Wpisywanie streamerów do rejestru: czy Polska jest gotowa na zmianę?

plotkosfera.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Daniel Magical


W Polsce coraz więcej osób zarabia na platformach streamingowych, takich jak YouTube, Twitch, TikTok czy Facebook. Mimo iż jest to obowiązek, większość z nich nie wpisuje się do rejestru, co może skutkować poważnymi konsekwencjami. Według oficjalnych regulacji, każdy, kto publikuje treści online i zarabia pieniądze, musi wpisać się do rejestru KRRiT ( Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji). Mimo to, wiele osób zupełnie ignoruje ten obowiązek.

Dlaczego streamerzy nie wpisują się do rejestru?

Jednym z powodów, dla których streamerzy nie wpisują się do rejestru, jest brak zainteresowania ze strony władz. W Polsce doszło tylko do kilku przypadków ukarania osób za brak wpisu do rejestru, co sugeruje, iż KRRiT nie dba o to, aby ludzie się do tego wpisywali. Duże podmioty często wpisują się do rejestru, jednak streamerzy i YouTuberzy wolą go ignorować.

Konsekwencje braku wpisu do rejestru

Jeśli streamer nie wpisze się do rejestru, może zostać ukarany grzywną w wysokości 10 tysięcy złotych. Dla niektórych może to być dużo, dla innych może być to stosunkowo mało. Wiele osób liczy na to, iż KRRiT dalej będzie ignorować ten temat i nie będzie wymagać od nich wpisu do rejestru.

Wpisywanie do rejestru a deklaracja podatkowa

Ci, którzy już wpisali się do rejestru, muszą także złożyć deklarację podatkową i udokumentować swoje zarobki. Jest to obowiązek, który pomaga KRRiT monitorować i kontrolować zarobki streamerów.

Aktualne dane z Polski

Według danych z 2022 roku, w Polsce jest już ponad 1,5 miliona aktywnych streamerów, a wartość rynku streamingowego szacuje się na około 1,2 miliarda złotych. Mimo to, wiele osób nie wpisuje się do rejestru i nie deklaruje swoich zarobków.

Co dalej?

KRRiT powinien zwiększyć swoje działania, aby streamerzy i YouTuberzy byli świadomi obowiązku wpisu do rejestru. Powinien także zwiększyć ilość kontroli i ukarań za brak wpisu. Dopiero wtedy, ludzie zaczną traktować ten obowiązek poważnie i będą się wpisywać do rejestru.

Warto zwrócić uwagę

Warto zwrócić uwagę, iż KRRiT powinien lepiej zrozumieć, iż na polskim rynku istnieją platformy streamingowe, takie jak Twitch, Kick i kilka innych. Powinien także przygotować się na rozwój tego rynku i pomóc streamerom i YouTuberom w spełnianiu obowiązku wpisu do rejestru.

Wreszcie, jeżeli chcesz zostać streamerem lub YouTuberem, pamiętaj o tym, iż wpisanie się do rejestru jest Twoim obowiązkiem. Nie ignoruj go, bo może to skutkować poważnymi konsekwencjami.

Idź do oryginalnego materiału