Wiślica ma nowe muzeum w Domu Długosza

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Wiślica ma nowe muzeum w Domu Długosza


Wiślica ma nową atrakcję dla turystów. Przy bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny powstało muzeum parafialne. Mieści się w jednej z sal Domu Długosza, późnogotyckiego budynku wybudowanego w 1460 roku. Mieszkali w nim kanonicy i wikariusze, sprawujący wówczas pieczę nad świątynią.

Ksiądz proboszcz Andrzej Waligórski, pomysłodawca utworzenia muzeum powiedział, iż na potrzeby tego przedsięwzięcia zaadaptowane zostało pomieszczenie na parterze budynku, które dotychczas było udostępniane dla Muzeum Narodowego. W czerwcu ubiegłego roku, po otwarciu nowego Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, sala stała pusta, stąd pomysł na nowe zagospodarowanie tego miejsca.

W nowej placówce wyeksponowane są m.in. pamiątki związane z Janem Długoszem, który był kustoszem i kanonikiem oraz z samą świątynią. Jest też wiele innych eksponatów przypominających o wielowiekowej historii parafii.

– Wśród eksponatów znajdują się m.in. korona, którą 17 lipca 1966 roku, prymas Stefan Wyszyński, przy udziale arcybiskupa Karola Wojtyły koronował wizerunek Matki Bożej Łokietkowej. Są też relikwiarze i drewniane figury Adorantek – wymienia.

W muzeum można też podziwiać pozostałości ołtarzy i innych elementów kolegiaty, które zostały zniszczone w wyniku austriackich bombardowań w 1915. Jest m.in. kapitel kamienny – część kolumny ozdobiona motywem wici roślinnej. Jest też tzw. gargulec kamienny, w formie uskrzydlonego fantastycznego zwierzęcia. Był zakończeniem rynny dachowej, odprowadzającej wodę deszczową. Według wierzeń ostrzegał i chronił przed złem. Pochodzi z czasów budowy bazyliki czyli z roku 1350.

– Mamy także ornaty, które pamiętają czasy królewskie m.in. ornat darowany przez królową Jadwigę z II połowy XIV wieku czy ornat – dar króla Jana III Sobieskiego z XVII, a także szaty, w których mszę św. w czasie koronacji Madonny odprawiał Prymas Stefan Wyszyński – dodaje.

Muzeum eksponuje także m.in. rękopisy z 1422 roku, oraz tzw. notaty, czyli odręczne zapiski kanoników z 1854 roku, którzy interesowali się wieloma dziedzinami nauki. Zapisywali oni ciekawostki z chemii, fizyki, historii, czy gospodarstwa.

Na uwagę zasługują także fotografie obrazujące m.in. zniszczenia z I wojny światowej. Warto dodać, iż na ścianach sali parafialnego muzeum, znajdują się oryginalne gotyckie polichromie z XV w z wizerunkami Chrystusa Zmartwychwstałego, Jana Długosza i św. Heleny. Zachowały się też belkowe stropy z resztami polichromii.

Muzeum jest dostępne dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach od 11 do 17. jeżeli chodzi o grupy zorganizowane zwiedzanie możliwe jest po uzgodnieniu telefonicznym. Osoby indywidulane nie muszą uprzednio rezerwować terminu.

Opłatą za wstęp są dobrowolne datki, cegiełki na renowację zabytków. Duchowny zaprasza także do zwiedzania piwnic Domu Długosza. W sumie w obiekcie znajduje się ok. tysiąca eksponatów.

Wiślica staje się coraz bardziej atrakcyjna dla turystów. Przyczyniło się do tego otwarcie nowego pawilonu Muzeum Narodowego. Od 26 czerwca 2022 roku, placówkę odwiedziło 20 115 osób.


Idź do oryginalnego materiału