Wirtualni aktorzy AI – rewolucja czy dehumanizacja kina?

primemovies.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: Aktor z maską


Zastanawiałeś się kiedyś, czy w przyszłości sztuczna inteligencja zastąpi prawdziwych aktorów? Poniżej rozkładamy na czynniki pierwsze zjawisko cyfrowych aktorów generowanych przez sztuczną inteligencję.

Kim lub czym są aktorzy AI?

Aktorzy AI to w pełni generowane cyfrowe postacie, powstające dzięki deepfake’om, animacjom 3D oraz sieciom generatywnym (GAN). Ich wygląd, mimika i głos są odtwarzane albo na podstawie istniejących nagrań prawdziwych osób, albo kreowane całkowicie od zera. W praktyce pozwala to „wyprodukować” gwiazdę filmową bez fizycznego planu zdjęciowego, bez ekipy i (co dla wielu producentów bywa kluczowe) bez gaży dla aktora.

Przykłady użycia AI w różnych branżach

Poniżej parę przykładów, gdzie AI zostało użyte w celach komercyjnych.

  • Prezenterzy AI
    Chińskie agencje newsowe Xinhua i Sogou już od 2018 roku eksperymentują z AI-prowadzącymi, które mówią nieprzerwanie 24/7. W 2023 roku również People’s Daily zaprezentowało własnego AI-prezentera, podkręcając debatę o ich roli w mediach.
  • Reklamy i kampanie marketingowe
    Adamed Pharma stworzyła spot „Trener uwodzenia” do promocji preparatu Maxon Forte, który został w całości wygenerowany przez AI, od scenariusza po obraz. Również sieć sklepów Aldi ożywia dzieła sztuki w kampanii Barissimo dzięki sztucznej inteligencji, pokazując, iż branding może iść „ręka w rękę” ze sztuką.
  • Gry wideo i VOD
    Wirtualne postacie zyskują na popularności jako bohaterowie gier czy animacji, gdzie koszty zatrudnienia aktorów spadają praktycznie do zera.

Zalety dla producentów, zagrożenia dla branży

Użycie AI to duża oszczędność dla producentów w różnych branżach, dlatego przedstawia się parę zalet takiego rozwiązania:

  1. Nielimitowane godziny pracy: AI-aktor nie choruje i nie potrzebuje przerw.
  2. Niskie koszty: niskie wynagrodzenia lub ich brak i problemy z prawem autorskim.


Z drugiej strony, używanie AI to duże zagrożenie dla branży kinowej:

  1. Dehumanizacja kina: brak autentycznych emocji i relacji między aktorami.
  2. Prawa do wizerunku: bez jasnych regulacji producenci mogą wykorzystywać twarze (nawet zmarłych gwiazd) bez zgody ich spadkobierców.
  3. Zagrożenie utraty pracy: związki zawodowe aktorów walczą o zabezpieczenia, np. opłaty minimalne za cyfrowe użycie głosu i wizerunku, tak jak ustalił to SAG-AFTRA z Narrativem.
AI stanowi duże zagrożenie utraty pracy. Źródło: freepik.com

Głos branży: protesty i regulacje

Hollywoodzki strajk aktorów i scenarzystów w 2023 roku skierował reflektory na problem „bezpłatnego” skanowania twarzy i głosów. Nicolas Cage w rozmowie z New Yorkerem, otwarcie przyznał:

Dwa skany jednego dnia! Muszą umieścić mnie w komputerze, dopasować się do mojego koloru oczu i zmienić… sam nie wiem. Po prostu ukradną moje ciało i zrobią z nim cokolwiek zechcą dzięki AI… Boże, mam nadzieję, iż to nie będzie AI. Jestem tym przerażony. Mówiłem o tym głośno. To wszystko sprawia, iż zaczynam się zastanawiać, gdzie skończy prawda o artystach. Czy zostanie zastąpiona? Czy zostanie transmogryfikowane? (…) Co zrobicie z moim ciałem i moją twarzą po mojej śmierci? Nie chcę, żebyście cokolwiek robili!

W Stanach podpisano porozumienia gwarantujące aktorom możliwość negocjowania stawek za cyfrowe wykorzystanie ich głosu i wizerunku. W Polsce dyskusja dopiero się zaczyna, ale na fali tych globalnych działań możemy spodziewać się pierwszych regulacji.

@apnewsentertainment When it comes to AI being used for movies and even a new Beatles song, "Dream Scenario" star Nicolas Cage says he's not a fan and calls the new uses of the technology scary. #nicolascage #artificialintelligence #dreamscenario ♬ original sound – AP Entertainment

Czy prawdziwy aktor stanie się zbędny?

Nieprędko. Choć AI doskonale radzi sobie z powtarzalnymi zadaniami (reklamy, krótkie scenki, newsy), wciąż nie zastąpi prawdziwej chemii między ludźmi na planie i doskonałej mimiki aktorów.

Podczas Festiwalu Sundance, Glenn Close zwróciła uwagę, iż aktorstwo opiera się na relacji między ludźmi, a odejście od niej może sprowadzić kino na niebezpieczną ścieżkę.

Podsumowanie — czy AI zastąpi prawdziwych aktorów?

Cyfrowi aktorzy AI to już nie futurystyczne mrzonki, ale realne narzędzie współczesnej produkcji filmowej. Narzędzia AI przyciągają producentów swoją efektywnością i niskimi kosztami, ale za tym idą wyzwania związane z etyką i prawami autorskimi. Dopóki kino ma opowiadać o emocjach, relacjach i autentycznym doświadczeniu, miejsce dla aktora z krwi i kości pozostanie niezagrożone – przynajmniej na razie.

Źródła:

  • Nicolas Cage jest przerażony rozwojem sztucznej inteligencji. Boi się, co zrobią z jego twarzą po śmierci, WirtualneMedia, www.wirtualnemedia.pl/artykul/nicolas-cage-boi-sie-rozwoju-ai-po-smierci-zrobia-z-nim-co-zechca,[dostęp 16.05.25],
  • Strajkujący aktorzy protestują przeciw „skanowaniu” ich wizerunków przez studia dzięki sztucznej inteligencji, WirtualneMedia, www.wirtualnemedia.pl/artykul/strajkujacy-aktorzy-hollywood-skanowanie-wizerunek-przez-studia-za-pomoca-sztucznej-inteligencji, [dostęp 16.05.25],
  • Amerykańscy aktorzy ustalili, jak wykorzystywane będą ich głosy przez AI, WirtualneMedia, www.wirtualnemedia.pl/artykul/amerykanscy-aktorzy-ustalili-jak-wykorzystywane-beda-ich-glosy-przez-ai, [dostęp 16.05.25],
  • Aldi z pierwszą kampanią AI ożywia sztukę, WirtualneMedia, https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/aldi-reklama-kampania-ai-ozywia-sztuke, [dostęp 16.05.25],
  • Maxon Forte reklamowany spotem wygenerowanym przez sztuczną inteligencję, WirtualneMedia, www.wirtualnemedia.pl/artykul/maxon-forte-reklamowany-spotem-wygenerowanym-przez-sztuczna-inteligencje, [dostęp 16.05.25],
  • Glenn Close on AI: ‘Is it progress that less people will work because of it?’, Celebitchy, www.celebitchy.com/906650/glenn_close_on_ai_is_it_progress_that_less_people_will_work_because_of_it, [dostęp 16.05.25],
  • Xinhua–Sogou AI news anchor, Wikipedia, [dostęp 16.05.25].
Idź do oryginalnego materiału