potężną motywacją do dalszego rozwoju firmy na rynku.
Sukces z Warszawy został gwałtownie przeniesiony na rynek międzynarodowy. Obecność Lirogona na targach w Wiedniu była możliwa dzięki współpracy z bardzo renomowanymi partnerami, takimi jak Vitus Audio i Zensati. Całość prezentacji wspierała kolejna polska marka Everest Audio Labs. Fakt, iż firma Vitus Audio, posiadająca 20-letnie doświadczenie w branży, zaufała polskiej marce i wyposażyła swój najważniejszy pokój odsłuchowy w ich kolumny, stanowił ogromne wyróżnienie biznesowe. Nie ma się czemu dziwić, bo projekt Lirogon to zwieńczenie procesu badawczo-rozwojowego, który trwał 5 lat i wymagał stworzenia 18 prototypów. Końcowy efekt zachwyca zarówno dźwiękowo i wizualnie.
Jest też bardzo zaawansowany inżyniersko, brak tradycyjnej zwrotnicy, zastąpionej mechanicznym systemem umożliwiającym zbliżanie lub oddalanie paneli pozwala na płynną regulację poszczególnych pasm. Daje to niesamowite możliwości dostrajania kolumn pod dane warunki (akustyka/elektronika). Pominę już zachwyty organoleptyczne, bo każdy detal jest perfekcyjny (przykładowo wykończenie lakierem fortepianowym realizowane przez specjalistów od renowacji fortepianów z zatopionym logiem Lirogona).
A dźwiękowo? Pomimo znacznie mniejszego pokoju, cały system generował bardzo spójne i co najważniejsze bardzo barwne brzmienie. Brzmienie, które przyciągało nie tylko recenzentów z zagranicznych portali audio, ale co chyba bardziej istotne, zwykłych słuchaczy. Z tego co się dowiedziałem firma planuje w przyszłości wprowadzenie na rynek również mniejszej wersji kolumn, chociaż aktualnie skupia się na promocji flagowego modelu.
‖ Pokój Vitus Audio, Lirogon, Everest Audio Labs oraz Zensati
W systemie razem z kolumnami Lirogon istotną rolę odgrywał serwer audio firmy Everest Audio Labs. To nowe przedsięwzięcie znanego z organizacji targów Audio Video Show Adama Mokrzyckiego. 15-letnie hobby przerodziło się w pełnoprawną firmę mającą już w ofercie dwa serwery audio (Base oraz Ascent) oraz kartę USB (w planach kolejna karta USB oraz karta LAN).
Urządzenia serwerowe oparto na bardzo zaawansowanym systemie Audio Linux, który z udziałem jego twórcy, został całkowicie spersonalizowany i uproszczony tak, by był po pierwsze idealnie zoptymalizowany pod rozwiązania Everestu, a po drugie maksymalnie „user friendly”. W planach firmy jest również nowy flagowy model serwera.
‖ Karta USB w rękach Adama Mokrzyckiego (Everest Audio Labs)
● HORNS
Marka Horns (nazwa stylizowana na: hORNS) obecna jest na polskim rynku już od dawna. Skupia się na głośnikach tubowych prezentując zarówno bardzo zaawansowane modele jak i proste rozwiązania. W zeszłym roku w Monachium prezentowane były potężne kolumny Universum Reference. W tym roku w Wiedniu ze względu na znacznie mniejszy pokój zaprezentowane zostały znane już od ośmiu lat monitory Atmosphere Signature.
‖ Horns Atmosphere Signature w towarzystwie wzmacniacza Qualiton A35
Bardzo prosty set złożony z monitorów, wzmacniacza lampowego Qualiton A35, streamera oraz okablowania Albedo mógł śmiało konkurować z innymi prezentacjami. Sama konstrukcja kolumn wykorzystuje driver kompresyjny oraz port bas-refleks wraz z membraną bierną o ciekawej konstrukcji.
Pomimo małej efektywności (85 dB) kolumny grały zaskakująco dobrze ze wzmacniaczem lampowym. Jak to mówią w prostocie siła, a jeżeli dodamy do tego motto firmy Find the sound of your soul…, to może się okazać, iż stosunkowo tanim kosztem możemy zbudować całkiem przyjemnie grający zestaw audio.
