Po raz pierwszy wierną kopię Konstytucji 3 Maja z 1791 roku będzie można zobaczyć w stolicy Świętokrzyskiego. Prezentacja repliki pierwszej europejskiej ustawy zasadniczej rozpocznie się w czwartek, 15 maja, o godz. 17.00, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.
Magdalena Kusztal z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach wyjaśnia, iż dokument przyjedzie z Łazienek Królewskich, gdzie był prezentowany.
– Co roku w święto Konstytucji 3 Maja Łazienki Królewskie pokazują zwiedzającym tę właśnie kopię na prawach oryginału. Tych zwiedzających Warszawiaków rok w rok jest bardzo dużo – zaznacza.
Tym razem prezentacji najważniejszego aktu prawnego Rzeczpospolitej Polskiej towarzyszyć będą oryginalne starodruki z okresu Sejmu Czteroletniego, pochodzące ze zbiorów kieleckiej książnicy.
– Będą to m.in. pisma Hugo Kołłątaja, Pamiętniki Stanisława Małachowskiego, Gazeta Narodowa, czyli będą publikacje, które opuszczają dział zbiorów zabytkowych naprawdę rzadko – podkreśla.
Magdalena Kusztal dodaje, iż cała wystawa pokazuje obraz epoki.
– XVIII wiek, zwłaszcza jeżeli chodzi o kulturę, był bardzo bogaty. Ostatni król Polski, Stanisława August Poniatowski był mecenasem kultury. Historia różnie ocenia jego działalność polityczną, ale to dzięki niemu powstała Konstytucja 3 Maja, a także szereg wspaniałych zabytków parków, teatrów w Warszawie. Tej wystawie będą towarzyszyć edukatorzy, którzy będą opowiadać o epoce, o konstytucji, o starodrukach – zaznacza.
Historię pokazaną dzięki druków uzupełnią repliki kostiumów z czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wypożyczonych ze Stanisławowskiego Towarzystwa Historycznego oraz z Muzeum Teatralnego w Warszawie.
Całość będzie można oglądać do 30 maja, ale warto przyjść na czwartkowy wernisaż, ponieważ w klimat końca XVIII wieku wprowadzi publiczność Katarzyna Wodarska-Ogidel – historyk teatru, kurator kolekcji kostiumów w Muzeum Teatralnym w Warszawie. Wygłosi prelekcję o realiach obrad Sejmu Wielkiego i epoce, w której uchwalono pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowoczesną konstytucję.
Wstęp wolny.
Do dziś zachowały się trzy unikatowe, oryginalne egzemplarze Konstytucji 3 Maja. Przechowywane są w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.