“Warszawa Starzyńskiego. Wystawa inspirowana książką Grzegorza Piątka” w Fotoplastikonie Warszawskim

strefamusicart.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: fsgzdeas


„Warszawa Starzyńskiego.

Wystawa inspirowana książką Grzegorza Piątka”

od 2 października
w Fotoplastikonie Warszawskim

Fotoplastikon Warszawski oraz Wydawnictwo W.A.B. zapraszają na wystawę “Warszawa Starzyńskiego” inspirowaną książką autorstwa Grzegorza Piątka!

Dla jednych bohater, który nie opuścił stolicy w chwili największej próby.
Dla innych wizjoner, którego ambitne plany wybiegały daleko w przyszłość.
Bilans pięcioletnich rządów Stefana Starzyńskiego w Warszawie jest imponujący: budowa ponad 100 tys. mieszkań i 30 gmachów szkolnych, wykończenie oraz oddanie do użytku Muzeum Narodowego, budowa wiaduktu nad
Dworcem Gdańskim i przedłużenia ulicy Bonifraterskiej.

Od 2 października zapraszamy na niezwykłą wystawę w Fotoplastikonie Warszawskim. Dzięki magii zdjęć stereoskopowych razem odkryjemy trójwymiarową Warszawę z czasów prezydenta Stefana Starzyńskiego.

Inspiracją do wystawy oraz wyboru prezentowanych zdjęć była książka
„Starzyński. Prezydent z pomnika” – pasjonująca biografia legendarnego prezydenta autorstwa Grzegorza Piątka, laureata Paszportu Polityki, Nike Czytelników oraz wielu innych nagród za bestsellerową „Gdynię obiecaną”.
Książka ukazała się w tym roku nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Grzegorz Piątek rzetelnie i z pasją rekonstruuje życie i karierę Stefana Starzyńskiego. Pokazuje despotycznego polityka, ale i autentycznie zaangażowanego w sprawy miasta działacza, a także obala mity, które
nawarstwiły się przez lata wokół jego postaci. Tworzy wielowymiarowy,
pasjonujący portret jednej z najbardziej znanych postaci przedwojennej elity.

Grzegorz Piątek (ur. 1980) – z wykształcenia architekt – wierzy, ale nie praktykuje. Autor poczytnych i nagradzanych książek. „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” (2020) znalazło się w finale Nagrody Literackiej Nike 2021. „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939” (2022) została uhonorowana Nike Publiczności 2023 i Nagrodą Literacką Gdynia, a autor otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii literatura. Współtworzył zbiór rozmów „Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku” (2012). Ponadto opublikował biografie „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy” (2021) oraz „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (2016), której nowe wydanie “Starzyński. Prezydent z pomnika” ukazało się w 2024 r.
Idź do oryginalnego materiału