● UNITRA
Wiedeńska oferta Unitry oparta była na sprawdzonym i kompletnym systemie, którego trzon stanowił wzmacniacz WSH-805, kolumny podłogowe ZGZ-802 oraz monitory ZGB-401. Całość uzupełniał odtwarzacz CD, DAC oraz gramofon. Był to jedyny pokój na głównych targach w pełni korzystający wyłącznie z polskich rozwiązań.
‖ Sala odsłuchowa Unitry
Całość prezentowana była w salce odsłuchowej jak również w formie otwartej przestrzeni wystawienniczej. Unitra nie przedstawiła żadnych nowości, co nie oznacza, iż nie pracuje nad nimi. Na przyszły rok zapowiedziany jest zaawansowany streamer wykorzystujący, a jakże, technologię e-ink.
W kontekście zestawów głośnikowych warto wspomnieć o ogromnej zmianie technologicznej – stolarkę do kolumn znajdujących się w aktualnej ofercie Unitry tworzy teraz Diora. Marka ta została włączona do grupy Unitra i, choć wstrzymano wytwarzanie produktów pod jej własnym szyldem, stała się ona kluczowym podmiotem w grupie odpowiedzialnym za produkcję najwyższej klasy europejskich obudów głośnikowych dla samej Unitry, a także dla innych producentów audio.
Bardzo ciekawym i nieszablonowym kierunkiem rozwoju marki jest wejście na rynek wydawniczy. Unitra, we współpracy z Polskim Radiem oraz Adamem Domagałą, stworzyła projekt mający na celu wspieranie polskich artystów poprzez wydawanie limitowanych nakładów płyt winylowych.
‖ Test press – wynik współpracy Unitry z Polskim Radiem
W Wiedniu mieliśmy okazję posłuchać pierwszego próbnego tłoczenia (test press) i moim uchem było to tłoczenie o bardzo wysokiej jakości. Tę płytę w limitowanym nakładzie będzie można wygrać podczas najbliższych targów Audio Video Show. Interesujące wydaje się również planowane niedługo wejście z produktami na rynek amerykański. Dźwiękowo cały set Unitry zagrał poprawnie, prezentując to, co już znamy z wcześniejszych odsłuchów.
● J.SIKORA
Chyba najczęściej spotykana polska marka na targach w Wiedniu. Światowy sukces gramofonów J. Sikora było widać prawie na każdym kroku. To już nie jest tylko lokalna firma, to potentat, który współpracuje z największymi producentami audio. Gramofony prezentowały się zarówno z prostymi systemami, jak i z zestawami highendowymi. Co najważniejsze, dystrybutorzy i producenci sprzętów audio zabiegają o możliwość wykorzystania w swoich prezentacjach produktów J. Sikora.
Coś co dla innych firm wydaje się nierealne, w przypadku rozwiązań tego producenta staje się codziennością. W Wiedniu mieliśmy przekrój chyba wszystkich oferowanych modeli, od prostego, budżetowego, ale bardzo dobrze przyjętego Aspire aż po flagowy Reference. W szczególności wyróżniała się prezentacja gramofonu Reference z ramieniem KV Max 12 oraz wkładką Aidas True Stone Violet Gold w systemie z elektroniką marki Aries Cerat (przedwzmacniacz oraz monobloki) oraz z pełnopasmowymi kolumnami wstęgowymi marki Alsyvox.
‖ Gramofon J.Sikora w towarzystwie elektroniki Aries Cerat i kolumn Alsyvox
Innym systemem, w którym grał gramofon Standard Max Supreme wraz z wkładką optyczną DS Audio Grand Master EX był system z kompletną elektroniką kanadyjskiej marki EMM Labs, okablowaniem Kimber Kable oraz kolumnami elektrostatycznymi Martin Logan Neolith.
Jeszcze inne zestawienie zostało zaprezentowane z wykorzystaniem kolumn Kharma Veyron, elektroniki Goldmund Telos 8800, prototypu przedwzmacniacza od Doshi Audio oraz, w roli źródła, gramofonu Reference z ramieniem KV12 Max, tym razem z wkładką Aidas Mammoth Gold. Wiele systemów, wiele różnych sposobów prezentowania muzyki i wiele możliwości znalezienia dla siebie zarówno idealnego dźwięku, jak i adekwatnego gramofonu, oczywiście z rewelacyjnej oferty J.Sikora.
