Usunęli ze słupa bocianie gniazdo. PGE tłumaczy

news.5v.pl 1 miesiąc temu

Para bocianów, która przybyła do woj. podkarpackiego chciała uwić gniazdo na jednym ze słupów w miejscowości Sieniawa. Nie udało się – operację przerwali pracownicy pogotowia energetycznego, pomimo okresu ochronnego. Ptaki jednak się nie poddały.

Redakcja polsatnews.pl dostała zdjęcia i nagrania od mieszkańca miejscowości Sieniawa koło Przeworska (woj. podkarpackie). Wykonano je 6 kwietnia.

Widać na nich słup energetyczny, na którym znajdują się gałęzie naniesione przez bociany. Para zaczęła wić tam gniazdo. W pewnym momencie pracownicy pogotowia energetycznego z Przeworska przy pomocy długiej tyczki usuwają konstrukcję.

Jak się okazuje, bociania para po jakimś czasie wróciła na słup i zaczęła ponownie wić tam gniazdo.

Sieniawa. Usunęli bocianie gniazdo

O komentarz w sprawie poprosiliśmy PGE.

„W sobotę 6 kwietnia br., zgodnie ze zgłoszeniem mieszkanki posesji, na której znajduje się słup energetyczny, pracownicy spółki zrzucili gałęzie, które zostały naniesione przez bociany” – napisała rzeczniczka PGE Dystrybucja Ewa Wiatr.

ZOBACZ: Skierka znów w Polsce. Najsłynniejszy bocian wrócił z Grecji

Jak dodała, reakcja w odpowiedzi na to zgłoszenie wynikała z dwóch istotnych względów: „konieczności ochrony bocianów, które budując gniazdo bezpośrednio na słupie bez specjalnej platformy, mogą zostać porażone prądem, a także potrzeby ochrony przechodniów, gdyż tworzone przez bociany gniazdo zlokalizowane było nad chodnikiem”.

„Po usunięciu gałęzi, bociany ponownie przystąpiły do budowania gniazda na tym słupie” – przekazała rzeczniczka. Jak dodała, właściciele posesji zmienili zdanie na temat obecności gniazda, więc spółka odstąpiła od jego ponownego usuwania.

Jak podała rzeczniczka w przypadku stałego zasiedlenia tego miejsca przez bociany, po okresie ochronnym zostanie zamontowana specjalna platforma, która zabezpieczy ich bytowanie.

W okolicach Sieniawy znajduje się wiele terenów podmokłych, które co roku przyciągają bociany. W Polsce podlegają one ochronie ścisłej. Od kwietnia trwa ich sezon lęgowy.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Idź do oryginalnego materiału