W Malmö zapanował strach przed Eurowizją. Obawiają się ataku na reprezentację Izraela

natemat.pl 1 tydzień temu
Konkurs Piosenki Eurowizji zbliża się wielkimi krokami. W Szwecji doszło do mobilizacji służb bezpieczeństwa. Chodzi o wojnę Izraela z Hamasem. Przez wzgląd na uczestnictwo reprezentantki Izraela, szwedzkie służby zostaną wsparte przez funkcjonariuszy z Danii i Norwegii.


Konkurs Piosenki Eurowizji już za pasem. Jutro odbędzie się pierwszy półfinał, w którym wystąpi Luna reprezentująca Polskę z piosenką "The Tower". Drugi półfinał przewidziano na najbliższy czwartek (9 maja). Z kolei wielki finał konkursu będzie miał miejsce w sobotę 11 maja.

Niestety tegoroczna edycja Eurowizji nosi piętno skandalu. Wszystko przez udział reprezentantki Izraela, Eden Golan. Przypomnijmy, iż kraj wokalistki od października ubiegłego roku toczy wojnę z Hamasem.

***


Eurowizja łączy pokolenia [QUIZ]


Eurowizja 2024: Policja wzywa posiłki. Obawa przed atakiem na ekipę Izraela


Pod koniec marca część uczestników tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji opublikowało wspólne oświadczenie. Wyrazili w nim swój sprzeciw wobec islamofobii i antysemityzmu.

"Ważne jest dla nas, abyśmy solidaryzowali się z uciskanymi i przekazywali nasze płynące z głębi serca życzenie pokoju, natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni oraz bezpiecznego powrotu wszystkich zakładników. Jesteśmy zjednoczeni przeciwko wszelkim formom nienawiści, w tym antysemityzmowi i islamofobii – oświadczyli reprezentanci Irlandii, Norwegii, Portugalii, San Marino, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Danii, Litwy i Finlandii.

Mimo licznych sprzeciwów Eden Golan wystąpi podczas czwartkowego półfinału. W związku z kontrowersją, jaką wywołuje jej udział, szwedzkie służby spodziewają się licznych protestów. Warto tu podkreślić, iż władze Malmö przyjęły wielu palestyńskich imigrantów.

W Szwecji doszło już do mobilizacji służb bezpieczeństwa. Lokalni funkcjonariusze mają uzyskać wsparcie od służb z Danii i Norwegii. Jak się okazało, niektórzy z nich mają choćby zostać wyposażeni w broń długą. Jak wspomniała komendantka Petra Stenkula, w takcie wydarzenia może dojść także do cyberataków czy zakłóceń transmisji. Jednak organizatorzy mają być przygotowani również na tego typu okoliczności.

"W związku z wydarzeniem w trzecim co do wielkości mieście Szwecji służby zaostrzają środki bezpieczeństwa. Organizatorzy spodziewają się dużych demonstracji w pobliżu, będącej centrum wydarzeń, hali widowiskowej. Policja zapewnia jednak, iż jest w stanie najwyższej gotowości" – informuje BBC.

Szacuje się, iż do Malmö ma przyjechać około 100 tys. fanów muzyki. Z tego względu wprowadzono zaostrzone środki bezpieczeństwa. Podczas wydarzeń odbywających się w plenerze wprowadzono zakaz noszenia toreb czy plecaków. Mało tego, centrum miasta ma być nieustannie monitorowane dzięki dronów.

Kwestie bezpieczeństwa wprowadzono także wobec samej reprezentantki Izraela czy jej fanów. Eden Golan zalecono, by nie opuszczała pokoju hotelowego, a także by nie uczestniczyła w żadnym z pre-parties. Z kolei melomanom z Izraela odradzono paradowanie po mieście z flagami państwa.

Idź do oryginalnego materiału