Wolność bez granic. Oto program 4. FREEDOM Film Festival w Radomiu

popkulturowcy.pl 5 godzin temu

Radom ponownie stanie się miejscem, gdzie kino nie tylko opowiada historie, ale prowokuje do myślenia, kwestionuje porządek i przywraca sens słowu „wolność”.

FREEDOM Film Festival rozpoczną dwa konkursy – polski i międzynarodowy – i aż 41 filmów, które udowadniają, iż krótkie metraże mogą długo rezonować z emocjami widzów. Od środy 9 lipca do piątku 11 lipca Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” wypełnią różnorodne głosy twórców i twórczyń filmowych, którzy chcą rozmawiać o wolności – poprzez swoje filmy oraz po ich wspólnym oglądaniu.

Konkurs Polski ocenią Olaf Lubaszenko, Anna Mucha, Sebastian Stankiewicz i Andrzej Wolf. Pokażemy na nim 25 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych – o stracie, samotności, dorastaniu, wykluczeniu, tożsamości, dziedzictwie, rodzinie, żałobie, wojnie… Odważnych formalnie, poruszających emocjonalnie, społecznie niewygodnych i bardzo osobistych. Wolnych od banału, konformizmu i prostych odpowiedzi.

Międzynarodowy Konkurs, przygotowany przez Annę Andriushchenko i Łukasza Adamskiego, to kalejdoskop perspektyw filmowców i filmowczyń z różnych stron świata. 16 tytułów i jeden wspólny mianownik: tęsknota za wolnością. Także tą, o której choćby nie wiemy, iż ją utraciliśmy. Filmy w Konkursie Międzynarodowym ocenią Jan P. Matuszyński, Magdalena Kamińska i Mara Tamkovich. Laureatów i laureatki obydwu konkursów poznamy 12 lipca.

filmy konkursowe // FREEDOM Film Festival

FREEDOM Film Festival nie byłby sobą bez sobotnich pokazów specjalnych. W tym roku, w ostatni dzień festiwalu – trzy wyjątkowe seanse i trzy wyjątkowe rozmowy w kinie studyjnym MCSW „Elektrownia”. Na początek – pokaz pełnometrażowego debiutu Mary Tamkovich Pod szarym niebem, będący rozwinięciem nagrodzonego na 2. FREEDOM Film Festival filmu Na żywo. Ten poruszający obraz białoruskiej dziennikarki walczącej z reżimem, powstał z potrzeby opowiedzenia o losie Katsiaryny Andryeyevej – aresztowanej w 2020 roku za relacjonowanie protestów. Przed seansem odbędzie się rozmowa z reżyserką, którą poprowadzi Łukasz Adamski.

Kolejny pokaz to filmowa podróż w głąb duszy niezwykłego artysty. Rysopis znaleziony po latach w reżyserii Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego to wielowymiarowy filmowy portret Wojciecha Jerzego Hasa kreślony przez członków jego rodziny, współpracowników, studentów, artystów zafascynowanych i inspirowanych jego twórczością. Intymny dokument, który odkrywa cenę twórczej odwagi i niezależności. Po seansie odbędzie się spotkanie ze Sławomirem Rogowskim, które poprowadzi dr Anna Wróblewska.

Filmowy dzień w „Elektrowni” zwieńczy klasyka: Wszystko na sprzedaż Andrzeja Wajdy. Film porusza temat pamięci i mitologii kina, zacierając granicę między fikcją a rzeczywistością. Jedną z jego gwiazd jest Małgorzata Potocka, która będzie gościnią pokazu. Rozmowę po seansie poprowadzi Marta Karnkowska.

Paweł Domagała // FREEDOM Film Festival

Na scenie pojawi się Paweł Domagała – artysta, który łączy aktorstwo, piosenkę autorską i autoironiczny humor, a swoją twórczość opiera na tym samym, co filmy FREEDOM: niezależności. Domagała, który wraca do rodzinnego miasta, zagra swoje największe hity i nowości z Hotelowych piosenek. Będzie to muzyczne domknięcie festiwalu, które – zamiast huku – zostawi przestrzeń na refleksję.

Festiwalowi po raz pierwszy towarzyszyć będzie europejska wymiana filmowa FUSE. Młodzi twórcy i twórczynie z Polski, Francji, Norwegii i Ukrainy nie tylko będą się szkolić, ale też wspólnie myśleć o przyszłości kina. Panele, pitchingi, warsztaty – wszystko w duchu twórczego działania, wymiany doświadczeń, szukania wspólnego języka i wolności filmowej wypowiedzi. Po seansach i warsztatach tradycyjnie będzie czas na rozmowy, taniec i odpoczynek w klubie festiwalowym PaTaThai Radom. Każdego dnia od środy do soboty na uczestników i uczestniczki festiwalu czekać będzie muzyczna oprawa na żywo z udziałem DJ-ów.

4. FREEDOM Film Festival odbędzie się w dniach 9-12 lipca 2025 roku w Radomiu. Wszystkie pokazy filmowe będą miały miejsce w MCSW „Elektrownia”. Na uroczystą galę i koncert zapraszamy do Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego. Wieczory muzyczne będą odbywały się w PaTaThai Radom.

Fot. główne: materiały prasowe

Idź do oryginalnego materiału