Warszawski ślad noblistki

bialyorzel24.com 4 godzin temu

Koreanka Han Kang, świeżo upieczona laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, jedną ze swych najważniejszych książek napisała w Warszawie. W stolicy Polski przebywała przez cztery miesiące.

Han Kang znalazła w Warszawie natchnienie do napisania powieści. Fot. Jung Yeon-Je/AFP

W Polsce noblistka znana jest dzięki wydawnictwu W.A.B., które wypuściło na rynek cztery pozycje pisarki z dalekiego Wschodu. Nad Wisłą ukazały się książki: „Wegetarianka”, „Biała elegia”, „Nadchodzi chłopiec” i „Nie mówię żegnaj”. Wszystkie przełożyła Justyna Najbar-Miller („Wegetarianka” w duecie z In Choi Jeong).

„Han Kang jest pisarką obdarzoną niezwykłym słuchem i wrażliwością. Jesteśmy ogromnie szczęśliwi i dumni z faktu, iż laureatka Nagrody Nobla od wielu już lat ma swój dom w Wydawnictwie W.A.B.” – tak decyzję Akademii Szwedzkiej skomentowała Anna Dziewit-Meller, redaktorka naczelna W.A.B.

To właśnie Han Kang zwróciła uwagę publiczności na literaturę koreańską. Jej powieści w czasach turbokapitalizmu i katastrofy klimatycznej brzmią krystalicznie i szokująco aktualnie. Dla polskiego czytelnika znaczenie może mieć fakt, iż „Biała elegia” powstała podczas czteromiesięcznego pobytu autorki w Warszawie – powiedziała redaktorka W.A.B.

Han Kang ma 53 lata. Światową sławę przyniosła jej powieść „Wegetarianka” (2007; W.A.B. 2021), która została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera w 2016 roku. „Biała elegia” (2016, W.A.B. 2022) była nominowana do wielu nagród, m.in. Bookera w 2018 roku.

Werdykt Szwedzkiej Akademii był dla wielu zaskakujący. W gronie faworytów do nagrody byli wymieniani: Australijczyk Gerald Murnane, Japończyk Haruki Murakami, Kanadyjka Margaret Atwood – autorka „Opowieści podręcznej”, Argentyńczyk César Aira oraz Amerykanin Thomas Pynchon, łączący fantastykę i czarny humor. Spośród Polaków najwyżej oceniano szanse poety Ryszarda Krynickiego.

tom

Idź do oryginalnego materiału