Ważny obowiązek dla ponad 3 mln Polaków w 2025 r. jeżeli tego nie zrobią, czeka ich 5 tys. zł kary

natemat.pl 6 godzin temu
Nowy Rok przyniesie wiele zmian, a jedna z nich dotyczy rzeczy bardzo osobistej. Konkretnie dowodu osobistego. W 2025 roku kończy się termin ważności tego dokumentu u ponad 3,3 mln Polaków. Sprawdźcie więc datę na swoim, bo może jesteście właśnie wśród nich. Bez ważnego dowodu możemy mieć spore problemy. Również finansowe.


Ministerstwo Cyfryzacji wyliczyło, iż w 2025 roku ok. 3 mln 371 tys. dowodów osobistych straci ważność. Kto w szczególności powinien się zainteresować wymianą dokumentu na nowy?

osoby urodzone w 1997 roku


osoby urodzone w 1987 roku



Pierwsza grupa osób dostała pierwszy dowód w 2015 roku. Ta druga mogła już mogła wcześniej wyrobić sobie nowy dokument. jeżeli tego nie zrobiła, to też powinna się stawić w urzędzie w przyszłym roku.

Co ciekawe, w 2023 i 2024 roku grupy osób, których dowody traciły ważność były znacznie mniejsze. "Fakt" podaje, iż wynosiły odpowiednio 2,1 i 2,7 mln Polaków.

Ponad 3 miliony Polaków musi wymienić dowód w 2025 roku. Co trzeba zrobić?


Ci z nas, którzy przyzwyczaili się do swoich dowodów wydanych w 2015 roku, mogą się zaskoczyć, gdy odbiorą nową "kartę". Nie będzie na niej już informacji o wzroście, kolorze oczu, adresie zameldowania.

Będzie za to umieszczona na nim m.in. zielona ikonka przypominająca aparat. To znak (de facto symbol biometrii), iż dowód jest równocześnie też e-dowodem, czyli można się nim posługiwać również elektronicznie (np. do logowania lub składania podpisów elektronicznych). Zakodowane będą w nim m.in. nasze odciski palców.

Osoby, które spóźnią się z wymianą dokumentu, mogą mieć różne problemy np. z załatwianiem spraw w banku czy urzędzie, ale też w innych instytucjach. Dowód nieraz trzeba pokazywać przy sprawdzeniu biletu w pociągu lub wejściu na koncert. Co jeszcze za to grozi?

"Zgodnie z przepisami ustawy o dowodach osobistych, osoby, które uchylają się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu, mogą zostać ukarane grzywną lub ograniczeniem wolności. Wysokość grzywny jest ustalana przez sąd, a maksymalna kwota może wynieść aż 5 tys. zł. Posługiwanie się nieważnym dokumentem tożsamości również grozi karą finansową" – ostrzega "Fakt".

Wniosek o nowy dowód można złożyć przez internet (potrzebny jest profil zaufany, bo stare dowody, nie mają jeszcze wspomnianej elektronicznej funkcjonalności) lub od razu pofatygować do urzędu "analogowo" i tam załatwić wszelkie formalności (tutaj więcej informacji).

Sama wymiana jest bezpłatna. Nie zapomnijmy jednak wcześniej zrobić sobie odpowiedniego zdjęcia. Za to już trzeba zapłacić u fotografa. Z wnioskiem o nowy dowód należy wystąpić na 30 dni przed upływem terminu ważności. Dowody osobiste są ważne 10 lat.

Idź do oryginalnego materiału