Sprawdźcie, co przygotowaliśmy dla Was na Wielkanoc! Pierwsze zmiany w ramówce już w piątek. Wieczorem Marek Niedźwiecki zaprasza na jedyną tego typu audycję w roku – „Muzykę ciszy”. Od soboty do poniedziałku znajdziecie w ramówce wiele ulubionych (oraz unikatowych!) programów i adekwatną muzykę na ten czas. W lany poniedziałek Antoni Grudniewski i Krystian Hanke zaplanowali dla Was zabawę, koniecznie weźcie w niej udział. W specjalnej audycji Trzy razy Anawa Daniel Wyszogrodzki sięgnie do legendarnego albumu „Korowód”.
Poniżej znajdziecie przegląd tego, co przygotowaliśmy na naszej antenie między 18 a 21 kwietnia.

PIĄTEK, 18 KWIETNIA
Do 14:00 zapraszamy na audycje Caffe Matte, Wspieraj system i Na dachu świata
14:00 – 16:00 ZATRZYMANIE CZASU (Marcin Cichoński)
Są momenty, w których potrzeba refleksji, chwili spokoju na myśli. Dlatego w piątek zamiast „Złodzieja czasu” audycja „Zatrzymanie czasu”. Dźwięki spokojne, ale z emocjami.
16:00 – 19:00 POPOŁUDNIÓWKA 357 (Kuba Strzyczkowski)
19:00 – 22:00 MUZYKA CISZY (Marek Niedźwiecki)
Zestaw utworów, które najpiękniej zabrzmią w chwili zadumy, przemyśleń o czasie, który za gwałtownie mija. Taka audycja tylko raz do roku…
22:00 – 0:00 OSTATNIE PIOSENKI (Piotr Stelmach)
„Ostatnie piosenki”, bo… to szczególny dzień. W Wielki Piątek od wielu już lat spotykamy się podczas dwóch ostatnich godzin tego dnia, zatem i muzyka powinna tu być wyjątkowa. Taka, której nigdzie się nie spieszy. Taka, która z nikim i z niczym się nie ściga. Taka, która zatrzymuje czas. Postaram się, aby tak było i tym razem.
0:00 – 2:00 DWA KROKI W CHMURACH (Natalia Fiedler)
Po północy poszukamy przestrzeni na to, co na co dzień może być trudne. Na to czego brakuje, co pozostawia w nas pustkę, czego czasem boimy się nazwać. Zwolnimy i znajdziemy czas na refleksje. Tym wszystkim i całą resztą zaopiekujemy się muzycznie.
SOBOTA, 19 KWIETNIA
8:00 – 10:00 BISTRO (Katarzyna Pruchnicka)
W sobotni poranek, jak co tydzień, Katarzyna Pruchnicka powita państwa przy stole radiowego Bistro. W Wielką Sobotę wszystko krążyć będzie wokół przygotowań do wielkanocnego śniadania. Michał Bonarowski opowie o czosnku, bo w wielu wielkanocnych daniach czosnek się pojawia. Zapewnimy również pieczarki do świątecznych, faszerowanych jaj i opowiemy o dniu śniadania, nie tylko tego świątecznego. A w drugiej części Agnieszka Kraszewska i Aleksander Baron, wyjątkowi kucharze i restauratorzy, których od niedawna możemy oglądać w programie „Rosół polski”, opowiedzą o kulinarnym dziedzictwie i tradycjach polskiego stołu, nie tylko tego wielkanocnego.
10:00 – 13:00 ZAKAMARKI (Marek Niedźwiecki)
13:00 – 14:00 I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE (Grażyna Morek)
Wierzyć w wiosenne przesilenie czy nie? Poddać się mu czy z nim walczyć? Po zimie oczekujemy strzału energii a tu… nic. O czym to może świadczyć? Może jesteśmy jak niedźwiedzie, powoli budzące się ze snu zimowego? W przedświątecznym wydaniu audycji wspólnie z psycholożką, dr Joanną Gutral, zastanowiamy się, czy wiosna nie jest czasem zbyt wielkich nadziei. Zapytamy o to, co psychologia ma do powiedzenia na temat naszego dążenia do perfekcji i nieumiejętności odpuszczania. Zastanowimy się, co możemy zrobić, by w świąteczne dni… skutecznie odpocząć.
14:00 – 16:00 ZIELONY ŻOLIBORZ (Piotr Stelmach)
Które to już nasze spotkanie w tym niezwykłym czasie? Nie zliczę ich. To taki szczególny dzień, kiedy czekamy na świąteczną niedzielę i lany poniedziałek, ale jesteśmy już zdecydowanie w świątecznych nastrojach. I wtedy możemy posłuchać adekwatnej muzyki. Ba, będą to między innymi utwory, z którymi w TE soboty spotykamy się regularnie, bo… one zawsze dobrze brzmią.
