W środę 18.10. rozpoczyna się w Warszawie Ukraina!

filmweb.pl 11 miesięcy temu
W środę, 18 października rozpocznie się Ukraina! 8. Festiwal Filmowy w Warszawie, poświęcony kulturze ukraińskiej. Festiwal odbędzie się w Kinotece, Kinie Amondo i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i potrwa do 24 października. Tegoroczna edycja festiwalu będzie dostępna także online na platformie vod.Warszawa.pl od 27 października do 12 listopada 2023 roku. Tegoroczna edycja festiwalu zagości również w 12 miastach Polski jak: Kraków, Wrocław, Gdańsk, Białystok, Gliwice, Toruń, Poznań i Gorzów Wielkopolski, Płock, Ople i Lublin) oraz od 27 października do 12 listopada 2023 r. online na platformie vod.Warszawa.pl


UKRAINA! Festiwal Filmowy to jedyny festiwal filmów ukraińskich w Polsce. W ramach programu pokazanych zostanie ponad 60 filmów, w tym nowe filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a zarazem najlepsze, nagradzane na festiwalach filmy, które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich lat. Oprócz pokazów filmowych odbędzie się prawie 20 wydarzeń towarzyszących oraz spotkania z twórcami. W festiwalu weżnie udział ok. 50 gości Polski i Ukrainy.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
W ramach imprez towarzyszących w Warszawie odbędą się panele i debaty, wystawy, warsztaty spektakle, zajęcia dla dzieci oraz koncert w tym:


Debaty:
Festiwal będzie również okazją do przeprowadzenia debat na różnorodne tematy, takie jak:
"Wojna z perspektywy dziecka", czyli omówienie wpływu konfliktów zbrojnych na dzieci i sposobów pomocy im w radzeniu sobie z traumami. Wyjątkowi eksperci omówią ślady, jakie wojna pozostawia w psychice dzieci, jak można im pomóc w radzeniu sobie z traumami, i jak przebiega integracja dzieci i młodzieży z regionów konfliktu zbrojnego w polskiej rzeczywistości szkolnej.
"Praca filmowców na wojnie". Spotkanie poświęcone procesowi dokumentowania życia Ukraińców przez filmowców w warunkach wojennych. Dokumentaliści z różnych perspektyw podzielą się swoimi doświadczeniami i relacjami z bohaterami ich filmów, które powstawały podczas wielu miesięcy spędzonych w trudnych warunkach.
"Zrozumieć Ukrainę przez literaturę", czyli dyskusja o literaturze ukraińskiej i jej roli w budowaniu dialogu między narodami, szczególnie po 24.02.2022 r.
"Kobiety filmu" - spotkanie ukraińskich i polskich kobiet związanych z branżą filmową, które podzielą się swoimi doświadczeniami, współpracą i wsparciem.
"Historie nadzwyczajnej troski. Świadectwo jako treść pracy dokumentalistów Centrum Lemkina" - Analiza pracy dokumentalistów w Centrum Lemkina i sposobów przekazywania historii dzięki różnych form, takich jak film, reportaż książkowy i publicystyka. Przed spotkaniem pokazane zostaną filmy przygotowane przez Centrum Lemkina: Teneta i HerSons.

Panel branżowy edukacyjno-dyskusyjny "Szanse i wyzwania dla ukraińskich aktorów w polskiej produkcji filmowej i telewizyjnej" - omówienie i analiza perspektyw ukraińskich aktorów w Polsce.


Spektakle:
CYBER ELF – scenariusz, reżyseria, wykonanie: Magda Szpecht

Teatr to świadectwo rosyjskiej agresji i obojętności wobec ludzi. To przypadek Teatru Dramatycznego w Mariupolu, który został wykorzystany jako schron, ale niestety padł ofiarą ataków. Spektakl ten przypomni o tragicznych wydarzeniach w Mariupolu i ich wpływie na cywilizację i ludzkość. Spektakl "CYBER ELF" nie tylko jest podsumowaniem dotychczasowej działalności Magdy Szpecht jako cyberaktywistki, ale także stanowi działanie tu i teraz. Prezentuje codzienną walkę oraz zadania, przed jakimi staje artystka w obliczu kolejnych rozdziałów wojny. To także okazja dla publiczności, by poznać proste narzędzia, które pozwalają zaangażować się w konflikt i pomóc Ukrainie w jej walce o wolność.

