Wharfedale EVO 5 – nowa seria kolumn głośnikowych

highfidelitynews.pl 5 dni temu
W tym samym dniu, to jest 21 lipca, miały miejsce premiery dwóch nowych serii producentów brytyjskich: Monitor Audio (Bronze G7) oraz Wharfedale (Evo 5).

To nie jest przypadek, jako iż są oni bezpośrednimi konkurentami do umysłów i portfeli audiofilów, a ich nowe serie lokują się w podobnym przedziale cenowym dla początkujących. W przypadku Wharfedale nowa generacja kolumn głośnikowych EVO 5 zastępuje serię EVO 4 firmy Wharfedale. Jak czytamy „ulepszone przetworniki, obudowy i zwrotnice zapewniają wysokiej klasy dźwięk bez wysokich cen”.

Peter Comeau, dyrektor ds. projektowania akustycznego w Wharfedale, mówi:

Seria EVO 4 odniosła ogromny sukces – przez ostatnie sześć lat była bestsellerową i wielokrotnie nagradzaną gamą głośników. Było jasne, iż zamiast całkowitej przebudowy, jej sukcesor wymagał ostrożnej ewolucji – zgodnie z nazwą EVO – aby zachować popularne atuty serii, jednocześnie opracowując sposoby ulepszenia kluczowych elementów.

Nowa seria EVO 5 zastępuje serię EVO 4, która została wprowadzona na rynek w 2019 roku. Czytamy:

Seria EVO 4 została całkowicie przeprojektowana zgodnie z koncepcją Wharfedale dotyczącą kolumn klasy średniej EVO, korzystając z technologii stworzonych dla flagowego projektu Elysian. Efektem jest poziom inżynierii głośników niespotykany dotąd w tak przystępnych cenach, obejmujący przetworniki wysokotonowe AMT, kopułkowe przetworniki średniotonowe i wyrafinowane obudowy z inteligentnymi portami szczelinowymi.

Podobnie jak odpowiedniki z poprzedniej serii, zarówno kolumny podłogowe, jak i większe z dwóch kolumn półkowych są konstrukcjami trójdrożnymi, wyposażonymi w dedykowane kopułkowe przetworniki średniotonowe. Chociaż konfiguracja przetworników nawiązuje do poprzedniej generacji, nowe kolumny są nieco większe, co – zapewnia producent – pozwala na „uzyskanie większej objętości obudowy, ulepszonych przetworników i nowych zwrotnic”.

Firma Wharfedale projektuje i produkuje prawie wszystkie części samodzielnie. Daje jej to pełną swobodę bez konieczności łączenia i dopasowywania części innych producentów. Producent zapewnia, iż zostało to w pełni wykorzystane podczas opracowywania serii EVO 5, gdzie „opracowano sposoby ulepszenia każdego elementu EVO 4 i uzyskania jeszcze bardziej dopracowanego „całościowego” produktu dzięki inżynierii akustycznej na najwyższym poziomie, przy zachowaniu bardzo konkurencyjnych cen”.

We wszystkich pięciu modelach z serii EVO 5 znajdziemy poprawioną wersję wysokotonowego przetwornika AMT (Air Motion Transformer) opracowanego dla serii EVO 4. Do wypychania powietrza do przodu w sposób tłokowy, przetworniki AMT zawierają plisowaną membranę wykonaną z ultracienkiego, lekkiego polimeru. Po obu stronach membrany umieszczono silne magnesy, tworząc potężne pole magnetyczne. Gdy sygnał audio przechodzi przez ścieżki przewodzące, membrana zostaje pobudzona, powodując kurczenie się i rozszerzanie plis.

Poruszając się, fałdy „ściskają” i „rozszerzają” powietrze pomiędzy nimi, wypychając je w bardzo wydajny sposób. Dzięki temu AMT może przemieszczać cztery razy więcej powietrza niż tradycyjny przetwornik wysokotonowy kopułkowy o tej samej powierzchni, zapewniając niższe zniekształcenia (ponieważ membrana porusza się mniej) i szybszą reakcję przejściową (dzięki mniejszej masie i minimalnemu ruchowi). Zapewnia również szerszy zakres częstotliwości i doskonałą dyspersję poziomą.

Przetwornik AMT opracowany dla EVO 5 jest większy niż jej odpowiednik w EVO 4-35 x 70 mm w porównaniu z 30 x 60 mm – co ma poprawiać jakość dźwięku. Został on również wyposażony w nowy materiał dźwiękochłonny, nazwany przez Wharfedale SilentWeave – opracowany dla serii EVO 5, ten hybrydowy materiał z bawełny i filcu jest dodawany do wnęki za membraną w celu zmniejszenia odbicia fal dźwiękowych wewnątrz głośnika.

