Wielka Brytania a Eurowizja: największe hity brytyjskich reprezentantów!

eurowizja.org 2 lat temu

Bardzo często eurowizyjna piosenka danego artysty jest najbardziej kasową – przynajmniej patrząc na statystyki różnych platform streamingowych itp. Oczywiście jest też sporo wyjątków. Dzisiaj przybliżymy Wam kilka hitów z Wielkiej Brytanii. prawdopodobnie większość z nich znacie – może nie po tytule, ale jak odsłuchacie to na pewno sobie przypomnicie!

Wielka Brytania wzięła w Eurowizji udział aż 64 razy. Na scenie konkursu pojawiło się wielu artystów – niektórzy zrobili karierę, a inni… cóż, są znani wśród fanów Eurowizji. Czy wśród Waszych nieeurowizyjnych znajomych też są takie przypadki, iż puszczacie im jakąś piosenkę z konkursu i słyszycie ZNAM TO, TO BYŁO NA EUROWIZJI?! To dziś dostaniecie jeszcze kilka argumentów. Oto one!

Wielka Brytania a Eurowizja: Olivia Newton-John

W przypadku niedawno zmarłej artystki, jej piosenka z 1974 roku zdecydowanie nie była największym hitem. Była już od dekady w brytyjskim show biznesie, natomiast największe sukcesy zaczęła święcić kilka lat po Eurowizji. Zresztą, sama przyznała, iż nigdy nie lubiła Long Live Love. W cztery lata po europejskim konkursie, zagrała główną rolę w filmowej adaptacji musicalu Grease. Trzy piosenki – solowe Hopelessly Devoted to You oraz Summer Nights i You’re The One That I Want z Johnem Travoltą – odniosły ogromny sukces. W 1980 roku nagrała Xanadu z Electric Light Orchestra (jako soundtrack do filmu o tym samym tytule). Jej największym hitem jest chyba jednak Physical, którym zerwała z wizerunkiem grzecznej dziewczynki. Tak, Dua Lipa nie była pierwsza.

Wielka Brytania a Eurowizja: Bonnie Tyler

Gaynor Sullivan, z domu Hopkins – znana również jako Bonnie Tyler – swoją karierę rozpoczęła w 1969 roku. Wyjazd na Eurowizję nie był jej do niczego potrzebny. Ale dzięki niemu wielu młodszych fanów konkursu mogło poznać artystkę, do której przebojów, zapewne, bawili się ich rodzice. Starsi zaś mieli okazję przypomnieć sobie jej największe hity. A trochę ich było. Spotify podpowiada, iż absolutnie największym jest rockowa ballada Total Eclipse of a Heart. Może pamiętacie, iż podczas Eurowizji 2013, Lynda Woodruff miała motyw z tej piosenki w GPSie… Kolejnym hitem była – cóż, kolejna – ballada It’s a Heartache. Możemy też wspomnieć o If You Were a Woman (And I Was a Man), który kilka lat temu odświeżyła Ava Max. jeżeli zaś jesteście fanami Wróżki Chrzestnej ze Shreka 2 – nie mogło być innego wyboru. Ladies and gentlemen – Holding Out for a Hero (które było też użyte choćby w filmie Footloose).

Wielka Brytania a Eurowizja: Katrina & The Waves

Ostatnia zwyciężczyni Eurowizji dla Wielkiej Brytanii – Katrina Leskanich jest co prawda Amerykanką z pochodzenia, ale wraz ze swym zespołem zajmuje należne im miejsce w historii brytyjskiej muzyki. Ich hit z 1985 roku zna chyba każdy. Ewidentnie Love Shine a Light z Eurowizji 1997 było przypomnieniem światu o swoim istnieniu – i to bardzo skutecznym. Choć zespół rozpadł się w zaledwie dwa lata po eurowizyjnym triumfie, ich dwie najbardziej znane piosenki pozostaną z nami na zawsze.

Wielka Brytania a Eurowizja: hity z dyskotek i kurortów

W 1979 roku Wielką Brytanię na Eurowizji reprezentował zespół Black Lace. Ich Mary Ann, zajęła siódme miejsce w Jerozolimie. Pamiętacie jak to leciało? Ja też nie. Natomiast doskonale pamiętam ich największy przebój – Agadoo. I Wy prawdopodobnie również, w końcu był grany na wszelkich dyskotekach szkolnych, aktywnościach w hotelach all inclusive itd.