● LAMPIZATOR
Kolejna marka doskonale znana w świecie audio. Podczas wystawy w Wiedniu zaznaczyła swoją obecność aż w czterech, starannie dobranych, pokojach odsłuchowych. Była to okazja do zaprezentowania oferty Lampizatora we współpracy z zagranicznymi partnerami.
Należą do nich amerykańskie firmy Audio Research i VAG, kanadyjska Acora, a także francuski Audionec, producent kolumn. Poza odświeżonymi lampowymi przetwornikami cyfrowo analogowymi (Horizon 360, Pacific, Golden Gate, Atlantic, Baltic) ciekawostką była prezentacja serwera muzycznego Gulfstream2 opartego na….lampach.
‖ Lampizator w towarzystwie elektroniki Fezz Audio i kolumn Audionec
Główny pokój Lampizatora składał się z elektroniki polskiej firmy Fezz Audio (monobloki i przedwzmacniacz Magnetar), źródła w postaci DAC-a Horizon 360x, serwera muzycznego Lampizator GulfStream2, kondycjonera sieciowego Lampizator Kraftwerk10 oraz kolumn Audionec Evo 2 Signature.
● FEZZ AUDIO, PYLON
I trzecia, coraz bardziej rozpoznawalna polska marka, a adekwatnie dwie marki, bo ich kooperacja trwa już od wielu lat. Zacznijmy od Fezz Audio, poza standardową ofertą wzmacniaczy lampowych, zaprezentowano karty rozszerzeń umożliwiające pełną elastyczność w końcowej konfiguracji jej urządzeń.
Przedpremierowo mogliśmy zobaczyć najnowsze wcielenie topowego zintegrowanego wzmacniacza Fezz z serii Evo na lampach 300B. Pokój odsłuchowy składał się z końcówek mocy Fezz Titania Mk 2, przedwzmacniacza Fezz Sagita Prestige, lampowego DAC-a Fezz Equinox Prestige oraz kolumnn Pylon Audio Jade 10. Highendowe wcielenie Fezza, zaprezentowane w zeszłym roku w Monachium, pojawiło się w pokoju Lampizatora (monobloki Magnetar).
‖ Pokój odsłuchowy Fezza i Pylona.
Pylon Audio pokazał w Wiedniu swoje bardziej klasyczne produkty, w tym najnowszą premierę monitory Jade 10 z dedykowanymi standami, a także większe i starsze kolumny z tej serii, czyli Jade 20 i Jade 30 oraz serię Diamond.
‖ Kolumny Pylon Audio z serii Jade
Linia Ametyst wciąż pozostaje niewiadomą, ale jest szansa na jej prezentację już podczas najbliższych warszawskich targów AVS.
● MELODIKA
Któż nie zna produktów firmy Melodika? – To chyba najbardziej popularne kable, stanowiące solidne i, co najważniejsze, budżetowe rozwiązanie dla większości audiofilów nad Wisłą. W Wiedniu firma zaprezentowała to, co już dobrze znamy, czyli serię Purple (najstarsza, najtańsza i najbardziej zasłużona linia przewodów), serię Skyblue, rozbudowaną o kabel LAN, przejściówki BNC/RCA oraz serię Brown Sugar z wyczekiwanym interkonektem RCA.
‖ Prototyp listwy zasilającej Melodika
Premierę miał prototyp listwy zasilającej zbudowanej z polskich podzespołów (obudowa, elektronika pasywna). Prezentowany egzemplarz miał tylko gniazda filtrowane, ale w wersji produkcyjnej, już po certyfikacji urządzenia, część gniazd będzie pozbawiona filtracji. Całość oferty uzupełniały głośniki instalacyjne (ścienne i sufitowe).
● DAVID LABOGA, GRAPHITE AUDIO
Jeśli Jon Carin, muzyk współpracujący z Pink Floyd, pisze do Davida Labogi, iż słyszał wiele dobrego o jego kablach i chciałby ich posłuchać, to co ja, skromny konsument muzyki, mogę dodać. Zresztą portfolio artystów korzystających z kabli David Laboga jest tak duże, i są to artyści naprawdę ze światowej topki, iż rozwodzenie się nad doskonałością tych kabli nie ma najmniejszego sensu.
W Wiedniu David Laboga zaprezentował referencyjny kabel Akoya Reference USB oraz całkowicie nową serię kabli koaksjalnych S/PDIF, które dołączyły do prestiżowej linii nazwanej od kamieni szlachetnych (Emerald, Sapphire oraz Ruby).
