W kwietniu w galeriach MIK prezentujemy instalacje, rzeźby i współczesne malarstwo!

biuro-prasowe.mik.waw.pl 3 tygodni temu
04/01/25

W kwietniu w galeriach MIK prezentujemy instalacje, rzeźby i współczesne malarstwo!


Przy okazji trwającej wystawy malarstwa Agaty di Masternak w Galerii TEST 9 kwietnia pokażemy film dokumentalny Twarze Agaty – o życiu i sztuce tej artystki. Zapraszamy do Galerii XX1 na wernisaż prac Jana Musiałowskiego Sprawy naturalne (instalacja, rzeźba) juz 11 kwietnia! W Galerii FOKSAL do końca miesiąca można oglądać instalacje na wystawie zbiorowej pt. Tygrysia krew / Tiger Blood. Do połowy maja została przedłużona wystawa rzeźb i rysunków Zbiory Magdy Grzybowskiej prezentowana w Galerii ELEKTOR.

Galeria TEST

AGATA DI MASTERNAK | Powrót do domu / Homecoming | do 23 kwietnia

TWARZE AGATY | film dokumentalny w reżyserii Małgorzaty Kozery

pokaz filmu i spotkanie z reżyserką
9 kwietnia 2025 r. (śr.), godz. 18:00 |

W wystawie prezentowanej w Galerii TEST kluczową rolę odgrywa jedwab, który symbolizuje delikatność i trwałość. Jego transparentność pozwala na subtelną grę światła i barw, a świetlne ramy nadają obrazom niemal sakralny charakter. Wystawa Powrót do domu / Homecoming zaprasza widza do zanurzenia się w świat emocji, wspomnień i refleksji. Dzieła artystki, choć zakorzenione w jej doświadczeniach, przemawiają językiem uniwersalnym. To sztuka wykraczająca poza granice wizualnego odbioru, angażująca również wrażliwość i introspekcję. Wystawa zachęca widza do zagłębienia się w świat artystki – a tym samym w swój własny. Zaprasza do zatrzymania się, spojrzenia w głąb siebie i odnalezienia fragmentów własnej historii w pracach Agaty.

Twarze Agaty to dokument w reżyserii Małgorzaty Kozery opowiadający o życiu i sztuce Agaty di Masternak, artystki multimedialnej, która doświadczenia ciężkiej choroby przekształca w kreację artystyczną. Projekcja w Galerii TEST odbędzie się 9 kwietnia podczas trwającej wystawy jej twórczości.

więcej informacji → Twarze Agaty_pokaz filmu w Galerii TEST

Agata di Masternak to współczesna polska artystka multimedialna, która mieszka i tworzy w Londynie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Malarstwa prof. Krzysztofa Wachowiaka (2010), w Pracowni Tkaniny Artystycznej prof. Doroty Grynczel oraz w Pracowni Rzeźby prof. Adama Myjaka. Następnie doskonaliła swoje umiejętności artystyczne w prestiżowym londyńskim Central Saint Martins College. Działa w dziedzinie malarstwa, rzeźby, animacji i instalacji. Wystawiała głównie w Polsce i Wielkiej Brytanii.
Artystka, zmagająca się od 26 lat ze śmiertelną chorobą, czerpie inspiracje z własnych doświadczeń. Swoje przeżycia przekłada na język sztuki, łącząc je z uniwersalnymi pytaniami o tożsamość i miłość, o granice pomiędzy życiem a śmiercią.

więcej informacji → Agata di Masternak_Galeria TEST

AGATA DI MASTERNAK | Powrót do domu / Homecoming |
wystawa do 23.04.2025

Twarze Agaty | film dokumentalny w reżyserii Małgorzaty Kozery
pokaz filmu i spotkanie z reżyserką
9 kwietnia 2025 r. (śr.), godz. 18:00

GALERIA TEST ul. Marszałkowska 34/50, wstęp wolny

Galeria FOKSAL

TYGRYSIA KREW / TIGER BLOOD | do 30.04.2025 |

instalacja, wystawa zbiorowa: SZYMON ADAMCZAK, MARTYNA BARANOWICZ, ANTONI GRABOWSKI, PRZEMYSŁAW PINIAK, VIKTOR WITKOWSKI, PAWEŁ ŻUKOWSKI

