🔔 Subskrybuj kanał „Polityki”, żeby nie przegapić kolejnych rozmów o kulturze, filmach, muzyce i sprawach najważniejszych.
Anka i Wilhelm Sasnalowie to jeden z najciekawszych duetów reżyserskich we współczesnym polskim kinie artystycznym. Choć nie mają formalnego wykształcenia filmowego, stworzyli autorski, rozpoznawalny styl – minimalistyczny, surowy, często oparty na klasyce literackiej i motywach alienacji, wyobcowania, buntu wobec rzeczywistości.
W tym odcinku „Kultury na weekend” rozmawiamy o tym, jak wyglądała ich droga do filmu: od sztuk wizualnych i autobiograficznego komiksu „Życie codzienne w Polsce w latach 1999–2010", przez niezależne produkcje, aż po międzynarodowe festiwale. Ustalamy, jakie filmy i książki ukształtowały ich wrażliwość, dlaczego często poruszają temat obcości i społecznego wycofania oraz jak postrzegają swój status artystów bardziej rozpoznawalnych za granicą niż w Polsce.
Punktem wyjścia do rozmowy jest jubileuszowa, 25. edycja festiwalu BNP Paribas Nowe Horyzonty, który w tym roku prezentuje przegląd ich twórczości. Nie unikamy też tematów bieżących – Sasnalowie dzielą się refleksjami na temat aktualnej sytuacji w Polsce.
Z tego odcinka dowiesz się:
🔴 Co inspiruje Wilhelma i Ankę Sasnalów przy tworzeniu filmów?
🔴 Co Anka Sasnal myśli o obecnej polityce w Polsce?
🔴 Dlaczego ich kino jest inne niż to, co znamy z mainstreamu?
O tym wszystkim Wilhelm i Anka Sasnalowie opowiadają w rozmowie z Januszem Wróblewskim.
📚 Chcesz więcej treści od „Polityki”? Wydarzenia kulturalne, zjawiska i komentarze ekspertów: wszystko, co musisz wiedzieć, w jednym miejscu. Skorzystaj z oferty specjalnej, kup subskrypcję z 30% zniżką na roczną subskrypcję. Aktywuj kod KULTURA30 na stronie www.polityka.pl/kod/KULTURA30.