W historii Oscarów to się jeszcze nie zdarzyło. Pierwsza transpłciowa aktorka z nominacją

natemat.pl 6 godzin temu
Tegoroczne nominacje do Oscarów zapiszą się w historii. Karla Sofía Gascón została pierwszą otwarcie transpłciową osobą, która ma szansę na zdobycie złotej statuetki w kategorii aktorskiej. 52-letnia Hiszpanka, która zachwyciła w głównej roli w kontrowersyjnej "Emilii Pérez", w tym sezonie idzie jak burza i nie jest wykluczone, iż sięgnie po tę prestiżową nagrodę. Co ciekawe, transpłciowi artyści byli już obecni w nominacjach do Oscara w przeszłości.


Francuski musical "Emilia Pérez" zdobył najwięcej, bo aż 13 nominacji do Oscarów. To nie spodobało się większości fanów kina, a sieć zalała oburzenie: film Jacquesa Audiarda jest bowiem krytykowany za utrwalanie stereotypów dotyczących osób transpłciowych i Meksyku.

Kandydat Francji do Oscara zgarnął nie tylko nominacje za najlepszy film, najlepszy film międzynarodowy, reżyserię, aktorkę drugoplanową (Zoe Saldaña), scenariusz adaptowany, muzykę czy zdjęcia, ale również za najlepszą rolę pierwszoplanową Karli Sofíi Gascón, 52-letniej hiszpańskiej aktorki, która jest transpłciową kobietą.



Karla Sofía Gascón z "Emilii Pérez" to pierwsza transpłciowa aktorka z nominacją do Oscara


To historyczny moment: nigdy wcześniej w historii Oscarów osoba otwarcie transpłciowa nie miała szansy na tę prestiżową nagrodę.

Gascón (wcześniej szerzej nieznana poza Hiszpanią czy Meksykiem, w którym mieszka od lat) nie kryła euforii na Instagramie. "Bardzo ci dziękuję, Akademio" – napisała i trzykrotnie powtórzyła: "Nam Myoho Renge Kyo", czyli buddyjską mantrę, która między innymi oznacza oddanie się prawdzie, co z pewnością jest nawiązaniem do życia aktorki w zgodzie ze sobą.

W "Emilii Pérez" Gascón gra głowę meksykańskiego kartelu, która zwraca się do prawniczki Rity (Zoë Saldaña), by pomogła jej przejść przez proces korekty płci i w pełni żyć zgodnie z własną tożsamością. Selena Gomez występuje w roli żony Emilii, Jessi, a Adriana Paz gra dziewczynę Emilii, Epifanię.



Gascón po raz pierwszy zapisała się w historii nagród podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, kiedy wszystkie cztery artystki podzieliły się Złotą Palmą dla najlepszej aktorki, a 52-letnia Hiszpanka została pierwszą otwarcie transpłciową aktorką, która zdobyła to wyróżnienie. Zdobyła również nominację do Złotych Globów, nagród SAG i BAFTA.

W październiku mówiła w rozmowie z Deadline: – Reprezentuję oczywiście mniejszość, do której należę. Ale myślę, iż reprezentuję również wiele osób na świecie, które chcą, lub muszą, być wolne. Mówię o moich kolegach, innych aktorkach i aktorach, którzy zaczynali od zera, pracowali przez długi czas, czuli odrzucenie, ale przez cały czas pracują, uczą się i rozwijają.

– Myślę, iż to może być jedna z najważniejszych grup ludzi, których reprezentuję. I mam nadzieję, iż jestem symbolem nadziei dla moich koleżanek i kolegów – dodała, nawiązując do faktu, iż dopiero w wieku 52 lat została w pełni doceniona aktorsko na arenie międzynarodowej, mimo wieloletniej kariery.



Transpłciowe osoby na Oscarach. Nie tylko Karla Sofía Gascón


Chociaż Gascón w tym roku będzie pierwszą otwarcie osobą transpłciową, która otrzyma nominację do Oscara w kategorii aktorskiej, to warto podkreślić, iż Elliott Page był nominowany za swoją pierwszoplanową rolę w "Juno" w 2008 roku, zanim ujawnił swoją tożsamość płciową.

Jak przypomina Deadline, pierwszą otwarcie transpłciową osobą z nominacji w historii Oscarów była kompozytorka Angela Morley za muzykę do "Małego Księcia" w 1975 roku, a potem ponownie za "Pantofelek i różę" w 1978 roku.

Minęło kolejne 40 lat, zanim kolejna transpłciowa osoba żyjąca w zgodzie ze swoją tożsamością otrzymała nominację. Brytyjski muzyk Anohni został nominowany za najlepszą piosenkę oryginalną za utwór "Manta Ray" z dokumentu "Ginący świat" z 2016 roku.

Następnie, w 2018 roku, Yance Ford, reżyser dokumentu "Strong Island", stał się pierwszym otwarcie transpłciowym reżyserem nominowanym do Oscara. W tym samym roku "Fantastyczna kobieta", z chilijską aktorką transpłciową Danielą Vegą, zdobyła Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Idź do oryginalnego materiału