Wincenty Witos patronem dworca PKP w Tarnowie / galeria zdjęć / video

informatorbrzeski.pl 2 miesięcy temu

Dworzec kolejowy w Tarnowie otrzymał imię Wincentego Witosa. 9 września 2024 r. odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą nowemu patronowi dworca. W wydarzeniu wziął udział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Obecni byli kolejarze reprezentowani przez Zarząd Polskich Kolei Państwowych SA oraz przedstawiciele różnych środowisk: społecznych, kulturalnych, a także Marek Steindel – prawnuk Wincentego Witosa.

— To, co robił Wincenty Witos jako premier, jako polityk, kształtując nowoczesne wtedy państwo, było czymś wyjątkowym. Zawsze zależało mu na ulepszeniu i dopasowaniu tej infrastruktury, która była zniszczona, albo po 123 latach niewoli w ogóle jej nie było, do oczekiwań Polaków. Dzisiaj chciałem podziękować wszystkim tym, którzy kontynuują tę misję i unowocześniają polski system transportowy: kolejowy, drogowy, lotniczy, morski i żeglugę śródlądową. Te wszystkie środki transportu stanowią jeden organizm, który musi ze sobą współgrać — podkreślił minister Dariusz Klimczak.

Budynek dworcowy w Tarnowie powstał w latach 1906-1910. Secesyjne piękno tego obiektu wraz z wieloma historycznymi detalami udało się podkreślić dzięki zakończonej w 2010 r. kompleksowej modernizacji. W 2019 r. tarnowski dworzec zdobył nagrodę publiczności w organizowanym przez Fundację ProKolej i Fundację Grupy PKP ogólnopolskim konkursie Dworzec Roku.

— Dworzec w Tarnowie to istotny punkt na mapie kolejowej, a także wyjątkowe miejsce dla historii Małopolski i całego kraju. Dlatego właśnie Polskie Koleje Państwowe, jako firma z ponad 100-letnią tradycją, chętnie włączyły się w inicjatywę nadania imienia tutejszemu dworcowi. Tym bardziej, iż jest to jeden z obiektów, z których jesteśmy szczególnie dumni. Ten budynek to więcej niż tylko dworzec – to również miejsce spotkań, o niepowtarzalnej architekturze, w którym możemy odwiedzić galerię sztuki — stwierdził dr Alan Beroud, prezes zarządu PKP SA.

foto: Maciej Mazur

gov.pl

Galeria zdjęć

Idź do oryginalnego materiału