Przeprojektowany został również przetwornik średniotonowy zaprojektowany dla poprzednich modeli EVO 4. Zastosowany w trójdrożnych modelach EVO 5.2, 5.3 i 5.4, zawiera tę samą 50-milimetrową membranę kopułkową, zaprojektowaną z myślą o „szybkiej, responsywnej i szerokopasmowej charakterystyce, która płynnie łączy się z przetwornikami wysokotonowymi i niskotonowymi”:

Miękka kopułka z powłoką z plastyfikatora jest wentylowana aperiodycznie do specjalnie ukształtowanej komory tylnej, która rozprasza i pochłania energię z tyłu kopułki. Efektem jest liniowa charakterystyka częstotliwościowa w zakresie od 800 Hz do 5 kHz – niezwykła szerokość pasma jak dla głośnika średniotonowego.
Dzięki magnesowi o wysokim strumieniu magnetycznym, wydajność kopułki średniotonowej EVO 5 jest dobrze dopasowana do wydajności głośnika wysokotonowego AMT, co pozwala jej gwałtownie reagować na dynamikę muzyki. Szeroki rozsył dźwięku tej kopułki w połączeniu z głośnikiem AMT zapewnia słuchaczom możliwość usłyszenia wszystkich szczegółów muzycznych, niezależnie od miejsca, w którym siedzą, przenosząc ich w sam środek muzyki.

Głośniki niskotonowe serii EVO 5 wykorzystują zaawansowany napęd opracowany dla flagowych modeli Elysian, w połączeniu z tkaną membraną z Kevlaru – 130 mm lub 150 mm w zależności od modelu – wyposażoną w gumową ramkę o niskiej stratności. Daje to „szerokie pasmo przenoszenia, które równie dobrze radzi sobie z mocnym basem, jak i naturalnie brzmiącą dolną częścią średnich tonów”. Czytamy:

Inżynierowie Wharfedale od ponad 25 lat pracują z Kevlarem – mocnym, ale lekkim włóknem aramidowym, idealnie nadającym się do membran głośników. Doświadczenie zdobyte podczas tworzenia wielu generacji produktów pozwoliło firmie Wharfedale na ciągłe udoskonalanie wykorzystania tego materiału, dzięki czemu powstały przetworniki, które charakteryzują się imponującą teksturą instrumentów, a jednocześnie zapewniają bas o wyczuwalnej głębi i mocy.

Sygnał z przetworników jest łączony dzięki przeprojektowanej zwrotnicy, z poprawionym układem płytki drukowanej. W głośnikach trójdrożnych obwód jest podzielony na oddzielne płytki drukowane – jedną dla średnich/wysokich tonów, a drugą dla basów – aby zminimalizować zakłócenia elektromagnetyczne. Mają w niej pracować „specjalnie dobrane wysokiej jakości kondensatory polipropylenowe” i cewki indukcyjne z rdzeniem powietrznym oraz laminowane cewki indukcyjne z rdzeniem silikonowo-żelazowym w sekcji basowej.

Z dodatkowych elementów budowy należy wspomnieć wylot bas-refleksu o nazwie SLPP (Slot Loaded Profiled Port), opracowany na podstawie oryginalnego pomysłu Gilberta Briggsa, założyciela firmy Wharfedale, który kierował nią w latach 1932-1964, oraz większe wymiary w porównaniu z odpowiednikiem z serii EVO 4. Każda obudowa jest zbudowana z warstw drewna o różnej gęstości. U podstawy każdego głośnika EVO 5 znajduje się podstawa z metalu i drewna. Popularna opcja okleiny z drewna orzechowego pozostała, ale wykończenia w kolorze białym i czarnym są teraz matowe. Dostępna jest również nowa, elegancka opcja matowa: Lunar Grey.

Dostęność i cena

Seria Wharfedale EVO 5 będzie dostępna w Polsce od końca lipca w kolorze matowej czerni, matowej bieli, matowej szarości lub forniru orzechowego. Do modeli EVO 5.1 i 5.2 można dokupić dopasowane podstawki, wykonane ze stali wysokowęglowej, które pozwalają ustawić głośniki na pożądanej wysokości. Ceny:

  • EVO 5.1: 1599 zł/szt., EVO 5.2: 2249 zł/szt., EVO 5.3: 3399 zł/szt., EVO 5.4: 4299 zł/szt., EVO 5.C: 3149 zł/szt.
  • podstawki do EVO 5.1 STAND: 1099 zł/szt., podstawki do EVO 5.2 STAND: 1349 zł/szt.

www.WHARFEDALE.co.uk

tekst red./mat. prasowe
foto mat. prasowe

«●»

Idź do oryginalnego materiału