Wygląda niewinnie, ale nie daj się zmylić. Jest tak przerażający, iż wykorzystali go w "Parku Jurajskim"

g.pl 3 dni temu
Łabędź krzykliwy to fascynujący ptak z podrodziny gęsi. Gatunek ten nie jest tak liczny jak ten łabędzia niemego, ale jego polska populacja gwałtownie wzrasta. Podczas migracji zwierzęta te wydają charakterystyczne głośne krzyki, które rozbrzmiewają niczym ryk pradawnych stworzeń. Oglądaliście "Park Jurajski"? Tych ryków wcale nie wytwarzały dinozaury.
Po raz pierwszy gniazdowanie łabędzia krzykliwego w Polsce zaobserwowano w pierwszej połowie lat 70. XX wieku. Te piękne ptaki osiągają długość ciała od 140 do 165 centymetrów, a rozpiętość ich skrzydeł waha się od 205 do 243 centymetrów. Posiadają dziób w kolorze czarnym, z charakterystyczną nań, żółtą plamą. Najbardziej w pamięć zapada jednak jego głos.


REKLAMA


Zobacz wideo Kamerun, komunikacja dźwiękowa ptaków


Łabędź krzykliwy w Polsce i nie tylko. Niezwykły okaz wędruje po świecie
W Polsce możemy spotkać dwa gatunki łabędzi: łabędzia niemego (Cygnus olor) oraz łabędzia krzykliwego (Cygnus cygnus). Bardzo rzadko, zimą lub podczas przelotów, możemy dokonać również wyjątkowej obserwacji łabędzia czarnodziobego (Cygnus columbianus). Łabędź krzykliwy - tak jak wszystkie łabędzie - jest ptakiem migrującym, który zimą przemieszcza się między innymi na Bałkany, Wyspy Brytyjskie oraz do Japonii, ale pojawia się także i w naszym kraju. Latem żyje natomiast na Islandii, w Mongolii, w Chinach i Skandynawii. Naturalnym siedliskiem łabędzia krzykliwego są zbiorniki wodne, na których zimuje, żeruje oraz zakłada gniazda.
Ptak ten żywi się głównie roślinami wodnymi. W Polsce jego pierwsze gniazdo zauważono w 1973 roku na Bagnach Biebrzańskich. w tej chwili największe zimowe skupiska tych okazów znajdują się nad rozlewiskami Parku Narodowego "Ujście Warty", gdzie rezyduje ich około 4 tysiące. Podczas przelotów łabędzie krzykliwe można co prawda zobaczyć i usłyszeć niemal w całym państwie, najczęściej jednak jest to na północy i zachodzie kraju. To jednak dopiero początek fascynujących ciekawostek na temat łabędzi krzykliwych. Wiele z nich może wydać się naprawdę zaskakujących.


Jak wygląda łabędź krzykliwy? Tego nie wiesz o tych ciekawych ptakach. Ich krzyk potrafi zmrozić
Łabędzie krzykliwe podczas migracji bezustannie się ze sobą komunikują dzięki dźwięków lub ruchów. Ptaki przed odlotem machają skrzydłami oraz kiwają i potrząsają głowami, co jest informacją dla reszty osobników, iż pora poderwać się do lotu i wybrać lidera, który poprowadzi ich stado. Odgłosy, które wydają zarówno na wodzie, jak i podczas lotu, przypominają klangor żurawi, trąbienie lub nawoływanie dzikich gęsi.
Unikalne i charakterystyczne krzyki wykorzystano między innymi w filmach oraz grach z serii "Park Jurajski". To opowieść na podstawie książki, traktująca o fikcyjnej wyspie, na której naukowcy skonstruowali park rozrywki z genetycznie wyhodowanymi dinozaurami. Głośne odgłosy łabędzi idealnie przypasowały do niewielkiego, acz zadziornego dinozaura - dilofozaura. Jako dodatkową ciekawostkę warto wspomnieć, iż łabędzie krzykliwe łączą się w pary na całe życie, a do lęgów przystępują tylko raz w roku, składając przy tym od 3 do 7 jaj. Wyklutymi młodymi rodzice opiekują się wspólnie.
Idź do oryginalnego materiału