Dwa lata po Black Lace na eurowizyjnej scenie stanął zespół Bucks Fizz. Stanął, zaśpiewał Making Your Mind Up i… wygrał. Oprócz tej piosenki z ikonicznym wręcz występem, mieli jeszcze jeden hit w repertuarze. Nagrali go w tym samym roku, tuż po Eurowizji. Znacie The Land of Make Believe?

W latach 90. XX wieku Wielkiej Brytanii wiodło się naprawdę nieźle na Eurowizji. W 1993 roku drugie miejsce zajęła Sonia. Jej Better the Devil You Know zyskało sporą popularność. Cztery lata wcześniej wydała swój debiutancki – i jednocześnie najpopularniejszy – singiel. Może tytuł Wam nic nie mówi, ale posłuchajcie You’ll Never Stop Me Loving You.

W 2011 roku BBC przypomniało nam o istnieniu zespołu Blue. Ich I Can na ponad dekadę było ostatnim choćby zbliżeniem do czołowej dziesiątki konkursu. Wielu z Was prawdopodobnie kojarzy piosenkę All Rise, ale na dyskotekach też były piosenki do przytulania. I tu idealnym przykładem jest nagrane w duecie z Eltonem Johnem Sorry Seems To Be The Hardest Word.

Wielka Brytania a Eurowizja: hity sprzed lat

W 1970 roku Wielką Brytanię reprezentowała Mary Hopkin. Jej Knock, Knock, Who’s There? zajęło drugie miejsce, choć była uważana za faworytkę. To prawdopodobnie stało się za sprawą jej hitu, który wydała dwa lata wcześniej. Those Were the Days nagrano w wielu różnych wersjach – polską śpiewała Halina Kunicka.

W 1969 roku były aż cztery zwyciężczynie konkursu. Jedną z nich byłą Lulu. Owszem, Boom Bang-a-bang zrobiło niemałą karierę, ale wokalistka najwięcej zarobiła na piosence To Sir With Love.

Engelbert Humperdinck na Eurowizji? Dla większości ten pomysł nie był zbyt udany, ale niejednej babci brytyjskiego fana konkursu mocniej zabiło serce. Engelbert sprzedał ponad 140 milionów płyt na całym świecie, choć głównie śpiewał… covery! Natomiast jego After The Lovin’ faktycznie umocniło jego pozycję jako jednego z najlepszych brytyjskich wokalistów.

Wielka Brytania a Eurowizja: bonus

Filmy o przygodach Jamesa Bonda są gratką zarówno dla fanów kina akcji, jak i miłośników muzyki filmowej. Dwoje reprezentantów Wielkiej Brytanii na Eurowizji ma także epizod bondowski na koncie. Laureat drugiego miejsca na Eurowizji 1964, Matt Monro, rok wcześniej śpiewał From Russia With Love. Wspomniana już Lulu w 1974 roku zaś zaśpiewała The Man With The Golden Gun. Na koniec, człowiek bez występu u Jamesa Bonda, ale o równie wielkiej popularności. W 1968 roku zajął drugie miejsce, pięć lat później trzecie. Ale w grudniu tylko jedna piosenka Cliffa Richarda się liczy…

Eurowizja 2023: co wiemy?

Wiemy już, iż Eurowizja 2023 odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2023 roku w M&S Bank Arena w Liverpoolu, a wystąpi 37 krajów. W porównaniu do poprzedniego roku będzie to pierwsza Eurowizja od lat bez reprezentanta Macedonii Północnej. Z powodu kryzysu energetycznego ze startu zrezygnowali także nadawcy z Bułgarii i Czarnogóry. Eurowizja 2023 nie będzie edycją, w której do rywalizacji powrócą Andora, Bośnia i Hercegowina, Luksemburg czy Słowacja.

W stawce jest za to Polska. Naszego reprezentanta wyłonią selekcje Tu Bije Serce Europy – Wybieramy Hit na Eurowizję, które TVP zorganizuje 26 lutego. Mimo iż do konkursu pozostało jeszcze kilka miesięcy, już dziś znamy daty selekcji reprezentantów w Szwecji czy we Włoszech. Jako pierwsze odbędą się eliminacje w Ukrainie – już 17 grudnia. Po sześciu latach przerwy preselekcje przeprowadzi Belgia. Dwa kraje już wybrały swoich przedstawicieli – to Cypr i Izrael.

Eurowizja 2023: 37 państw weźmie udział. / fot. Eurovision.tv

Źródła: bbc.co.uk, eurovision.tv

Idź do oryginalnego materiału