POKAZ PRZEDPREMIEROWY MONODRAMU "INSEKT" Leny Kudajewej w reżyserii Jerzego Lacha. Monodram poświęcony trudnej relacji między córką a ojcem, który jest tyranem i alkoholikiem. To poruszający spektakl, który eksploruje tematykę trudnych rodzinnych relacji. Występują: Olga Trembach, Dasha Miller.


WYSTAWY
"Przedśmiertne Portrety Mieszkańców wojny rosyjsko-ukraińskiej, 2023"
: Fotograf Sebastian Płocharski eksponuje portrety mieszkańców obszarów dotkniętych konfliktem, ukazując ich siłę i opowiadając trudne historie.

Wystawa projektu "Kultura Vs Wojna": Odnosi się do kultury i jej przeciwieństwa w czasie wojny, eksplorując wpływ konfliktu na życie ludzi i ich twórczość.

Warsztat i Masterclass:

Master Class Reżyserski Serhija Bukovskyiego
Klasyk ukraińskiego kina dokumentalnego opowie, jak uczynić historię interesującą dla widzów i jak pracować ze starszymi bohaterami filmowymi.

Master Class scenariuszowy Vladimira Gromova
Odkrywanie tajemnicy pisania scenariuszy. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego redagowanie scenariuszy jest najważniejsze dla tworzenia prawdziwego dramatu.

WARSZTATY: WYCINANKA JAKO ART-TERAPIA
Odkrywanie ukraińskiej wycinanki jako formy terapii i twórczego wyrażenia.

Prezentacja książki Ksenii Alpern "BELIEVE YOUR WAY": Ekspertka w dziedzinie kreowania kariery i biznesu podzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat rozwoju kariery zawodowej.

Poranek dla dzieci: Zajęcia dla dzieci, które rozpoczną się od pokazu ukraińskich animacji, a potem będą pełne zabawy i kreatywności, humoru i niezwykłych niespodzianek. Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 2-6 lat.

KONCERT ZESPOŁU SKRYABIN/Скрябін
Legendarny zespół SKRYABIN wyrusza w polską część europejskiej trasy poświęconej pamięci Kuźmy (śp. Andrija Kuźmenki - lidera zespołu, który tragicznie zginął w wypadku samochodowym). Zagra ciepły, akustyczny koncert w sercu Warszawy, już 25 października!

SILENT DISCO
Silent disco odbędzie się w Klubie festiwalowym Kulturalna, zapewniając uczestnikom wyjątkowy sposób na zabawę.

PROGRAM FILMOWY

Na tegoroczny festiwal złożą się między innymi sekcje:
1. OBLICZA UKRAINY - Konkurs główny filmów fabularnych i dokumentalnych.
2. RETROSPEKTYWY: KINO NIEPODLEGŁOŚCI - Wybór najciekawszych filmów, które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich 30 lat.
3. WIELKI GŁÓD - Filmy przypominające tragedię "Hołodomoru" w Ukrainie w latach 1932-33.
4. ANDRZEJ WAJDA PO UKRAIŃSKU - Wybrane filmy Andrzeja Wajdy z ukraińskimi napisami.
5. KONKURS NA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY - Wybór 23 filmów spośród 200 zgłoszonych do selekcji.
6. ZWYCIĘSKIE FILMY 7. U!FF – filmy nagrodzone przez jury i publiczność podczas 7 edycji festiwalu w 2022 roku.
7. Uff DLA DZIECI – Pokaz filmu "MAVKA. PIEŚŃ Z LASU" w dwóch wersjach: po ukraińsku i z polskim dubbingiem oraz warsztaty wycinanki i poranek dla małych dzieci, połączony z animacjami.

Jury festiwalu po raz pierwszy przyzna nagrody dla najlepszego filmu fabularnego i dokumentalnego. Nowością będzie również sekcja "U!FF DOSTĘPNA", w której 2 filmy ("Do you love me?" i "Wschodni Front") zostaną przygotowana z audiodeskrypcją i napisami i pętlą indukcyjną dla osób niesłyszących, aby festiwal stał się bardziej dostępny dla wszystkich widzów.
W programie festiwalu znajdą się premiery filmowe, w tym:

Film otwarcia festiwalu: "SMAK WOLNOŚCI" reż. Alexandr Berezan - komedia kulinarna opowiadająca o marzeniach młodej kucharki.

Film zamknięcia festiwalu: "LA PALISIADA" reż. Philip Sotnychenko - opowieść w stylu neo-noir, o dwóch przyjaciołach badających morderstwo.