16:00 – 17:00 LIFE GURU – OTWÓRZ OCZY (Tomasz Gorazdowski)
Moim gościem w tym odcinku będzie znany z telewizyjnego cyklu „Ciężarówką przez…” Dawid Andres. Porozmawiamy o jego niezwykłej podróży rowerem po Amazonce, tak… rowerem PO Amazonce, oraz o telewizyjnej przygodzie, cyklu, w którym ciężarówką przemierza Stany Zjednoczone, Wietnam, Australię czy ostatnio Indie. Czy jeszcze ma coś w głowie? Czy jedna pasja wystarczy? I jak zmieniała go podróż, za którą dostał Kolosa. Zwykły człowiek, z niezwykłą historią.
17:00 – 18:00 ROUTE 357 (Marta Kula)
USA to w ostatnich tygodniach gorący temat, ale w Święta Wielkanocne odpoczywamy od polityki. Zamiast tego w audycji Route 357 porozmawiamy o tradycjach wielkanocnych zza oceanu. Czym różnią się w poszczególnych stanach? W jakim mieście odbywa się największa Easter Parade? Który prezydent zapoczątkował, dziś już słynne, Easter Egg Roll w Białym Domu? O tym wszystkim porozmawiamy z naszym gościem, doktorem nauk o kulturze i religii, amerykanistą Maciejem Smółką.
18:00 – 19:00 RZECZ TECHNOLOGICZNA (Jarosław Juszkiewicz, Robert Zembrzycki)
Święta to jakże szczególny okres w życiu każdego nerda, gdyż oprócz obfitości dostępnego na wyciągnięcie ręki jedzenia pozostało mnóstwo czasu w elektroniczną rozrywkę. Redaktorzy Juszkiewicz i Zembrzycki pomogą więc Państwu dokonać najlepszego wyboru w tej kwestii, podpowiadając, na co wydać otrzymane od Zajączka kieszonkowe. Ponadto jak zwykle poniosą kaganek oćmiaty pomiędzy słuchaczy, racząc ich tak nowinkami jak i archiwaliami myśli naukowo technologicznej.
19:00 – 21:00 WIELKA SO(UL)BOTA (Maja Piskadło)
Skoro mamy Wielką So(ul)botę, to przed nami dwie godziny z Wielkim Soulem. W muzyce r&b/soulowej dzieje się tak dużo, iż – nie da się ukryć – w soboty po klasykę sięgamy od święta. Tym razem poświęcimy jej cały program i posłuchamy głosów z dawnych lat, których siła wciąż jest bezdyskusyjna. Marvin Gaye, Nina Simone, Teddy Pendergrass, Aretha Franklin – to tylko część nazwisk na playliście.
21:00 – 23:00 HAPPYNOISE (Bisior)
23:00 – 1:00 WISZĄCE OGRODY (Bartek Gil)
NIEDZIELA, 20 KWIETNIA
8:00 – 9:00 MERDE! ZNOWU FRANCJA (Irena Brzezińska i Marek Brzeziński)
W czasie naszego spotkania z Francją dowiemy się o tradycyjnym stole francuskim w czasie tych wyjątkowych świąt, ale także o nowych trendach, bo prawie co roku takie we francuskiej sztuce kulinarnej się pojawiają. Zajrzymy do słynnych restauracji francuskich, by przyjrzeć się karcie wielkanocnego menu i opowiemy o czekoladowych wspaniałościach przygotowanych przez wielkich mistrzów cukiernictwa. Dokąd Francuzi najchętniej wybierają się na ferie o tej porze roku? Czy tylko do swoich rodzin do Bretanii i do Normandii, czy może gdzie indziej? Poplotkujemy także o wspaniałej kreacji i koliach księżnej Charlene przygotowanych na bal Róż w Monako. Zajrzymy do kina i na wystawy, a także opowiemy o apelach w rozpoczynającym się sezonie turystycznym do obserwatorów fok u ujścia rzeki Somme’y.
9:00 – 11:00 GRA PODWÓJNA (Tomasz Smokowski)
11:00 – 13:00 STONOWANIE (Ola Budka)
W Wielkanocną Niedzielę zapraszam na Stonowanie pełne ciepła, nadziei i radości. Usłyszą Państwo chóralny śpiew gospel oraz amerykańskie klasyki podnoszące na duchu i rozpalające wiarę w przyszłość. Sięgnę też po współczesne miłosne utwory w sam raz na wiosnę. To wszystko, aby w ten rodzinny dzień poczuć się jak w wielkiej radiowej wspólnocie.