‖ Oferta kabli David Laboga
Kabel Akoya USB to najnowsze dzieło polskiego producenta, które w strukturze oferty pozycjonowane jest jako wyraźny krok naprzód i dopełnienie brzmienia znanego z kabli Ruby. Wykonany z precyzyjnie dobranych przewodników miedzianych o różnych przekrojach, charakteryzuje się lżejszą i bardziej elastyczną konstrukcją. Jego cechą rozpoznawczą jest zewnętrzna, manualnie szyta powłoka z naturalnej skóry cielęcej oraz potężne wtyki wycinane z jednego bloku aluminium.
Ofertę uzupełniał również referencyjny kabel Akoya LAN. Można się spierać, iż kable nie grają, można nie doceniać ich wpływu, ale to one wnoszą najwięcej do systemu audio – od zasilania, poprzez źródło, a kończąc na kablach głośnikowych.
Na tym samym stoisku swoją prezentację miała firma Graphite Audio. Producent stolików audio i akcesoriów antywibracyjnych zaprezentował w Wiedniu przedprodukcyjny prototyp stolika. Jest on zapowiedzią całego modułowego systemu umożliwiającego konfigurację stolików pod własne potrzeby. Stolik nie zawiera części metalowych.
‖ Prototyp stolika firmy Graphite Audio
Do jego wykonania wykorzystano autorską płytę (rodzaj sklejki), a wszystkie elementy wspierające wykonano ze specjalnego technicznego plastiku z uszczelnieniem teflonowym. Brak metalu i zastosowanie takich właśnie, precyzyjnie dobranych materiałów pozwala na zaawansowaną walkę z drganiami. Pełna premiera tego autorskiego, polskiego rozwiązania ma mieć miejsce podczas targów AVS w Warszawie
● FELIKS AUDIO, FERRUM
Segment słuchawkowych wzmacniaczy lampowych reprezentowany był przez rodzimą firmę Feliks Audio. Wzmacniacze tej marki wyróżniają się na tle ogromnej rynkowej konkurencji tym, iż są to produkty w całości wykonywane manualnie i zamykane w charakterystycznych, drewnianych obudowach. Prostota, a wręcz purystyczne podejście do projektowania ma swoich fanów na całym świecie. Na targach w Wiedniu mogliśmy zobaczyć zarówno konstrukcje już bardzo dobrze znane (modele Echo, Vibe oraz Classic), jak i flagowy model Envy.
‖ Prototyp wzmacniacza Feliks Audio Eos
Premierę miał prototyp wzmacniacza Eos, który w przeciwieństwie do pozostałych urządzeń marki ma obsługiwać zarówno słuchawki, jak i kolumny. Cieszy, iż do budowy swoich urządzeń firma korzysta również z polskich podzespołów, chociażby transformatorów marki Ogonowski.
Obok stoiska Feliks Audio swoje produkty prezentowała firma Ferrum. Poza znanymi już przetwornikami cyfrowo-analogowymi serii Wandla firma zaprezentowała produkcyjną wersję odtwarzacza plików Broen, którego prototyp mogliśmy zobaczyć na ostatnich targach AVS. Zamknięty w małej obudowie streamer zawiera wszystko, co potrzebujemy do odtwarzania plików.
‖ Odtwarzacz plików Broen wraz z przetwornikiem Wandla
Od strony softu Broen wykorzystuje doskonale znane oprogramowanie Volumio. Dzięki technologii Ferrum Streaming Control przetwornik Wandla może wyświetlać informacje ze streamera Broen bezpośrednio na swoim wyświetlaczu. Można też sterować streamerem z poziomu DAC-a (zarówno dzięki pilota jak i ekranu dotykowego). Uzupełnieniem oferty były wzmacniacze słuchawkowe Erco gen 2, Oor oraz systemy zasilania Hypsos.
● ANCIENT AUDIO, FRAM
Krakowska manufaktura Ancient Audio pojawiła się w Wiedniu wraz ze swoimi flagowymi odtwarzaczami CD Lektor. Wieloletnie doświadczenie w projektowaniu odtwarzaczy CD i rozpoznawalność na wielu rynkach przyciągnęła rzesze odwiedzających.
