Jeden z najpopularniejszych musicali na całym świecie wkracza na poznańską scenę. Choć bohaterami są lalki, zdecydowanie jest to opowieść dla dorosłych.
W sobotę 8 lutego w Teatrze Muzycznym w Poznaniu odbędzie się premiera Avenue Q. To jeden z najbardziej popularnych musicali na całym świecie. Za oryginalną muzykę i teksty piosenek odpowiadają Robert Lopez i Jedd Marx, a libretto napisał Jeff Whitty. Spektakl miał premierę w 2003 roku na Off-Broadwayu, ale jeszcze tego samego roku przeniósł się na Broadway i podbił serca publiczności. W 2004 roku Avenue Q otrzymał nagrodę Tony za najlepszy musicalu, najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową oraz najlepsze libretto. Na liście najdłużej wystawianych musicali na Broadwayu zajmuje 22. miejsce. Doczekał się wielu adaptacji na całym świecie. W Polsce grano go w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Historia, która porwała tłumy
Avenue Q to pełna skeczy nieprzyzwoita komedia o tęsknocie za miłością, samotności, odrzuceniu, namiętności, a przede wszystkim bolesna konfrontacja życiowych planów z rzeczywistością. Jego bohaterami są lalki, ale zdecydowanie nie jest to opowieść dla dzieci. Humor jest wulgarny i dwuznaczny, a historia pełna zgryźliwych uwag.
Co więcej, nie są to przypadkowe lalki, bo te, znane z takich hitów jak Ulica Sezamkowa czy The Muppet Show. Przed aktorami stoi bardzo trudne zadanie, ponieważ mechanizmy zastosowane w lalkach pozwalają operować zarówno rękami, jak i mimiką i gestami. Pozwala to jednak widzom jeszcze bardziej wejść w przedstawiony w musicalu świat.
– Witamy na fikcyjnej, nowojorskiej Avenue Q, odległej od słynnej Piątej Alei jak w alfabecie litera Q od A. Taką ulicę odnajdziemy w każdym mieście na świecie. Równie dobrze może nazywać się Kolejowa, Parkowa czy Klonowa. Mieszkają tu: początkująca przedszkolanka, niespełniony komik, psychoterapeutka, do której nie zgłaszają się pacjenci, i zdradliwa uwodzicielka, od której lepiej trzymać mężów z daleka. Znajome sąsiedztwo? Ich problemy też są uniwersalne i ponadczasowe – opowiadają o swojej najnowszej premierze jej twórcy.
W końcu w Poznaniu
Reżyserem poznańskiej produkcji jest Łukasz Brzeziński. Kierownictwo muzyczne sprawuje Dariusz Tarczewski, a wokalne – Paweł Orłowski. Choreografią zajmuje się Barbara Olech. Kostiumy kreuje Katarzyna Zawal, a scenografię tworzy Grupa Mixer. Nad reżyserią dźwięku czuwa Tomasz Zajma, za reżyserię świateł zaś odpowiada Katarzyna Łuszczyk. Autorem wszystkich projektów oraz gotowych lalek jest Igor Fijałkowski.
Informacje o cenach i dostępności biletów można uzyskać w kasie Teatru.