W Krakowie lato w pełni. Co robić w weekend? [INFORMATOR]

krknews.pl 1 tydzień temu

Nad Zalewem Nowohuckim trwa festiwal Bulwar[t] Sztuki. Startuje również 26. Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza, a Krakow Summer Animation Days zaprosi na plenerowe seanse filmowe pod Wawelem. Czekają nas też spektakle teatralne, koncerty, dzień otwarty Fortu „św. Benedykt”, atrakcje dla rodzin i wiele sportowych aktywności w parkach i na Błoniach.

Bulwar[t] Sztuki nad Zalewem Nowohuckim

Jesteśmy na półmetku Bulwar[t]u Sztuki, letniego festiwalu kulturalnego, zorganizowanego przez Teatr Łaźnia Nowa i Dom Utopii. Przed nami kolejny, emocjonujący weekend, w którym coś dla siebie, znajdą zarówno dorośli, jak i dzieci. A już dziś, 18 lipca o godz. 18.00 nad Zalewem Nowohuckim odbędzie się spotkanie z Prezydentem Krakowa Aleksandrem Miszalskim – w ramach festiwalu i cyklu „ławka dialogu”.

26. Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza

Od 19 do 27 lipca pod hasłem „Renesans – dziedzictwo tańca dworskiego” odbędzie się 26. edycja Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza. Tematem tegorocznego festiwalu jest Renesans, co nawiązuje do tanecznego i artystycznego dziedzictwa Krakowa z okresu Odrodzenia. W czasie festiwalu zaprezentowane zostaną taneczne spektakle inspirowane pierwszymi baletami z XVI wieku, w tym choreografie i tańce przywiezione na dwór wawelski przez Królową Bonę oraz dzieła włoskich mistrzów, jak Sylwester z Włoch. Spektakle baletowe, takie jak „Ballet Polonais” inspirowany wydarzeniami z 1573 roku oraz „Wawelska maskarada” stanowią unikatową propozycję dla mieszkańców i gości Krakowa.

Zabytkowe tramwaje i autobusy znów na trasach

W niedzielę, 20 lipca, w ramach trwającego sezonu Krakowskiej Linii Muzealnej, uruchomione zostaną specjalne linie: tramwajowa nr 28 oraz autobusowa B. Przejazdy będą obsługiwane zabytkowym taborem, co stanowi wyjątkową okazję do podróży pojazdami sprzed lat.

129. urodziny parku Bednarskiego

Zachęcamy wszystkich krakowian do wspólnego świętowania rocznicy otwarcia parku im. Wojciecha Bednarskiego. Wydarzenie odbędzie się w sobotę o godz. 17.00. W programie przewidziano wiele atrakcji, w tym spotkanie z wyjątkowym gościem.

„ParkoBut w zieleni” rusza do parku im. Wisławy Szymborskiej

Już w sobotę, 19 lipca w godz. 10.00–12.00 odbędzie się wyjątkowy spacer po parku im. Wisławy Szymborskiej. W nowej odsłonie projektu „Parkobut w zieleni” zamiast autobusu uczestnicy wybiorą piesze wędrówki i wspólne odkrywać będą miejską przyrodę – tym razem w sercu miasta, gdzie zieleń i nowoczesne rozwiązania ekologiczne współtworzą przestrzeń przyjazną mieszkańcom i klimatowi.

Letnie Granie w Dworku Białoprądnickim

Letnie Granie to cykl wakacyjnych koncertów plenerowych, odbywających się w kolejne niedziele o godz. 19.00 na scenie plenerowej przy Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”. Już 20 lipca w przestrzeni przy Papierniczej 2 zagości Levi – krakowski zespół z pogranicza bluesa, rocka i soulu, zwycięzcy Rawa Blues Festival 2016 z charyzmatyczną wokalistką Ewą Novel na czele.

Tynieckie Recitale Kameralne

Po raz 51. powracają Tynieckie Recitale Organowe. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 13 lipca i potrwa do 24 sierpnia, oferując miłośnikom muzyki organowej spotkanie z dziełami od renesansu po współczesność. W niedzielę, 20 lipca w programie: Mendelssohn i Schumann.

Podgórskie Letnie Koncerty

20 lipca Zoriana i Artur Grzybowscy zagrają koncert „Matka Boska Bolesna, Matka Boska Zwycięska”. Możliwości ludzkiego głosu zostaną w nim połączone z dźwiękami bandury – pochodzącego ze Wschodu instrumentu przypominającego lutnię. W repertuarze pary znalazły się kompozycje m.in. Mariusza Matuszewskiego, José Bragato oraz Walerija Kwasniewskiego.

