Wojciech Bonawentura Fangor urodził się 15 listopada 1922 roku w Warszawie. Celebrowanie rocznicy tego wydarzenia do doskonała okazja do przypomnienia postaci i twórczości tego wspaniałego artysty.
Wojciech Bonawentura Fangor to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich twórców na świecie. Dzieła artysty wyprzedzały epokę, w której przyszło mu tworzyć. Wojciech Bonawentura Fangor był artystą i teoretykiem sztuki, scenografem teatralnym i librecistą, fotografem i astronomem. W 2020 r. jego „M22” sprzedano na aukcji DESA Unicum za 7.300.000 zł. Zainteresowanie dziełami Wojciecha Fangora jest na świecie duże i ciągle rośnie, szczególnie po śmierci artysty w 2015 r.
”Fascynuje mnie zmienność dzisiejszego czasu.” – Napisał około roku 1990 Wojciech Bonawentura Fangor. – „Płyniemy w czasie ruchem nie jednostajnym, ale przyspieszonym. Charakter tego ruchu ujawnia zmiany rytmem o wiele bardziej częstotliwym, niż było to kiedykolwiek w przeszłości.” – Uważał Wojciech Bonawentura Fangor.
Rocznica urodzin jest pretekstem do organizacji okolicznościowych wystaw twórczości Wojciecha Bonawentury Fangora. Jedną z nich przygotowało Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu. Ekspozycja „Dziś są moje urodziny” zostanie otwarta we wtorek 15 listopada 2022 r. o godz. 19.00. Wystawa czynna do 5 lutego 2023 roku. Kuratorem ekspozycji jest Paweł Witold Witkowski.
Wystawa „Dziś są moje urodziny” Wojciecha Bonawentury Fangora to symboliczne spotkanie z wielkim twórcą i wspaniałym człowiekiem. Jej ideą jest przedstawienie Artysty jako wyjątkowej w świecie kultury osobowości, która językiem sztuki opowie nam o swoim przebogatym życiu. Na wystawie będzie można zobaczyć blisko 50 rzadko prezentowanych prac, które były bardzo osobiste dla Wojciecha Bonawentury Fangora. Obrazy przedstawiają osoby, które były obok Artysty i miejsca, które odegrały w Jego życiu istotną rolę.
Częścią wydarzenia jest prezentacja kilkudziesięciu zdjęć Wojciecha Bonawentury Fangora, wykonanych przez Czesława Czaplińskiego. Światowej sławy fotograf, przez 30 lat przyjaźnił się , z Artystą. Dzięki unikalnym zdjęciom będzie można zobaczyć zdjęcia Wojciecha Bonawentury Fangora oraz jak tworzył i pracował zarówno w swoje pracowni na północy stanu Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych Ameryki jak również Błędowa w okolicach Grójca w Polsce.
https://www.czczaplinski.com/post/portret-z-histori%C4%85-wojciech-fangor
„Z Wojciechem Fangorem poznaliśmy się na początku lat 80. XX wieku w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych Ameryki.” – Mówi Czesław Czapliński. – „Moje kontakty i przyjaźń z Wojciechem Fangorem są odpowiedzią na często zadawane mi pytanie: Ile czasu potrzeba na wykonanie dobrego portretu? W tym wypadku zabrało mi to wiele lat. Kiedyś odwiedziłem Fangora w zagubionej w Górach Catskill – maleńkiej, na niektórych mapach nie oznaczonej miejscowości Summit, kilka godzin jazdy samochodem na północ od Nowego Jorku. Przez okna w suficie wpadają snopy światła, na śnieżnobiałych ścianach rozwieszone obrazy – od kubistycznych martwych natur i portretów, poprzez opartowskie, do pokrytych rastrami olbrzymich ekranów telewizyjnych. Na dużym stole pudło z pędzlami, ołówkami, mazakami, sprayami, tubkami, notatniki i kartki ze szkicami, dziesiątki zdjęć – mimo mnogości, wszystko w nienagannym porządku. Na sztaludze rozpoczęty collage. Pośrodku ogromny żeliwny piec, wyglądający jak wspaniała rzeźba, z długą czarną rurą biegnącą do sufitu. Po jednej stronie kręcone metalowe schodki prowadzą na otwartą antresolę, z której ścian, wycięte z metalu i niezwykle kolorowe, spozierają: koty, psy, małpy, lwy, nietoperze.” – Wspomina Czesław Czapliński jedna z wizyt u Wojciecha Fangora w swoim cyklu Portret z historią.
