24 października miłośnicy kina dokumentalnego i pasjonaci historii spotkają się w Poznaniu na 27. festiwalu filmów dokumentalnych „Off Cinema”. To będzie sześciodniowe święto filmu dokumentalnego w Centrum Kultury Zamek. Tegoroczna edycja festiwalu obiecuje filmowe przeżycia i spotkania z twórcami filmów dokumentalnych, których dzieła przenoszą widzów w fascynujące światy, poruszają ważne tematy społeczne, a jednocześnie zmuszają do refleksji.
Festiwal filmów dokumentalnych „Off Cinema” to wyjątkowa okazja, aby przyjrzeć się ludzkim doświadczeniom, pasjom, osiągnięciom, ale także wyzwaniom i zagrożeniom, przed jakimi staje się w dzisiejszym świecie. To więcej niż tylko kino; to możliwość zgłębienia istoty ludzkiego bytu przez pryzmat niezwykłych historii i obrazów.
– Przyglądając się programowi tegorocznej edycji to widzimy różnorodność, która pozwala każdemu znaleźć coś interesującego. Festiwal pokazuje nam świat, który często jest trudny do zrozumienia i ogarnięcia, a jednocześnie porusza tematy, które dotykają każdego z nas – powiedziała Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek.
Bogactwo filmów i tematów
W programie festiwalu znajduje się aż 45 filmów pełnometrażowych, podzielonych na 10 sekcji tematycznych. To nie tylko okazja do oglądania przedpremierowych produkcji, ale również możliwość poznania klasyków gatunku. Będzie można wybrać się na 70 seansów, a niektóre z nich zostaną wzbogacone o spotkania z twórcami filmów oraz dyskusje literackie, które rozszerzą kontekst poruszanych w dokumentach kwestii.
– Ostatnio rzeczywistość zmieniała się niezwykle gwałtownie i w sposób, który jest dla nas często trudny do zniesienia. Przykładem tego są filmy poświęcone temu, co dzieje się na naszej wschodniej granicy, na Bliskim Wschodzie, czy też część programu poświęcona ekologii planety. To ważne tematy, które w tej chwili są na pierwszym planie naszej uwagi – powiedziała Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Poznania.
Rozpoczęcie festiwalu
Tegoroczną edycję „Off Cinema” otworzy wyjątkowy seans. Film „Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka zabierze widzów w podróż do świata muzyki. Koncert fortepianowy w wykonaniu Marcina Wieczorka, bohatera filmu, połączony z projekcją, sprawi, iż poczujemy się częścią wydarzeń na ekranie. Wieczór zakończy się rozmową z reżyserem oraz finalistą konkursu chopinowskiego.
Wędrówki i eksploracje
W trakcie festiwalu odbędą się seanse poświęcone pasjonatom gór, jaskiń, a także ludziom badającym najodleglejsze zakątki świata. Film „Jukon: Biały sen” zabierze widzów w samotną wędrówkę przez mroźną pustynię Północy. Na festiwalowiczów czeka też podróż na najwyższą kondygnację Wieży Zegarowej w Zamku.
Blisko natury
Kontakty człowieka z naturą to jeden z głównych tematów festiwalu. Przybliżą nam je różne filmy, od prób okiełznania dzikości, po obawy związane z dewastacją środowiska. Festiwal pozwoli na poznanie historii ludzi zdolnych do poświęceń, by zaspokoić swoje pasje. Na spotkaniach będzie można dowiedzieć się więcej od grotołazów Sonii i Witolda Hoffmanów, himalaisty i reżysera Oswalda Rodrigo Pereiry, a także polarniczki Dagmary Bożek i reżysera Kubę Witka, twórców filmu o polarniczkach.
– Najważniejsze jest, iż w sekcji „Ecodoc” będziemy prezentować filmy, które nie tylko alarmują, ale także pokazują, jak piękna jest nasza planeta i dlaczego warto o nią dbać. Jednym z tych filmów będzie „Pieśń Ziemi”. Zabierze nas w podróż przez cztery pory roku i pozwoli nam zobaczyć, jaki skarb mamy na Ziemi. Inny film „Pustelnik Stary” to historia człowieka, który żyje w zgodzie z naturą i jest inspiracją do refleksji nad naszymi wyborami życiowymi – powiedziała Adrianna Skórnicka, jedna z programatorek festiwalu.
Odwiedzamy Bliski Wschód
Na festiwalu poruszane będą również palące problemy współczesnego świata. W sekcji „Bardzo Bliski Wschód” zobaczymy filmy ukazujące różne losy ludzi dotkniętych wojną w Ukrainie. Wyruszymy także do Syrii, by poznać historię Imada. Żyje w Polsce i wciąż odczuwa wpływ wojny w swoim rodzinnym kraju. To ważne filmy, które pomagają zrozumieć rzeczywistość dzisiejszego świata.
– Kontynuujemy sekcję „Bardzo Bliski Wschód”, która zadebiutowała w zeszłym roku. Pomysł na tę sekcję narodził się w odpowiedzi na konflikt w Ukrainie. W programie znajdziemy też pięć filmów tematycznych, w tym najnowsze dzieło Tomasza Wolskiego, znanego dokumentalisty w Ukrainie. W filmie tym reżyser uchwycił tzw. „nową normalność” w Ukrainie. Jednak mój osobisty faworyt to film Maćka Hamelego, który jest prawdziwym majstersztykiem. Film ten miał swoją premierę na festiwalu w Cannes i zdobył wiele prestiżowych nagród. Opowiada historię reżysera, który niedługo po rozpoczęciu wojny ruszył swoim vanem w głąb Ukrainy, aby ratować mieszkańców. Film ukazuje zaskoczonych ludzi, którzy uciekają na zachód. Zaczynają zdawać sobie sprawę z przerażającej skali zniszczeń wokół nich – powiedział Piotr Szczyszyk, kierownik festiwalu.
Eksperymentalne podejście do dokumentu
Nowością jest sekcja tematyczna „Granice dokumentu”, która prezentuje filmy o innowacyjnym podejściu do formy i narracji dokumentu. To także okazja do zobaczenia filmu Wima Wendersa. A także eksperymentalnych produkcji ukazujących polityczne wyzwania i manifestujących radość, wolność oraz godność.
Świat muzyki i sztuki
Festiwal „Off Cinema” nie zapomina także o miłośnikach muzyki i sztuki. Sekcja „Filmy o filmach” przeniesie nas w kulisy branży filmowej, pozwalając poznać historie znanych twórców i ich dzieł. To także możliwość poznania artystycznej duszy Davida Lyncha i twórczości Williama Friedkina. W sekcji „Dźwięki dokumentu” zobaczymy portrety znakomitych artystów, takich jak Little Richard, Urszula Dudziak, czy David Bowie.
Rozrywka to nie tylko filmy
Oprócz seansów filmowych festiwal „Off Cinema” oferuje spotkania literackie oraz po seansach filmowych, wieczór Silent Disco.
Więcej szczegółów na temat programu festiwalu oraz biletów dostępnych jest na oficjalnej stronie Centrum Kultury Zamek.