13:00 – 15:00 PATRONAUTYKA (Patrycjusz Wyżga)
W Wielkanocną Niedzielę wielki temat: „Jak zmierzyć wiarę?”. Opowiemy o tym, czym jest teologia i kto adekwatnie ją „robi” oraz wyjaśnimy, jakie są innowacyjne metody badawcze w teologii. Gościem Radia 357 będzie Elżbieta Łazarewicz-Wyrzykowska, doktor biblistyki (University of Manchester) oraz teolożka praktyczna. Oprócz publikacji naukowych napisała również picturebooka „To Jezus!”, przeznaczonego nie tylko dla dzieci.
15:00 – 17:00 NIEWIDZIALNE ŚWIATY (Adrian Bąk)
W specjalnym wydaniu odbędziemy muzyczno-słowną podróż od południowej granicy Stanów Zjednoczonych i Meksyku, przez Europę, Ukrainę, Bliski Wschód i Afrykę, w poszukiwaniu nie tylko świątecznego nastroju i zwyczajów, ale także dobrych emocji (które koniec końców rządzą światem i wprawiają świat w ruch). I tajemnicy, która być może z tego wszystkiego wynika. Czy w dzisiejszym świecie jest się z czego cieszyć? Czy w miejscach trudnych można dostrzec nadzieję? Czy ktoś jeszcze nad tym wszystkim panuje?
17:00 – 18:00 KORZENIE i SKRZYDŁA (Grzegorz Sajór)
Z domu wyprowadził się mając 14 lat. Nie bez oporu babci, rodziców i trzech braci, którzy pozostali w podwarszawskim Józefowie. On wybrał Płock i… niższe seminarium duchowne. Bo już wtedy odkrył swoje powołanie. Święcenia otrzymał w tym samym roku, co listy przebojów podbijała „Autobiografia” śpiewana przez jednego z jego braci – Grzegorza. Do dziś wszyscy bracia mają ze sobą świetny kontakt. Grzegorz podziwia Rafała za to jakim jest księdzem. Rafał – Grzegorza m.in. za to, jakim jest muzykiem. To będzie opowieść o rodzinie Markowskich. O ich fascynacjach, życiowych wyborach, ale także o znaczeniu świąt Wielkanocnych. Bohaterem audycji Grzegorza Sajóra będzie bp Rafał Markowski.
18:00 – 20:00 O, KURCZĘ! (Filip Jaślar)
W Wielkanoc najważniejsze jest świąteczne śniadanie. Wtedy dzielimy się jajkiem, składamy sobie życzenia, szukamy prezentów od Zajączka. Tego dnia o 18.00, czyli tuż po śniadaniu, zaproszę Państwa na audycję zatytułowaną „O, kurczę”. W programie pojawi się Wielkanocna Baba, będą Mazurki, pisanki oraz kraszanki. Wspólnie posłuchamy radosnej wiosennej muzyki i kilku klasyków polskiej rozrywki. Będziemy też mogli porozmawiać o Świętach, korzystając z radiowej łączności telefonicznej.
20:00 – 22:00 MAX 357 (Piotr Kaczkowski)
22:00 – 23:00 DAWNIEJ NIŻ WCZORAJ (Waldemar Malicki)
23:00 – 0:00 WIELKANOC w WIĘZIENIU (Krzysztof Zimoch)
Czy w zakładzie karnym jest miejsce na euforia i świętowanie? Jak wygląda celebracja świąt wielkanocnych wśród więźniów mających w perspektywie długą odsiadkę? A jak wygląda u tych, którzy szykują się do wyjścia na wolność? Czego się obawiają? W tej audycji odejdziemy od tematów kryminalnych, zbrodni i policyjnych śledztw. To będzie czas, by opowiedzieć o tych, którzy walczą o zmianę swojego życia i szczerze mówią o tym, co doprowadziło ich do życia za kratami.
PONIEDZIAŁEK, 21 KWIETNIA
8:00 – 10:00 PORANNE LANIE WODY (Ola Świstak-Zaczek)
Taki dzień, taka tradycja, iż się albo oblewa, albo się jest oblanym. Nie będziemy z nią ani walczyć, ani dyskutować. Ale spokojnie. Wystarczy oblać się rumieńcem i będzie Państwu zaliczone. Choć obiecujemy, iż do tematu podejdziemy kulturalnie i ekologicznie, to lania wody nie zabraknie i u nas. Bo niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy wody nie lał – czy to w szkole, czy to na egzaminie, czy to w pracy…
10:00 – 12:00 KIERUJ SIĘ NA POŁUDNIE (Marcin Cichoński)
Oto święto nowego życia, dlatego świętujmy razem. Audycja od Cichego z domu. Kawa, ciasto, rozmowy i komentarze. I energia, z jaką wchodzimy w – miejmy nadzieję – piękną drugą część wiosny.
