Polska gospodarka rośnie, a firmy coraz śmielej wychodzą na rynki międzynarodowe. Ale czy za twardymi wskaźnikami idzie miękka siła wpływu? Czy potrafimy budować prestiż, zaufanie i narrację, która przyciąga uwagę i szacunek? O tym rozmawialiśmy w ostatniej audycji Firmament Jarosława Sroki, której możecie odsłuchać w otwartym dla wszystkich użytkowników podcaście Radia 357.

Soft power pojawiło się jako pomysł na to, by nakłaniać i perswadować innym nasze rozwiązania metodami spoza gamy rozwiązań siłowych. Można jednak rozważać, czy można mieć soft power, gdy nie ma się „hard power”. Świat jest zapatrzony np. w Skandynawię, gdzie „soft” zdaje się przeważać nad „hard”. – mówił na naszej antenie prof. Radosław Markowski – politolog z Uniwersytetu SWPS, jeden z gości audycji Jarosława Sroki. Rozmawiamy o tym, jak polski biznes, kultura, nauka i dyplomacja mogą razem wzmacniać globalną pozycję kraju – i co jeszcze trzeba zrobić, by świat rzeczywiście nas słuchał.
Biznes to zaufanie – ale jak to policzyć? Na poziomie ekonomicznym, jeżeli potrafię wzbudzić większe zaufanie, to eliminuję wiele przeszkód w zawieraniu umów, inni nie muszą się martwić i wykazywać przesadną ostrożnością. To bardzo ułatwia działanie i realnie przekłada się na koszty. – tak o wartości zaufania w biznesie mówiła Bogusława Cimoszko-Skowroński – inwestorka i mentorka, członkini zarządu MIT Enterprise Forum Poland.
Całej audycji na temat soft power po polsku możecie odsłuchać w otwartym podcaście Radia 357:
Do słuchania audycji Firmament w Radiu 357 zaprasza Newport Fund by Panattoni – fundusz finansujący budowę nowoczesnych magazynów w Europie.