Weekend z kapistami

mnp.art.pl 1 tydzień temu

Nurt polskiego koloryzmu tworzony był przez studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych z pracowni Józefa Pankiewicza, którzy w 1923 roku założyli Komitet Paryski. Od skrótu KP nazwano ich kapistami. Do grupy należeli m.in.: Jan Cybis, Artur Nacht-Samborski, Piotr Potworowski i Zygmunt Waliszewski. Fundamentalne znaczenie w budowaniu kompozycji obrazu miał dla nich kolor. Wyrażali nim światło, kształtowali przestrzeń i bryłę. W ich dziełach powróciły tradycyjne wątki i tematy: martwa natura, pejzaż czy portret.

Właśnie kapistom zostanie poświęcony weekend 25-27 października. W muzeum opowiedzą o nich prelegenci zaproszeni specjalnie na to wydarzenie – dr Grzegorz Kozera z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Anna Baranowa ze Stowarzyszenia Historyków Sztuki Oddział Krakowski. Nie zabraknie również przedstawicieli Muzeum Narodowego w Poznaniu. Agnieszka Salamon-Radecka przybliży sylwetkę „wielkopolskiego” kapisty, a Zuzanna Wagner zabierze na spacer po ekspozycji prac kolorystów i ich uczniów w zbiorach muzeum.

25.10, godz. 18:00 – Widzenie powtórne. Podróż artystyczna śladami Józefa Czapskiego do Ameryki Południowej – dr Grzegorz Kozera (ASP w Warszawie)

26.10, godz. 13:00 – Bale kapistów. W kręgu legendy – Anna Baranowa (Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Krakowski)

27.10, godz. 10:30 – Koloryści po II wojnie światowej – na przekór awangardzie (?). Oprowadzanie po ekspozycji prac kolorystów i ich uczniów w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu – Zuzanna Wagner (Muzeum Narodowe w Poznaniu)

27.10, godz. 13:00 – „Wielkopolski” kapista – o przedwojennych rysunkach, przyjaźniach i nieoczywistych związkach T.P. Potworowskiego z Poznaniem i Wielkopolską – Agnieszka Salamon-Radecka (Muzeum Narodowe w Poznaniu)

Idź do oryginalnego materiału