Wystawa zbiorowa Tygrysia krew dotyczy tematu HIV. Zwraca uwagę na relacje osób seropozytywnych z wirusem oraz na wpływ osób z ich otoczenia na poczucie bezpieczeństwa. Troje artystów biorących udział w wystawie żyje z wirusem. Pozostała trójka to sojusznicy, którzy w swojej sztuce poruszają tematy lęku i świadomości.
Szymon Adamczak – pracuje w polu przecinających się sztuk społecznych i performatywnych jako dramaturg, pedagog i reżyser. W praktyce artystycznej czerpie z dziedzictwa aktywizmu, sztuki i literatury powstałej wobec doświadczenia życia z HIV.
Martyna Baranowicz – artystka, działaczka i feministka, w sztuce interesują ją: badanie norm społecznych, tematyka związana z doświadczaniem płci, zdrowiem i prawami reprodukcyjnymi.
Antoni Grabowski – polski rzeźbiarz, autor scenografii, pedagog ASP w Warszawie, od 2003 prowadzi Pracownię Rzeźby na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej uczelni.
Przemysław Piniak – malarz i performer pochodzący ze Szczecina. Tworzy futurystyczne wizje, które ilustruje przy pomocy instalacji i obrazów. W jego twórczości istotny element stanowi doświadczenie wykluczenia, które zna od młodości. Poszukuje nowych rozwiązań dla komunikacji międzyludzkiej.
Viktor Witkowski – malarz i filmowiec. Dorastał w Niemczech, gdzie w 2006 roku ukończył Hochschule für Bildende Künste Braunschweig z połączonym tytułem magistra sztuki studyjnej, historii sztuki i edukacji artystycznej.Kiedy nie pracuje nad obrazami i filmami, wykłada na Wydziale Sztuki Studyjnej Dartmouth College w New Hampshire.
Paweł Żukowski – artysta i aktywista. W praktyce artystycznej łączy działania polityczne i gesty artystyczne. Zajmuje się marginalizowanymi i tabuizowanymi społecznie tematami, takimi jak nienormatywna seksualność, zdrowie psychiczne, choroby, wykluczenie.
więcej informacji → Tygrysia krew_Galeria Foksal

SZYMON ADAMCZAK, MARTYNA BARANOWICZ, ANTONI GRABOWSKI, PRZEMYSŁAW PINIAK, VIKTOR WITKOWSKI, PAWEŁ ŻUKOWSKI | Tygrysia krew / Tiger Blood | do 30.04. 2025 |
GALERIA FOKSAL ul. Foksal 1/4, wstęp wolny

Galeria ELEKTOR

MAGDA GRZYBOWSKA | Zbiory | wystawa przedłużona do 16 maja

instalacja, rzeźba

Wystawą w Galerii ELEKTOR Artystka otwiera nowy cykl – Zbiory, w którym gromadzi motywy i formy pojawiające się w jej pracach rzeźbiarskich na najwcześniejszych etapach i powracające w momentach, gdy może działać zupełnie swobodnie.
Tytuł wystawy nawiązuje do motywu gromadzenia, zbierania plonów, porządkowania. W naturalny sposób – w odniesieniu do tytułu i prezentowanych obiektów – na myśl przychodzą kolekcje znalezionych kamieni, liści, nasion czy łupin, przez co pewną kanwą dla całej sytuacji staje się przyroda w swej ożywionej i nieożywionej postaci. Również materiał użyty do pracy jest podstawowy. To glina, która pod wpływem wypału i zabiegów technicznych ukazuje swe różnorodne oblicza i okazuje się najciekawszym z tworzyw. Innym użytym medium jest stal, która z jednej strony ma adekwatności konstrukcyjne, z drugiej zaś – działa niczym przestrzenny rysunek. Rysunki stanowią uzupełnienie prezentowanej kolekcji prac rzeźbiarskich.
Magda Grzybowska – absolwentka ASP we Wrocławiu. Od 2006 roku pracowniczka naukowo-dydaktyczna Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu – w tej chwili na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki. Praktykę twórczą poszerza o organizację wydarzeń artystycznych (plenery, wystawy, sympozja), działa też na rzecz środowiska artystycznego Wrocławia i okolic.

więcej informacji → Magda Grzybowska_Galeria Elektor

MAGDA GRZYBOWSKA | Zbiory | wystawa przedłużona do 16.05
GALERIA ELEKTOR ul. Elektoralna 12, wstęp wolny

Galeria XX1

JAN MUSIAŁOWSKI | Sprawy naturalne | 11.04-30.05. 2025 |

wernisaż 11 kwietnia, godz. 18:00

instalacja, rzeźba

"Sztuka Musiałowskiego stawia wyzwanie oporowi materii, a jego obiekty odzwierciedlają dążenie do wydobycia z surowca jego pierwotnej energii i utrwalenia tego transformacyjnego procesu w rzeźbiarskim medium. Każdy ślad narzędzia i każda warstwa stali współtworzą świadectwo tego wysiłku. Rzeźby te stanowią urzeczywistniony zapis napięcia – poszukiwania punktu, w którym chaos przekształca się w formę, w surową prawdę materii i gestu, który ją kształtuje.

Sprawy naturalne są opowieścią o fizyczności kontaktu z medium oraz zapisanego w nim organicznego rytmu przemian. Musiałowski nie odtwarza stanów rzeczywistości, ale bada jej fundamentalne napięcia, rytmy i procesy. Dzięki temu jego prace balansują na granicy między konstrukcją a rozpadem, siłą a erozją. Każdy element jego kompozycji zdaje się być częścią większego cyklu natury, w którym rzeźbiarz jest obserwatorem i pośrednikiem między tym, co pierwotne, a tym, co może zostać ukształtowane ludzką ręką”.
/ Stanisław Małecki – fragment tekstu towarzyszącego wystawie /

Jan Musiałowski – ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Grafiki (2017). Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje projekty rzeźbiarskie, graficzne oraz multimedialne. Tworzy m.in. rzeźby ze stali w samodzielnie opracowanej technice, rzeźby kinetyczne oraz instalacje.

więcej informacji → Jan Musiałowski_Galeria XX1

JAN MUSIAŁOWSKI | Sprawy naturalne | 11.04-30.05.2025
wernisaż 11 kwietnia, godz. 18:00
GALERIA XX1, al. Jana Pawła II 36, wstęp wolny
Idź do oryginalnego materiału