Więzy rodzinne

magazynpismo.pl 5 dni temu

»Pobierz okładkę październikowego wydania „Pisma”«

Obiekt został stworzony jako element wędrującej wystawy edukacyjnejHappy Family– poruszającej historię rodzinną autorki w kontekście zdrowia psychicznego.

Praca przedstawia splecione ręce, które tworzą zamkniętą kompozycję, sugerującą nierozerwalne więzi. Ręce różnią się kolorami, co może symbolizować różnorodność osób, relacji lub emocji, które łączą się w toksycznym czy zależnym układzie. Wzajemne położenie rąk tworzy wizualną narrację o bliskości i jednoczesnym splątaniu, co oddaje istotę współuzależnienia – trudność w rozdzieleniu własnych potrzeb od potrzeb innych. Sama technika tuftingu, którą została wykonana praca polegająca na tkaniu nici na tkaninie, wzmacnia wrażenie dotykalności i miękkości, to zaś może symbolizować bliskość emocjonalną, ale też pułapkę, jaką bywa taka relacja.

Od redakcji:

Niedawno wydawczyni „Chłopekpoinformowała, żeksiążkę Joanny Kuciel-Frydryszakkupiło ponad pół miliona osób. Stała się ona jednym z fenomenów ostatnich lat, przyczynkiem do wielu rozmów o korzeniach, o pochodzeniu i o dziedzictwie, które się z nimi wiąże. Pamiętam jedno ze spotkań z autorką: z gęstego tłumu zgłaszały się, jedna za drugą, czytelniczki opowiadające o swoich matkach, babkach i prababkach, wzruszone i wdzięczne autorce za to, iż przyjrzała się losom „zwykłych kobiet”, opisała ich trud, przywróciła miejsce w …

Idź do oryginalnego materiału