Wybitny wokalista jazzowy Marek Bałata z koncertem patriotycznym w Białej Podlaskiej

podlasianin.com.pl 1 tydzień temu

W piątek 3 maja do Białej Podlaskiej przyjedzie Marek Bałata, jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów jazzowych. Wystąpi z koncertem pieśni patriotycznych pt. „Za tę wolność”.

Uczestnicy usłyszą m.in. pieśni: „O Mój Rozmarynie”, „Warszawskie Dzieci”, „My Pierwsza Brygada”, „Wojenko, Wojenko”, „Hej Chłopcy…”, „Bogurodzica”, „Te Deum Laudamus – Tobie Boże Dziękujemy!”, „Modlitwa Obozowa”, „Żołnierski Szlak”.

Koncert Marka Bałaty zaplanowano w piątek 3 maja o godzinie 17.00 w podziemiach kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej przy ulicy Długiej 1. Wstęp bezpłatny.

W imieniu organizatora – parafii pw. Wniebowzięcia NMP – na koncert gorąco zaprasza Jarosław Michaluk, prezes Bialskopodlaskiego Stowarzyszenia Jazzowego, bialski muzyk, organizator znanych w całej Polsce festiwali jazzowych i bluesowych. Warto przypomnieć, iż ostatni koncert znakomitego krakowskiego wokalisty jazzowego Marka Bałaty podczas Podlasie Jazz Festiwal odbił się szerokim echem.


Marek Bałata to wiodący wokalista jazzowy. Wykonuje głównie swoje oryginalne kompozycje, transkrypcje utworów Fryderyka Chopina i wariacje na bazie poezji.

Występował w musicalowej adaptacji Jana Szurmieja powieści I.B. Singera „Sztukmistrz z Lublina” w teatrach Warszawy i Wrocławia oraz niemieckojęzycznej wersji („Der Zauberer von Lublin”) w Niemczech i Austrii. Również w adaptacji „Krwawe gody” (wg F.G. Lorca) w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz w adaptacji Anny Kękuś „Dzieje grzechu” wg S. Żeromskiego w Teatrze Capitol.

W 1996 założył oryginalny międzynarodowy zespół Cantabile In Jazz, w którym występowały wybitne wokalistki Urszula Dudziak, Michele Hendricks, Judy Niemack oraz basiści Mariusz Bogdanowicz i Anthony Jackson.

Jego inny projekt to Trilogy, w składzie: Art Lande (USA), Gunter Wehinger (A) i Marek Bałata (PL). Firma Gowi wydała CD „Live Trilogy”, a zespół odbył w 1999 roku trasę koncertową po USA, z gościnnym udziałem Paula McCandlessa w sławnym klubie Yoshi’s w Oakland.

Wielokrotnie prezentował interpretacje utworów religijnych, w oratoriach („Miłosierdzie Boże”, „Woła nas Pan”) i kantatach, w kraju oraz USA i Kanadzie.

Marek Bałata koncertował z takimi nazwiskami jazzu, jak między innymi: Billy Hart, Steve Davis, Ernie Adams, Ronnie Burrage, Frank Lacy, Peter Madsen, Jeanfrancois Prins, Jack Van Poll, Andy Manndorff, Joris Teepe, John Betsch, oraz niemal wszystkimi najwybitniejszymi artystami polskimi, na czele z J.P. Wróblewskim, A. Dutkiewiczem, Z. Namysłowskim, K. Jonkiszem, H. Miśkiewiczem, A. Jagodzińskim, P. Wojtasikiem, K. Ścierańskim i Wł. Pawlikiem. Koncertował w Europie z austriackim quartetem Songlines oraz Klezmokum i Klez Edge, z liderem Burtonem Greene.

Jego wyjątkowe produkcje to koncert „Niemen – Wspomnienie” oraz „Mała Msza Organowa” J. Haydna w opracowaniu Tadeusza Leśniaka, „My chcemy Boga” – pieśni eucharystyczne, i ” Za tę wolność” – pieśni patriotyczne w aranżacji Adama Niedzielina.

Okazjonalnie prezentuje koncert multimedialny z własną projekcją wideo, pod nazwą „Śpiewobrazy”. W duecie Impromptus z Dominikiem Wanią dominuje improwizowana poezja w locie oraz wariacje na temat klasyki i własne kompozycje.

Otrzymał nagrody na Jazz Juniors 1982 i 1983 jako gitarzysta i wokalista; 1 miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych Zamość 1988. Od początku lat 90. 16 razy zwyciężał w corocznym plebiscycie Jazz Top pisma „Jazz Forum” w kategorii wokalista jazzowy. W 2007 roku otrzymał tytuł Prometeusza. W 2009 roku – tytuł i medal Zasłużony dla Wrocławia z rąk prezydenta R. Dutkiewicza. W 2018 roku przyznano mu brązowe odznaczenie Gloria Artis.

Występował na scenach Europy, Kanady, USA, Indonezji i Japonii.

Idź do oryginalnego materiału