12:00 – 13:00 BABA WIELKANOCNA (Natalia Fiedler)
Czy wiedzą Państwo dlaczego wielkanocna baba zwie się „babą”? Kształt ciasta miał przypominać szeroką, falowaną spódnicę. Do tego puszystość i krągłość wypieku miała nas jedynie utwierdzić, iż wielkanocne ciasto idealne, nie może nazywać się inaczej. Do wyrastającego ciasta, pod groźbą zakalca, nie mogli zbliżać się panowie. Tymi wytycznymi naszych babć zainspirujemy się muzycznie!
13:00 – 16:00 WYCIECZKI OSOBISTE (Krystian Hanke i Antoni Grudniewski)
Różne kategorie, a w nich pary utworów. Czy wybór ich będzie oczywisty? Czy Antoni Grudniewski i Krystian Hanke zaskoczą i uda się im przechytrzyć słuchaczy. W tej zabawie można zgadywać „który to włączył”, a obaj się będą z tego gęsto tłumaczyć.
16:00 – 18:00 TRZY RAZY ANAWA (Daniel Wyszogrodzki)
Album „Korowód” Marka Grechuty i zespołu Anawa – płyta legendarna, jeden z kamieni milowych polskiej fonografii – stał się zalążkiem kilku kolejnych karier. Marek Grechuta poszedł własną drogą i wydał pierwszą płytę solową „Droga za widnokres”. Jan Kanty Pawluśkiewicz przez cały czas tworzył niezwykłą, porywającą muzykę, a do współpracy zaprosił wokalistę Andrzeja Zauchę. Tak zrekonstruowana formacja wydała album zatytułowany „Anawa”. Dwóch muzyków oryginalnego składu, który nagrał płytę „Korowód” założyło grupę Osjan, zwaną Teatrem Naturalnego Dźwięku, fenomen w skali światowej (jeden z nich założył później Maanam, ale to już inna historia). W świątecznych Dwóch Godzinach Satysfakcji posłuchamy różnych efektów tej kreatywnej eksplozji. Dwie z omawianych płyt ukazały się właśnie w reedycji SACD.
18:00 – 19:00 PROGNOZA POGODY DUCHA (Magda Świerczyńska-Dolot)
Masz już dość banalności? Stagnacja, monotonia, rutyna pozbawia euforii i powoli zabija – pisze Ewa Liegman w swojej książce „Prognoza pogody ducha”. A przecież można inaczej, kilka trzeba, aby nasza codzienność nabrała kolorów, by z tego, co powszednie, wyciągnąć perełki, które obudzą w nas uśmiech i radość. O niezwykłych-zwykłych momentach w rozmowie Magdy Świerczyńskiej- Dolot z Ewą Liegman – prezeską Hospicjum „Pomorze dzieciom”, działaczką społeczną, podróżniczką, organizatorką warsztatów dla uczniów, studentów i więźniów na temat tego, jak przebudzić się do pełni życia.
19:00 – 22:00 LISTA PIOSENEK 357 (Mateusz Fusiarz)
Lista Piosenek Radia 357 tym razem nie w piątek, a w lany poniedziałek. Czy czeka nas zmiana na pozycji lidera? O tym przekonamy się przed godziną 22:00.
22:00 – 0:00 PIĘKNA i BESTIA (Marta Kula i Patrycjusz Wyżga)
Piękna i bestia… czyli Państwa (mamy nadzieję) ulubiony jazzowy duet! Marta Kula i Patrycjusz Wyżga zapraszają na świąteczną dawkę swingu i improwizacji. Tytuł audycji adekwatny, bo jak to w jazzie – piękne melodie przeplatać się będą z dzikimi, nieskrępowanymi solówkami. Zaryczą saksofony, zawyją trąbki, a kołyszące ballady pozwolą zakończyć Święta w durowym nastroju. Będzie smooth i będzie cool, a przede wszystkim – będzie jazz! Do usłyszenia!
0:00 – 2:00 NIEZNOŚNA LEKKOŚĆ BITU (Beata Kwiatkowska)
Bez niej nie byłoby niczego. Jest ważnym składnikiem nas, ludzi, ale też miejsca, w którym żyjemy. „Woda jest lepszą aktorką niż Meryl Streep i Angelina Jolie” – mówił reżyser dokumentu „Aquarela” Viktor Kossakovski, dlatego w jego filmie nie pada ani jedno słowo. Zapraszamy na specjalne wydanie audycji w lany poniedziałek. Posłuchamy wody w różnej postaci, także w postaci muzyki.
Tak będą wyglądać nasze święta! Zapraszamy na wszystkie wielkanocne audycje.