„Wieczny płomień” Huberta Czerepoka w Galerii Arsenał w Białymstoku

magazynszum.pl 19 godzin temu

Wystawa „Wieczny płomień” Huberta Czerepoka skupia się na symbolice tworzącej naszą tożsamość narodową. Artysta zadaje pytania o to, czy symbole muszą być związane z konkretnym miejscem, określonymi wydarzeniami i osobami – czy też mogą stanowić wartość/energię umożliwiającą konstytuowanie wspólnoty narodowej poza kontekstem geopolitycznym. W pracach przygotowanych na wystawę artysta podejmuje próbę zbadania, w jaki sposób duch może być nośnikiem państwa. Czy tożsamość narodowa jest w stanie trwać i rozwijać się bez fizycznej obecności kraju, bez materialnej obecności przedmiotów czci i kultu? W jaki sposób symbole tradycji i kultury zakorzenione w XIX-wiecznej działalności emigracyjnej stały się dla Polaków najbardziej istotną i niezbywalną częścią ich tożsamości narodowej?

Widok wystawy „Hubert Czerepok. Wieczny płomień”, Galeria Arsenał w Białymstoku; fot. Grzegorz Dąbrowski
Hubert Czerepok , „Podlinnik”, 2024, instalacja rysunkowa, technika własna, fot. Grzegorz Dąbrowski
Hubert Czerepok , „Podlinnik”, 2024, instalacja rysunkowa, technika własna, fot. Grzegorz Dąbrowski
Hubert Czerepok , „Portret wielokrotny. Mickiewicz/Bonaparte”, 2023, rysunek, technika własna; fot. Grzegorz Dąbrowski

Wystawa „Wieczny płomień” w Galerii Arsenał w Białymstoku zwraca się ku tajemniczym ideom towianizmu, wywodzącego się z obszaru znajdującego się w tej chwili na przecięciu granic Polski, Litwy i Białorusi, gdzie istotną rolę odgrywały i odgrywają wzajemne wpływy i wymiana między kulturami.

Widok wystawy „Hubert Czerepok. Wieczny płomień”, Galeria Arsenał w Białymstoku; fot. Grzegorz Dąbrowski
Hubert Czerepok , „Relikwiarz”, 2024, 12 fotografii; fot. Grzegorz Dąbrowski
Hubert Czerepok, „Arma Christi”, 2021, rysunek, technika własna; fot. Grzegorz Dąbrowski
Wnętrze grobu Kazimierza Wielkiego w chwili odkrycia, w katedrze na Wawelu, dnia 14 czerwca 1869 rok” / J. Styfi; JM 1869
Jan Styfi, rytownik / Jan Matejko, autor wzoru drzeworyt, 31,2 × 23,5 cm rycina z: Album Jana Matejki, z tekstem objaśn. przez Kazimierza Władysława Wójcickiego, Warszawa, [1876], tablica 11. Właściciel obiektu: Biblioteka Narodowa, Warszawa fot. Grzegorz Dąbrowski
Hubert Czerepok , „Relikwiarz”, 2024, 12 fotografii; fot. Grzegorz Dąbrowski
Hubert Czerepok , „Gwiazdy nad tobą i gwiazdy pod tobą”, 2023, film 360; fot. Grzegorz Dąbrowski

Artysta tropi źródła pojęć, które ukonstytuowały naszą świadomość, poszukuje odbić mitów w dzisiejszej rzeczywistości, wskazując, jak często w najprostszych zachowaniach jesteśmy zanurzeni w przeszłości. Wystawa będzie także próbą określenia roli i miejsca naszego narodu w świadomości XIX-wiecznej i dzisiejszej Europy. Ekspozycja stworzy wielowątkową opowieść, która zaczęła się w Polsce bez własnych granic, opowieść, która trwa do dnia dzisiejszego, zmuszając nas do ciągłego redefiniowania i analizy tożsamości.

Idź do oryginalnego materiału