Nowohuckie Centrum Kultury latem nie zwalnia tempa. Wręcz przeciwnie – placówka zmienia tryb pracy na bardziej otwarty i rekreacyjny, proponując mieszkańcom i turystom szeroki wachlarz wydarzeń, warsztatów i koncertów plenerowych. W rozmowie z KRKnews.PL dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury Zbigniew Grzyb opowiada o letniej ofercie, planowanych inwestycjach i nowościach, które zadebiutują wraz z nowym sezonem.
Latem NCK przechodzi na tryb NH FEST-u – oznacza to bardziej elastyczne, pojedyncze zajęcia zamiast regularnych kursów. – To świetna okazja, żeby spróbować czegoś nowego: tańca, zajęć fitness. Takie spotkania rekreacyjne przygotowujemy dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów – mówi dyrektor.
W ofercie są m.in. zajęcia plenerowe na zielonych terenach wokół NCK, które co roku przyciągają całe rodziny. – Można przyjść, usiąść na leżaku, posłuchać muzyki, wypić kawę i po prostu odpocząć – dodaje.
W letniej ofercie nie zabraknie koncertów plenerowych – od klasyki z Sinfoniettą Cracovią, przez muzykę romską, po jazz w ramach Nocy Jazzu 2025. Swoje miejsce znajdzie też wyjątkowy SteelWorks Game Fest 2025 – festiwal gier komputerowych i planszowych, który odbędzie się 26 i 27 lipca. – Zamienimy cały NCK w królestwo gier. Będą retro konsole, starsze i nowoczesne tytuły i spotkania z twórcami – mówi dyrektor.
Miłośnicy teatru również znajdą coś dla siebie – od 14 do 20 lipca w NCK odbędą się XV Krakowskie Miniatury Teatralne, z udziałem znanych warszawskich teatrów takich jak Teatr Muzyczny Roma, Kwadrat czy Ateneum. Organizatorem przeglądu jest Krakowskie Forum Kultury.
Instytucja nie tylko działa, ale i inwestuje. W wakacje planowany jest remont dwóch pomieszczeń: pracowni malarsko-ceramicznej oraz sali wielofunkcyjnej przeznaczonej na zajęcia taneczne i ruchowe. Modernizacje – sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wkładu miasta Krakowa – obejmują m.in. nowe podłogi, klimatyzację i oświetlenie.
To jednak nie koniec zmian. – Od września uruchomimy nowy punkt kasowo-informacyjny połączony z księgarnią publikacjami wydanymi przez NCK, a także zaprzyjaźnione wydawnictwa. Będzie można kupić bilety, publikacje o sztuce współczesnej, fotografii, Nowej Hucie, a także lokalne gadżety – zapowiada dyrektor Zbigniew Grzyb.
Nowohuckie Centrum Kultury nie zapomina o seniorach – to z myślą o nich powstaje piąta edycja Nowohuckich Senioraliów, zwieńczona koncertem Haliny Młynkowej. Na zakończenie wakacji w niedzielę 31 sierpnia odbędzie się też plenerowa Gala Operetkowa, przygotowana przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Od 3 do 9 sierpnia NCK zaprosi także na Krakowski Festiwal Tańca. Hasło tegorocznej edycji brzmi „ZANURZENIA” – w programie spektakle z Polski, Niemiec, Grecji i Irlandii.
Choć domy kultury zwykle skupiają się na pracy z lokalnymi społecznościami, NCK przyciąga także turystów – głównie dzięki swojej wyjątkowej ofercie artystycznej. Dużą popularnością cieszą się stałe galerie: Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Dudy-Gracza, a ostatnio turystów przyciąga także wystawa rzeźby prof. Czesława Dźwigaja pt. Gimnastyka Polska, umieszczona przed budynkiem instytucji.
Spacerując wokół NCK, można zobaczyć również istalację „Muchomory” Maurycego Gomulickiego, potężny audiomural Aleksandry Toborowicz, a także mural „Nakręcamy kulturę” autorstwa Łukasza Lendy. Do tego plenerowa wystawa fotograficzna „Cztery żywioły – ZIEMIA” (32 plansze poświęcone czterem żywiołom- galeria Krakowskiego Klubu Fotograficznego), przestrzeń graffiti wykorzystywana m.in. do sesji ślubnych i modowych.
– To wszystko tworzy szlak sztuki współczesnej, dostępnej dla wszystkich. Wystarczy kawa, trochę wolnego czasu i chęć, żeby się zachwycić – mówi dyrektor.
Agnieszka Bieniek