‖ Odtwarzacz CD Ancient Audio Lektor Joy
Całość stoiska uzupełniały nietuzinkowe, inne od wszystkich prezentowanych w Wiedniu kolumn, trójdrożne, pasywne, wykonane z aluminium kolumny siostrzanej marki Fram – Arte Noir. Ich design zwracał szczególną uwagę wśród osób poszukujących niestandardowych rozwiązań do swoich salonów audio. Jedyne, czego zabrakło na stoisku, to – moim skromnym zdaniem – możliwości ich posłuchania.
…i mała polska odsiecz na wystawie HiFi Deluxe
O samej wystawie HiFi Deluxe napisałem parę zdań poniżej, ale w przeglądzie polskich producentów audio nie może zabraknąć w pełni polskiego pokoju, bo takim była sala Mississippi w hotelu Arcotel. Pełnego w najpełniejszej postaci. Wszystkie elementy pochodziły od polskich producentów.
Elektronika była dziełem firmy Destination Audio (lampowa integra GM70, lampowy przedwzmacniacz gramofonowy, lampowy DAC, trójdrożne głośniki tubowe NiKA), Tentogra (źródło analogowe – gramofon Gramy z wkładką Dava Major), Lucas Audio Lab (źródło cyfrowe – serwer muzyczny Reference One), Soyaton (okablowanie serii Benchmark), Kasoto (stolik).
‖ Destination Audio, Tentogra, Lucas Audio Lab, Soyaton/Kasoto
W pokoju można było się również zapoznać z ofertą marki Tentogra, wystawiane były gramofony Oscar oraz WoWo. Firma Soyaton zaprezentowała swój pierwszy, bardzo dobrze przyjęty, kabel cyfrowy S/PDIF. Kasoto Audio Equipment zaprezentował trzy stoliki wykonane z litego drewna (akacja azjatycka oraz merbau) zawierające dwustopniowy system antywibracji (w nogach stolików oraz pod platformami) i przedstawił uzupełnienie oferty w formie personalizowanych prezenterów, boksów na płyty winylowe oraz podstawek pod kable.
‖ Jedna z części poliptyku Małgorzaty Karp-Soji
Całość wrażeń muzycznych uzupełniały wspaniałe obrazy przygotowane specjalnie na wiedeńską imprezę przez Małgorzatę Karp-Soję. Poliptyk pod tytułem Puppet Radio Station (Rozgłośnia Marionetek) idealnie komponował się ze sprzętem audio stanowiąc integralną część prezentacji. Kolejny raz połączenie różnych form sztuki przyniosło niesamowity efekt.
▓ Polski dźwięk wystawy
Gdybym miał się skupić tylko na polskich prezentacjach to, moim skromnym zdaniem, tudzież uchem, najlepszego dźwięku doświadczyłem w (kolejność przypadkowa):
-
Lirogon – piękne, równe pasmo doskonale oddające wszelkie niuanse dźwiękowe, mniejszy pokój uwydatnił jeszcze bardziej zalety tych niesamowitych konstrukcji,
-
Destination Audio & Tentogra & Lucas Audio Lab & Soyaton/Kasoto – spójne, barwne, dynamiczne, wręcz organiczne i naturalne granie,
-
J.Sikora – zwiewność analogu zaprezentowana z rozmachem.
I dodatkowo, poza konkursem, nie wiem czy to nostalgia, czy jakość tłoczenia, czy system, ale bardzo dobrze odebrałem prezentację płyty LP przygotowanej przez Unitrę wraz z Polskim Radiem (utwór Perfect Ale wkoło jest wesoło, system Unitry, najmniejsze monitory z zatkanym portem bas-refleks).
▓ Podsumowanie
Chodząc po korytarzach wiedeńskich targów co chwilę słyszałem język polski. Poza samymi wystawcami przez targi przewinęło się bardzo dużo osób z kraju nad Wisłą. To zarówno zwykli odwiedzający jak i dystrybutorzy, influencerzy, youtuberzy, recenzenci i przedstawiciele prasy audio. Bliskość targów a i sam Wiedeń przyciągnął rzesze rodaków spragnionych wrażeń audio.
Cieszy ta obecność, ale jeszcze bardziej cieszy to, iż w świecie audio przestaliśmy być ciekawostką, a stajemy się pełnoprawnym graczem, z którym coraz bardziej liczą się inne firmy i co najważniejsze nasze propozycje podobają się coraz większemu gronu odbiorców.