17. Krakow Summer Animation Days

Na plenerowe pokazy najlepszych animacji ostatniego sezonu, w pięknej scenerii u stóp Wawelu od 18 do 20 lipca zaprasza Krakow Summer Animation Days. Trzy wieczory, trzy europejskie filmy pełnometrażowe, trzy zestawy nagradzanych animowanych krótkich metraży i jedyna taka okazja, by je wszystkie zobaczyć pod rozgwieżdżonym niebem, nad Wisłą, a do tego za darmo.

Kino plenerowe na Wesołej

19 lipca podczas pikniku na Wesołej przeniesiemy się w czarno-biały świat „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego – intymnej, dramatycznej historii dwojga ludzi, których najpierw połączyła muzyka, a następnie rozdzieliły granice polityczne i emocjonalne. Inspirowana historią rodziców reżysera opowieść o Zuli i Wiktorze rozgrywa się na tle powojennej Europy – od ruin Polski po paryskie kawiarnie. Przed filmem spotkamy się z Dagmarą Romanowską, dziennikarką filmową, kuratorką i krytyczką, która przybliży widzom kontekst powstania filmu, analizę stylu Pawlikowskiego i znaczenie osobistych inspiracji w kinie.

„Letnie Tanie Kinobranie”, czyli wakacyjny festiwal filmowy

„Letnie Tanie Kinobranie” to wakacyjny festiwal filmowy, który już po raz dziewiętnasty odbywa się w Kinie Pod Baranami. Klasyka światowego kina, największe przeboje ostatnich miesięcy, pokazy plenerowe, pasma specjalne i wydarzenia towarzyszące – Kinobranie to niemal 170 filmów ułożonych w 8 tematycznych tygodni. W tym roku filmowe propozycje łączy hasło „Moc emocji”. Festiwal potrwa do 28 sierpnia.

15. edycja Krakowskich Miniatur Teatralnych

Gośćmi 15. Krakowskich Miniatur Teatralnych są teatry: Ateneum, Kamienica, Kwadrat, Polski i ROMA. Ich przedstawienia rozradują widzów, wzruszą i skłonią do refleksji, a także – co coraz bardziej potrzebne – zapewnią chwilę wytchnienia, pokrzepią i dodadzą otuchy. 18–20 lipca o godz. 19.00 zapraszamy na spektakle: „Kochany, najukochańszy…” (Teatr Polski), „Halo, tu Bielicka!” (Teatr Kamienica) i „Gra w randki” (Teatr Kwadrat), z udziałem m.in. Grażyny Barszczewskiej, Aldony Jankowskiej i Pawła Wawrzeckiego.

Lato Teatralne Mumerus 2025 – teatr i muzyka w sercu Krakowa

W najbliższy weekend Stowarzyszenie Teatr Mumerus zaprasza na wyjątkowy cykl wydarzeń artystycznych w ramach Lata Teatralnego Mumerus 2025. Na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Krakowie (ul. Senacka 3) prezentowane są różnorodne spektakle, łączące teatr, muzykę i poezję. Wszystkie wydarzenia rozpoczynają się o godz. 20.00.

Przyjdź na dzień otwarty fortu

W niedzielę, 20 lipca, w godz. 14.00–19.00 zapraszamy na dzień otwarty fortu „św. Benedykt”, podczas którego każdy będzie mógł na własne oczy sprawdzić jak obiekt Twierdzy Kraków wygląda po remoncie. Będzie również możliwość zwiedzania fortu z przewodnikiem oraz spotkania z rekonstruktorami historycznymi.

Średniowiecze da się lubić!

Muzeum Krakowa zaprasza na wyjątkowy cykl wydarzeń „Średniowiecze da się lubić! 2025”, które przez całe wakacje realizowane są w Barbakanie. 19 lipca, godz. 10.00–17.30 – Uwierz w smoka – interaktywna gra terenowa z elementami teatralnymi, warsztaty kaligrafii, koncert zespołu Daj Ognia.

Filmowe ślady pamięci w Kamieniołomie Libana

Kamieniołom Libana – miejsce pamięci, filmowej magii i trudnej historii – 20 lipca znów stanie się centrum wyjątkowego wydarzenia. W przestrzeni, gdzie Steven Spielberg stworzył „Listę Schindlera”, spotkają się twórcy oscarowej scenografii, by opowiedzieć o kulisach powstawania filmu i jego związkach z Krakowem.

Sportowy weekend

W ten weekend w Krakowie nie zabraknie również aktywności sportowych – m.in. treningi biegowe, nordic walking, joga czy specjalne zajęcia dla kobiet.

Idź do oryginalnego materiału