Kielecki „Wiatraczek” ma już 50 lat. Z okazji jubileuszu, w Muzeum Historii Kielc, w sobotę (24 czerwca) otwarta zostanie wystawa opowiadająca o tym jak zmieniał się Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. To element obchodów Święta Kielc.
Grzegorz Maciągowski, dyrektor muzeum zwraca uwagę, iż festiwal jest stałym punktem w kalendarzu kieleckich wydarzeń kulturalnych.
– W festiwalu uczestniczyły tysiące harcerzy i nie tylko. Sama impreza przyczyniła się też do powstania wielu śpiewników. Z kolei ta wystawa poświęcona jest zarówno twórcom, jak i jego uczestnikom. Mam nadzieję, iż udało się nam odtworzyć atmosferę minionych festiwali tak by zwiedzający mogli ją poczuć – mówi.
Współorganizatorem wystawy jest Chorągiew Kielecka ZHP. Harcmistrz Arkadiusz Szostak podkreśla, iż celem ekspozycji jest przybliżenie zwiedzającym pół wieku historii jednego z największych wydarzeń odbywających się cyklicznie w Kielcach.
– Zobaczymy przede wszystkim uczestników. Wystawa opowie również o twórcach, choreografach czy instruktorach. Jednym słowem osobach, które przez wiele lat był związane z Kielcami poprzez ten festiwal. A byli to też ludzie z Polski i całego świata. „Wiatraczek” zrodził się w Warszawie, jednak pierwsza edycja odbyła się w Kielcach – wskazuje.
Martyna Pauli, kurator wystawy z komendy Chorągwi Kieleckiej ZHP wyjaśnia, iż wystawa przedstawia różne eksponaty związane z artystami związanymi z festiwalem harcerskim.
– Są to przedmioty, które pozyskaliśmy z różnych muzeów, ale też od instruktorów harcerskich czy zespołów. Czyli wszystkich osób oraz instytucji związanych z tym wydarzeniem, które czują do niego sentyment. Według mnie najciekawsze są zdjęcia i ich reprodukcje. W jednej z sal będzie można zobaczyć reprodukcję kroniki harcerskiej zespołu „Wartaki” gdzie zawarto relację z pobytu na pierwszym festiwalu harcerskim. Jest to opowieść młodych ludzi opisujących to jak się bawili w Kielcach. Relacja ta jest o tyle ciekawa, ponieważ można ją odnieść do kolejnych edycji festiwalu – wyjaśnia.
Martyna Pauli przyznaje, iż wyjaśnienie pochodzenia symbolu festiwalu, czyli charakterystycznego „Wiatraczka” jest w tej chwili trudne do ustalenia.
– Tak naprawdę nikt do tej pory nie odkrył kto wymyślił ten motyw. Jest pewne, iż symbol ten przyjechał do Kielc na pierwszy festiwal z Warszawy. Oczywiście jest on związany z radością, energią, pędem itd. Natomiast jego pojawienie nie zostało w żaden sposób udokumentowane – dodaje.
Autorka plakatu zapowiadającego 50. edycję imprezy, Alicja Ciosek z Muzeum Historii Kielc tłumaczy, iż symbol „Wiatraczka” był motywem większości plakatów zapowiadających festiwal.
– Tegoroczny plakat jest nawiązaniem do formy z lat 70. i 80. Jednakże zrobiłam go w swojej autorskiej wersji. Jest to nawiązanie do historii festiwalu – tłumaczy.
Oficjalne otwarcie wystawy nastąpi w sobotę, 24 czerwca o godz. 14.00. Z kolei w ramach Święta Kielc na scenie na Rynku odbędzie się seria występów oraz spotkań związanych z 50. edycją festiwalu harcerskiego.