Polska premiera filmu: "DOVBUSH. TAJEMNICA CZARNYCH GÓR" reż. Oles Sanin - epopeja historyczna, która przenosi widzów do XVIII wieku w malownicze Karpaty, gdzie legenda huculskiego atamana, Aleksandra Dobosza, wciąż budzi powstańcze i rewolucyjne emocje.

Ciekawą propozycją jest też dramat ukraińsko – izraelski pt. "WALERIA WYCHODZI ZA MĄŻ", reż. Michal Vinik, który zebrał już kilkanaście nagród na międzynarodowych festiwalach.

A także "DO YOU LOVE ME?" reż. Tonya Noyabrova - historia siedemnastoletniej dziewczyny marzącej o karierze aktorskiej, "KAMIEŃ. PAPIER. GRANAT" reż. Iryna Tsilyk - opowieść o dzieciństwie w postsowieckich realiach, "LUKSEMBURG LUKSEMBURG" reż. Antonio Lukich - podróż dwóch braci w poszukiwaniu ojca.

"1 DZIEŃ W UKRAINIE" reż. Volodymyr Tykhyy - film osadzony w dniu 14 marca 2022 roku, ukazujący skutki wojny.

"W UKRAINIE" reż. Tomasz Wolski, Piotr Pawlus - analiza skutków wojny na Ukrainie.

"ŻYWI" reż. Sergey Bukovsky - dokument o tragedii Wielkiego Głodu w Ukrainie.

"WSCHODNI FRONT" reż. Vitaliy Manskiy, Yevhen Titarenko - relacja z rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Ponadto, festiwal pokaże wiele innych filmów, takich jak "ŻELAZNE MOTYLE", "KRÓLOWIE RAPU", "MYRNYJ-21", "OJCIEC", "JA, NINA", "SKĄD DOKĄD" "NIE ZNIKNIEMY", które eksplorują różnorodne tematy i aspekty życia na Ukrainie.
Podczas festiwalu będzie również ogłoszony plebiscyt publiczności, w którym będzie można wybrać najlepszy film festiwalu. W programie znajdą się między innymi:

SPOTKANIA Z TWÓRCAMI
Po projekcji filmów odbędą się spotkania z twórcami. Planujemy ok 50 gości z Ukrainy i Polski, którzy wezmą udział w spotkaniach oraz w wydarzeniach towarzyszących.
Wśród zaproszonych twórców i twórczyń filmowych znaleźli się między innymi:
IRMA VITOVSKA, wybitna aktorka znana z takich filmów jak: Moje Myśli Są Ciche, Smak Wolności, Królowie Rapu, Brama, Koza Nostra. Mama nadchodzi
ANTONIO LUKICH, reżyser młodego pokolenia, którego debiut pełnometrażowy Moje Myśli Są Ciche znalazł się na liście stu najlepszych filmów ukraińskich wszech czasów stworzonej przez Centrum Dowżenki
IRYNA TSILYK - reżyserka filmu Kamień Papier Granat, znana polskiej publiczności z filmu Ziemia jest niebieska jak pomarańcza.
TONYA NOYABROVA, reżyserka filmu Do You Love Me?, za który otrzymała nagrodę w Konkursie Głównym 16. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera.
AKHTEM SEIBLATAYEV – znany ukraiński reżyser takich filmów jak Myrnyi-21, Cyborgi czy Chajtarma.
SERGEY BUKOVSKY – uznany ukraiński dokumentalista, autor ponad 50 filmów, laureat Nagrody Szewczenki.
A także goście z Polski:, Agata Buzek, Tomasz Sobczak Joanna Kos Krauze, Jowita Budnik, Karina Będkowska, Karol Starnawski, Dorota Roszkowska, Maciek Hamela, Magda Szpecht, Tomasz Wolski, Piotr Pawlus.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Ukraina! 8. Festiwalu Filmowym i zapoznania się z bogatym programem filmowym i wydarzeń towarzyszących.

Bilety i karnety na festiwal są już dostępne, a szczegółowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu oraz na stronach Kinoteki PKiN i Amondo.

Więcej informacji:
Oficjalna strona festiwalu: www.ukrainaff.pl
Kinoteka PKiN: www.kinoteka.pl
Amondo: www.amondo.pl
Facebook: https://www.facebook.com/pg/ukrainaff/
Instagram:
Idź do oryginalnego materiału