Blisko 50 prac inspirowanych naturą i wyobraźnią składa się na wystawę malarstwa Urszuli Gortat – „Wtopieni w naturę”. Wernisaż, na którym obecna będzie artystka, już w czwartek, 11 kwietnia o godz. 17.00 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Wstęp wolny.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć obrazy, które powstały w latach 2015-2023. Prace wykonane są olejem i techniką mieszaną, inspirowane naturą i wyobraźnią.
Autorka – w swojej pracowni – używa do większości prac pędzli, szpachli, a choćby własnych dłoni. Maluje dla własnej przyjemności i tylko wtedy, gdy poczuje nieodpartą chęć sięgnięcia po pędzel.
„W jej obrazach można odnaleźć pierwiastek baśni”
Krośnianka – Urszula Gortat malarstwem pasjonuje się od dzieciństwa. W jej pracach pejzaż jest samodzielnym i dominującym tematem.
O pracach Urszuli Gortat w eseju „Pejzaże zapamiętane” pisał Stanisław Wójtowicz:
„Każdy obraz – to, bardziej jak starannie wybrana jedna z serii klatek filmowych, niż pojedyncza fotografia – jest jednocześnie bardzo daleki od fotograficznej wierności. Dzieje się tak za sprawą światła, które – lśniące na źdźbłach trawy, uwięzione w kryształach pierwszego szronu, opalizujące w wartkim nurcie strumienia, barwiące obłoki kolorami wieczornej zorzy – wypełnia obrazy od ich powierzchni po najbardziej odległy punk perspektywy i sprawia, iż krajobraz, chociaż jakby znajomy i bliski, staje się nierzeczywisty, ulotny, sam dla siebie…”
Urzeczony nimi był również Jan Tulik. W folderze jednej z wcześniejszych wystaw pisał: „Niemal realistyczne pejzaże Urszuli Gortat przyciągają uwagę każdego miłośnika malarstwa. Być może dlatego, iż w jej obrazach można odnaleźć pierwiastek baśni, nadrealnego klimatu, który pobudza wyobraźnię…”
A jak malarstwo Urszuli Gortat ocenił Wojciech Siemion? „Tak, gdy się przypatrzeć, można odnaleźć cały świat malarki. Świat, który rozpoznajemy, ale nie znamy: nie możemy znać… Ucieczka od realizmu w świat jeszcze piękniejszy niż ten, który odkrywa nasze oko – czy może tworzenie świata podległego tylko artystce, świata, nad którym panuje tylko ona, ot coś jak konstrukcja z wiersza Szymborskiej – „Zemsta ręki śmiertelnej”, tworząca nowe byt” – napisał..
- Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (ul. Kolejowa 1), Galeria Pomarańczowa
- Wernisaż: 11 kwietnia, godz. 17.00
- Wystawa czynna: do 17 maja 2024
- Wstęp: wolny. Wystawę można oglądać w dniach odbywających się w RCKP wydarzeń lub po wcześniejszym zgłoszeniu tel. 13 43 218 98