»«
▓ POST SCRIPTUM: HiFi Deluxe
HiFi Deluxe to mająca długą historię niezależna wystawa sprzętu audio odbywająca się równolegle z główną wystawą High End. Dla wielu mniejszych, niszowych manufaktur czy też napędzanych pasją pojedynczych konstruktorów, wystawa ta stała się jedyną szansą na dotarcie do dystrybutorów i potencjalnych klientów. Również wielu rynkowych gigantów, takich jak: Audio Note UK, Jadis czy FM Acoustics regularnie wybiera HiFi Deluxe, oferujące audiofilom inną filozofię obcowania z dźwiękiem.
Zamiast zgiełku i pośpiechu hal wystawowych ACV, w kameralnych wnętrzach luksusowego hotelu Arcotel Kaiserwasser stworzono przestrzeń dla prezentacji w warunkach zbliżonych do domowych pieleszy. Obok HiFi Deluxe w stolicy Austrii pojawiły się również inne inicjatywy, takie jak Vienna Sound Fest w Techgate Building czy wystawa Xclusive High End Show w Ares Tower. Świadczy to o narodzinach nowego ekosystemu wystawienniczego skupionego wokół wiedeńskiego ACV. Wszystkie te wystawy są darmowe i znajdują się wokół głównego budynku AVC ograniczając czas potrzebny na dotarcie do nich do kilku minut.
Wróćmy jednak do HiFi Deluxe. Odbywająca się w dniach 5-7 czerwca wystawa przyciągnęła wiele firm znanych już z monachijskiej odsłony tego wydarzenia. Poza polską reprezentacją, którą opisałem w głównym tekście, mogliśmy usłyszeć zarówno legendy światowej inżynierii dźwięku, jak i niszowe manufaktury.
Pełna lista oficjalnych wystawców i brandów obecnych podczas tegorocznej edycji obejmowała: Bayz Audio, Absolue Creations, AGD Productions, Audio Note UK, DanClarkAudio, Davis Acoustics, Destination Audio, FM Acoustics, Jadis, JMF Audio, Lindemann Audio, Magaudio Resonance, MalValve, Metronome Technologie, Potar, Totaldac, von Schweikert Audio, AV Room Service, Grandinote, KirmussAudio oraz Supreme Music Media.
‖ Kolumny Ballon firmy Totaldac.
Z ciekawszych prezentacji wyróżnić można premierę rynkową kolumn Balloon francuskiej marki Totaldac. Konstrukcja podobna do vintage’owych kolumn z lat 70. umożliwia eliminację zjawiska fal na krawędziach obudowy oraz generuje punktowe źródło dźwięku. System grał niezwykle płynnym dźwiękiem o precyzyjnej lokalizacji źródeł pozornych.
JMF Audio, kolejna firma z Francji, świętowała swoje 40-lecie prezentując potężne monobloki HQS 9001 wraz z referencyjnymi kolumnami HPM500. To konstrukcje znane już z wcześniejszych edycji targów, ale konstrukcje, które zawsze generują bardzo dobry i precyzyjny dźwięk. Na uwagę zasługuje również firma FM Acoustics, która zaprezentowała system Inspiration XS-IIIC napędzany przez monobloki FM 108-MKII. Ciekawostką był autorski system usuwania trzasków z płyt winylowych wbudowany w przedwzmacniacz gramofonowy. Audio Note UK postawił na swój sprawdzony set umilając od czasu do czasu prezentację muzyką na żywo.
Wystawa HiFi Deluxe Vienna 2026 udowodniła, iż w dobie gigantomanii targów branżowych kameralny format prezentacji jest nie tylko potrzebny, ale wręcz niezbędny dla innego spojrzenia zarówno na rynek audio jak i sam dźwięk. ‖ JT
▓ Wystawa w skrócie
- Kiedy: od 4 do 7 czerwca 2026 r.
- Gdzie: Austria Center Vienna (ACV), Bruno-Kreisky-Platz 1, 1220 Wiedeń – Austria
- Organizator: HIGH END SOCIETY Service GmbH
→ www.ACV.at
→ www.HIGHENDSOCIETY.de
→ www.HIFIDELUXE.de
tekst JANUSZ TUCHOWSKI
zdjęcia Janusz Tuchowski, Jarek Śmiertka
«●»