Przez blisko 70 lat intensywnej pracy twórczej Wojciech Bonawentura Fangor zawsze był w artystycznej forpoczcie. Inspirował, współtworzył nowe kierunki, realizował dzieła, które wpisały się w kanon współczesnej kultury zachodniej. Na początku swojej artystycznej drogi tworzył w stylu socrealizmu – m. in. prace takie jak „Postaci”, „Matka”, „Koreanka” czy „Lenin w Poroninie”. Później zaczął szczególnie intensywnie eksplorować relację między obrazem a odbiorcą, a także przestrzeń jako materię artystyczną. Współpracował z czołowymi polskimi architektami, takimi jak Jerzy Sołtan, Oskar Hansen i Wojciech Zamecznik. Legendarną już wystawę „Studium przestrzeń” w Salonie Nowej Kultury w Warszawie w 1958 r. przygotował właśnie z Wojciechem Zamecznikiem. Jako twórca wszechstronny również fotografował, tworzył rysunki i plakaty, stając się współtwórcą Polskiej Szkoły Plakatu.
Wojciech Bonawentura Fangor ponad 30 lat spędził w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Tam powstały jego najsłynniejsze cykle obrazów z charakterystycznymi falami i kołami, dziś traktowane jako zapowiedź minimal artu i op-artu oraz serie prac figuratywnych, studia wnętrz obrazy tzw. „telewizyjne”, konsekwentnie podążając za fascynacją przestrzenią.
W 1999 r. Wojciech Bonawentura Fangor wrócił do Polski i w podgrójeckim Błędowie przez cały czas intensywnie pracował. Wtedy wracał do własnych rysunków z młodości i w oparciu o nie przygotowywał „obrazy palimpsestowe”. Nigdy nie zrezygnował z projektów przestrzennych – dla Warszawy zaprojektował elementy II linii metra, w tym monumentalne dekoracje na ścianach stacji. Znamienne, iż jego ostatnią pracą była właśnie rzeźba, którą Muzeum Sztuki Nowoczesnej w stulecie urodzin artysty po raz pierwszy zaprezentuje publiczności.
Czesław Czapliński – światowej sławy artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych, łodzianin z urodzenia, obywatel świata. Od roku 1979 mieszka w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Warszawie w Polsce. Autor 45 albumów i książek oraz wielu filmów dokumentalnych. Miał ponad 300 wystaw fotograficznych, m. in.: w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli.
W ciągu ponad 40 lat kariery, Czesław Czapliński fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu, wśród nich znajdziemy takie postacie, jak: papież Jan Paweł II, Muhammad Ali, Isaac Asimov, Maurice Béjart, Leonard Bernstein, Bernardo Bertolucci, Cindy Crawford, Oscar de la Renta, Alain Delon, Catherine Deneuve, Placido Domingo, Umberto Eco, Jane Fonda, Michael Jackson, Joseph Heller, Vladimir Horowitz, Henry Kissinger, Calvin Klein, Jerzy Kosiński, Shirley MacLaine, Liza Minnelli, Roger Moore, Alberto Moravia, Willie Nelson, Richard Nixon,Luciano Pavarotti, Gregory Peck, Paloma Picasso, Roman Polański, Isabella Rossellini, Omar Sharif, Brooke Shields, Isaac Singer, Susan Sontag, Donald Trump, Tina Turner, Liv Ullmann, John Updike, Peter Ustinov, Kurt Vonnegut, Andy Warhol czy Raquel Welch.
Zdjęcia Czesława Czaplińskiego publikowane były na całym świecie, np. w pismach „The New York Times”, „Time”, „Vanity Fair”, „The Washington Post”, „Newsweek”, „Twój Styl”, „Viva”, „Rzeczpospolita”. Prace artysty znajdują się w zbiorach Library of Congress w Waszyngtonie, New York Public Library, Muzeum Narodowym w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Bibliotece Narodowej w Warszawie i wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie.