Wianki to przede wszystkim święto muzyki! Na głównej scenie na Powiślu wystąpią znakomici artyści. Jacy?
Będziecie mogli usłyszeć Dinę Jashari, wokalistkę i autorkę piosenek z Macedonii Północnej, znanej z emocjonalnych tekstów i subtelnych linii melodycznych. Należy ona do grona dziewięciu artystów, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu konkursu HEMI Music Awards 2023. Usłyszycie także Kasię Lins, wokalistkę, pianistkę i kompozytorka, której twórczość charakteryzuje duszna atmosfera i kinematograficzny nastrój. Piotr Zioła, po zniknięciu ze sceny powraca z płytą "Wariat", opowiadającą historie z ostatnich lat jego życia. Miuosh, raper znany z przełamywania schematów muzyki hip-hopowej, wystąpi akustycznie w towarzystwie Piotra Zioły, Julii Pietruchy i Marka Dyjaka. Podczas koncertu Miuosha z okazji obchodów Roku Szymborskiej, usłyszymy premierowe utwory z tekstami noblistki. Podczas Ulicznego Grania na Plantach wystąpią sześć zespołów wyłonionych w konkursie. Partnerstwo dla Muzyki: Wianki w Krakowie – Uliczne Granie. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 6 czerwca, a ich koncerty odbędą się w różnych lokalizacjach 24 czerwca po południu.
Niezwykłe wokalne, akustyczne wydarzenie – bez kabli, prądu i głośników! Od ubiegłego roku do programu Wianków został dodany Koncert o Świcie. 25 czerwca o godzinie 4 rano, razem z festiwalem EtnoKraków/Rozstaje, będziemy mieli okazję wysłuchać Pieśni czterech stron świata – koncertu pieśni litewskich, ukraińskich oraz polskich nawiązującego do tradycji ognia, wody, kupalnych i świętojańskich.
Podczas tego koncertu usłyszymy występy znanych artystek, które związane są z różnymi formacjami muzycznymi. Ola Bilińska, znana z zespołu Babadag i zafascynowana tradycją litewskich pieśni, zaśpiewa wraz z siostrami Kriščiūnaitė (Polska/Litwa). Charyzmatyczna Joanna Słowińska, która czerpie inspirację z archaicznych polskich i słowiańskich pieśni obrzędowych, wystąpi wraz z grupą śpiewaczą Dola. Zespół Śpiewu Przyczyna zaprezentuje tradycyjne pieśni kurpiowskie, natomiast siostry Klymenko i Gonczarenko wraz z formacją Babsky Kozachok (Ukraina) wyśpiewają starodawne pieśni opowiadające o kobiecym losie.
Pleciemy wianki!
Nie można zapomnieć o tradycyjnych wiankach. Na Plantach, w zachodniej części od ulic Podwale i Dunajewskiego, zostaną zorganizowane stacje, gdzie będzie można własnoręcznie upleść wianki. Dostępne będą zielone rośliny, kwiaty, gałązki, a także dodatki takie jak bibuła, włóczka, tasiemki i kokardki. Warsztaty z plecenia wianków odbędą się również na Powiślu w strefie Factory.
Wydarzenie dla wszystkich.
Zależy nam, by Wianki były festiwalem dostępnym dla wszystkich. Wraz z Fundacją Kultury bez Barier zostaną przygotowane teksty ETR, czyli informacja o festiwalu w języku prostym do czytania i zrozumienia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Planujemy wiele wydarzeń z tłumaczeniem migowym dla osób głuchych, a we wszystkich lokalizacjach przygotujemy audiodeskrypcję terenu oraz ścieżki dojścia z przystanków komunikacji miejskiej, aby ułatwić dotarcie na miejsce oraz poruszanie się osobom z dysfunkcją wzroku.
Partnerami wydarzenia są: Wodociągi Miasta Krakowa, Factory, Hard Rock Cafe Kraków oraz Mini Melts. Sponsorami nagród w konkursie są: Factory, Hard Rock Cafe Kraków, Energylandia i Wodociągi Miasta Krakowa. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Programu Kreatywna Europa – KULTURA.