Uwaga klienci banków! Oszczędności są w niebezpieczeństwie! Nowy atak hakerów wstrząsnął Polską

warszawawpigulce.pl 6 godzin temu

W świecie, gdzie technologia stała się nieodłącznym elementem naszego życia, pojawił się nowy, podstępny wróg. Nie nosi on maski, nie włamuje się do naszych domów w środku nocy. Zamiast tego, czai się w naszych telefonach, gotowy do ataku w każdej chwili. Mowa o nowej, szokująco skutecznej kampanii phishingowej, która właśnie uderzyła w klientów polskich banków.

Fot. DALL·E 3 / Warszawa w Pigułce

Niewidzialny wróg u bram

CERT Orange Polska, elitarna jednostka zajmująca się cyberbezpieczeństwem, właśnie podniosła alarm. Wykryto zmasowany atak na klientów czołowych polskich instytucji finansowych. Alior, BNP, Santander, Pekao – to tylko niektóre z banków, których klienci znaleźli się na celowniku cyberprzestępców.

Jak działa ta perfidna pułapka?

Wyobraź sobie, iż dostajesz SMS-a od swojego banku. Treść mrozi krew w żyłach: „Twoje konto wygasa!”, „Dostęp do aplikacji zostanie zablokowany!”. Instynktownie chcesz działać, ratować swoje ciężko zarobione pieniądze. I właśnie na to liczą oszuści.

Oto przykład takiej wiadomości:

„[SANTANDER] Twoje Santánder-Mobile kontó wygasa dnía, 16\09\2024, Ukóncz weryfíkacje aby uníknac zàblokowaníá konta. Link z instrukcjá wéryfíkacji: SnataBiombile[.]com”

Zauważyłeś coś dziwnego? Błędy ortograficzne, dziwne znaki nad literami – to celowe zabiegi oszustów, mające na celu ominięcie systemów bezpieczeństwa.

Arsenał tricków cyberprzestępców

  1. Presja czasu – Straszą nas natychmiastowym zablokowaniem konta, żeby zmusić do szybkiego, nieprzemyślanego działania.
  2. Lingwistyczne sztuczki – Używają „dziwnych ogonków” przy literach, by zmylić filtry antyspamowe.
  3. Fałszywe strony – Linki prowadzą do stron łudząco podobnych do prawdziwych stron bankowych.

Jak bronić swoje oszczędności?

  1. Zachowaj spokój – Prawdziwy bank nigdy nie będzie cię ponaglał SMS-em.
  2. Nie klikaj w linki – jeżeli masz wątpliwości, wejdź na stronę banku, wpisując adres manualnie w przeglądarce.
  3. Dzwoń do banku – Ale używaj numeru z oficjalnej strony, nie z SMS-a!
  4. Sprawdzaj konto – Regularne kontrolowanie historii transakcji może uratować cię przed oszustwem.

Nieustająca walka o nasze bezpieczeństwo

CERT Orange Polska podkreśla, iż choć tym razem udało się wykryć atak, wojna z cyberprzestępcami trwa. Każdy z nas jest żołnierzem na tej cyfrowej linii frontu. Nasza czujność i ostrożność to najlepsza broń przeciwko oszustom.

Pamiętaj – w świecie, gdzie jedno kliknięcie może kosztować cię oszczędności życia, wiedza i ostrożność są na wagę złota. Bądź mądrzejszy od oszustów – nie daj się złapać w ich sieć!

Idź do oryginalnego materiału