Ponad 100 prac, w tym obrazy, grafiki, fotografie i rysunki uznanych polskich artystów licytowanych będzie podczas charytatywnej Aukcji dla Domu, która odbędzie się w sobotę w poznańskim CK Zamek. Dochód z aukcji przeznaczony będzie na pomoc dorosłym osobom z autyzmem.
Aukcja dla Domu to jedna z największych charytatywnych aukcji sztuki w Polsce. Odbywa się równolegle na żywo oraz online. Aukcja, organizowana przez Fundację Dom Autysty, odbędzie się w tym roku po raz dziewiąty.
Jak przekazał prezes Fundacji Dom Autysty Adam Kompowski, w tym roku podczas aukcji licytowanych będzie 109 prac: obrazy, grafiki, fotografie, rysunki oraz jedna rzeźba. Większość z nich przekazali artyści związani z Poznaniem, w tym Joanna Imielska, Honza Zamojski, Piotr Bosacki, Marek Jakuszewski, Marek Haładuda, Grzegorz Myćka, czy streetartowiec Noriaki. Są także prace znanych artystów spoza Poznania: mieszkającej w tej chwili w Paryżu Ewy Kuryluk, Jerzego Dmitruka z Krakowa czy Jana Baszaka, artysty mieszkającego w Berlinie.
„Od kilku lat podczas Aukcji dla Domu jako pierwsza licytowana jest praca osoby z autyzmem. Tym razem będzie to obraz Tomasza Iwańskiego, szesnastolatka z autyzmem” – podkreślił Kompowski.
Licytować będzie można na żywo – w Zamku, oraz za pośrednictwem portalu artinfo.pl Cena wywoławcza wszystkich prac podczas Aukcji dla Domu to 200 zł. Kuratorką aukcji jest Natalia Łojek.
„Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na pomoc osobom z autyzmem, przede wszystkim na wyposażenie i materiały do zajęć w Domu Autysty, pierwszym i jedynym w Poznaniu miejscu dla dorosłych osób z autyzmem wymagających dużego wsparcia, czyli z autyzmem głębokim. W Polsce terapia takich osób nie jest objęta systemowym wsparciem, dlatego prowadzą ją tylko nieliczne organizacje, założone przez ich rodziców” – zaznaczył Kompowski.
Aukcja dla Domu została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania oraz Patronatem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
W ub. roku w poznańskim Zamku licytowane były 102 prace. Zebrano wówczas łącznie ponad 145 tys. zł; rekordową cenę 22 tys. zł osiągnęła praca Ewy Kuryluk. (PAP)
ajw/ drag/, fot. Fundacja Dom Autysty
Data publikacji: 23.11.2024 r.