Konkurs wiedzy, testy charakteru i wielki finał: amerykański paszport! Administracja USA rozważa udział w reality show, w którym migranci walczyliby o prawo pobytu. „To nie są Igrzyska Śmierci” – zapewnia pomysłodawca.
Administracja Stanów Zjednoczonych rozważa udział w kontrowersyjnym projekcie medialnym, którego celem miałoby być wyłanianie nowych obywateli USA… za pośrednictwem programu typu reality show. Uczestnicy – migranci ubiegający się o legalny pobyt – mieliby rywalizować w konkurencjach sprawdzających m.in. znajomość historii Stanów Zjednoczonych.
Pomysłodawcą projektu jest Rob Worsoff – kanadyjski emigrant, który według „The Wall Street Journal” złożył propozycję współpracy Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego USA. Jak tłumaczy, jego celem jest „budzenie nadziei” i „celebrowanie wartości amerykańskiego obywatelstwa”. — To nie są Igrzyska Śmierci dla migrantów — podkreślił.
Migracja i polityka za prezydentury Trumpa
Wzmianka o projekcie pojawiła się w kontekście twardej polityki migracyjnej prowadzonej przez administrację Donalda Trumpa po jego powrocie do Białego Domu. Po objęciu urzędu prezydent USA podpisał serię rozporządzeń ograniczających prawa migrantów. 20 stycznia ogłosił m.in. stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, zawiesił prawo do ubiegania się o azyl oraz zmienił zasady nabywania obywatelstwa poprzez urodzenie na terytorium USA (tzw. jus soli).
Wśród podpisanych dokumentów znalazło się również rozporządzenie dotyczące utworzenia specjalnego ośrodka detencyjnego dla migrantów-przestępców w bazie wojskowej Guantanamo na Kubie. Prezydent zapowiadał, iż trafi tam choćby 30 tysięcy osób przebywających nielegalnie na terenie USA. Jednak jak podał „The New York Times”, do marca przez placówkę przewinęło się zaledwie 290 osób z 27 krajów.
Reality show jako narzędzie polityki?
Pomysł Worsoffa został po raz pierwszy przedstawiony jeszcze za administracji Baracka Obamy, a później także Joe Bidena. Dotąd nie został jednak wdrożony. Obecnie, według informacji „WSJ”, projekt ponownie zyskał zainteresowanie urzędników.
Rzeczniczka Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego, Tricia McLaughlin, potwierdziła, iż odbyła wstępne rozmowy z pomysłodawcą i iż propozycja „znajduje się na bardzo wczesnym etapie oceny”. — Każdy projekt przechodzi dokładny proces weryfikacji, zanim zostanie odrzucony lub zatwierdzony — podkreśliła.
Na razie nie ma decyzji, czy reality show dla migrantów zostanie zrealizowany, ani jakie miałby mieć skutki prawne dla jego uczestników. Sam Worsoff przekonuje, iż jego celem nie jest wyśmiewanie trudnego losu migrantów, ale „przywrócenie wiary w amerykański sen”.
Na podst. AP, NPR
This page imported from Bejsment