Trudno znaleźć dobrego polityka, który nie potrafi zaprezentować się przed wyborcami. Umiejętności efektywnej autopromocji można nauczyć się dzięki specom od PR-u. Inni zdobywają tę wiedzę na zajęciach aktorskich. Historia zna przecież przypadki osób zmieniających przemysł rozrywkowy na służbę publiczną. W tym rankingu przypominamy dziesięć sylwetek znanych postaci, które porzuciły sławę i pieniądze gwiazd filmowych na rzecz polityki.
Droga 40. Prezydenta Stanów Zjednoczonych do Gabinetu Owalnego rozpoczęła się w miasteczku Tampico, gdzie 6 lutego 1911 urodził się Reagan. Po ukończeniu studiów zatrudnił się jako prezenter wydarzeń sportowych, a w 1937 roku przeprowadził się do Kalifornii. Zadebiutował na ekranie w filmie "Miłość w eterze". Przez kolejne pół dekady zdobywał popularność, grając głównie w kinie klasy B. Jego karierę powstrzymał wybuch wojny. Aktor wstąpił do armii, ale nie służył na froncie. Po powrocie do cywila utracił sławę gwiazdy filmowej i już nigdy jej nie odbudował. Znalazł nową niszę – zaczął pojawiać się przede wszystkim w westernach. W tym samym czasie został wybrany też na prezydenta Związku Zawodowego Aktorów (SAG) i coraz aktywniej udzielał się w życiu politycznym. Jego ostatnia rola przypada na film "Zabójcy", którego premiera odbyła się na dwa lata przed objęciem przez Reagana urzędu gubernatora stanu Kalifornia.
Polityczne przekonania Eastwooda stanowią część jego odbioru w oczach widzów. W 2012 na konwencji Partii Republikańskiej wygłosił słynne przemówienie do krzesła i opowiadał się za wyborem Mitta Romneya, a osiem lat później poparł walczącego o nominację Demokratów Mike’a Bloomberga. Poza zdecydowanymi osądami na temat Ameryki i udzielane poparcia dla kandydatów na prezydenta, laureat Oscarów postanowił też służyć społeczeństwu na publicznym urzędzie. W 1986 wygrał wybory na burmistrza Carmel-by-the-Sea, liczącego około 4000 mieszkańców bogatego miasteczka w Kalifornii. W nowym stuleciu został wybrany do posługi na poziomie stanowym – jako członek Komisji Parków i Rekreacji. Później jego kadencję przedłużył nowo wybrany gubernator Schwarzenegger.
Na początku XXI wieku pierwszy mięśniak Hollywoodu mógł przebierać w rolach i kolejnych projektach. Jednak w 2003 na antenie telewizyjnej ogłosił swój start w wyborach na stanowisko gubernatora stanu Kalifornia. Pomimo braku doświadczenia w polityce udało mu się wygrać nad lepiej wykwalifikowanymi przeciwnikami. Także w 2006 roku dostał zaufanie wyborców, którzy ponownie powierzyli mu posadę. Z urzędu odchodził już w nienajlepszym nastroju – jego poparcie sięgało niemal rekordowych nizin, a jako Republikanin był atakowany za stopniową zmianę poglądów na centrowe. Wymagania nowej pracy sprawiły, iż na osiem lat musiał przerwać karierę aktorską. Wystąpił jedynie w epizodycznych rolach w "Witajcie w dżungli", "W 80 dni dookoła świata" i "Niezniszczalnych". Można obejrzeć go też w "Terminatorze 3", ale zamiast gwiazdora na ekranie zagrał model jego twarzy stworzony na podstawie pierwszego filmu serii.
Dla współczesnych widzów to prawdopodobnie postać anonimowa. Jednak w poprzednim stuleciu Shirley Temple była największym aktorskim nazwiskiem wśród nieletnich. W latach 30. nie miała sobie równych wśród rówieśniczek. Jednak nadchodzące dorastanie zmieniło perspektywę Hollywood. Dziewczyna została spychana na dalszy plan, aby w 1950 roku pożegnać się na dobre z kinem. Poświęciła się rodzinie, a także zaczęła angażować się w politykę. W 1967 roku jako członkini Patrii Republikańskiej bez sukcesów startowała w wyborach do Kongresu. Niedługo później zaczęła pracę w dyplomacji, najpierw jako delegatka na Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, a później jako ambasadorka USA w Ghanie. Prezydent Gerald R. Ford wyznaczył ją jako pierwszą w historii kobietę na stanowisku Szefowej Protokołu Dyplomatycznego w Departamencie Stanu. W latach 1989-1992 pełniła też funkcję ambasadorki w Czechosłowacji. Dawna gwiazda zmarła w 2014 roku.
Połowa komediowego duetu "Harold i Kumar" trafił do Białego Domu w 2009 roku, gdy prezydentem był Barack Obama. Penn został zastępcą dyrektora Biura ds. zaangażowania społecznego. Aktor pochodzenia hinduskiego zajmował się dotarciem do społeczności azjatycko-amerykańskich i mieszkańców wysp Pacyfiku. W wyniku decyzji o podjęciu nowej pracy musiał zrezygnować z udziału w serialu "Dr House", a jego postać dr Lawrence Kutner opuścił show. Na chwilę opuścił urząd, gdy przyjął propozycję zagrania w filmie "Harold i Kumar: Spalone święta". W trakcie drugiej kadencji służył w Komitecie Prezydenckim ds. Sztuki i Nauk Humanistycznych. Po powrocie do aktorstwa na pełen etat używał swojego doświadczenia politycznego na planie serialu "Designated Survivor", w którym zagrał i był konsultantem.
Zmarła w 2023 roku brytyjska aktorka miała za sobą bogatą karierę aktorską i polityczną. W latach 70. otrzymała aż cztery nominacje do Oscarów, opuszczając gale z dwoma statuetkami za role w "Zakochanych kobietach" i "Miłości w godzinach nadliczbowych". Status jednej z najbardziej utytułowanych aktorek współczesnych odłożyła na później pod koniec XX wieku. Jako przedstawicielka Partii Pracy zasiadała w Izbie Gmin i była częścią parlamentu aż do wygaśnięcia swojego mandatu w 2015 roku. Po latach nieobecności powróciła też do aktorstwa. Jej ostatnim filmem w karierze stał się "Wielki uciekinier". Zagrała u boku Michaela Caine’a, z którym spotkała się na ekranie prawie 50 lat wcześniej w "Romantycznej Angielce".
Thompson rozpoczynał od pracy jako prawnik i lobbysta. Jako mężczyzna w sile wielu postanowił spróbować swoich sił na ekranie. Przez kolejne lata swojej kariery w portfolio zebrał pokaźną listę tytułów – m.in. "Polowanie na Czerwony Październik", "Szklana pułapka 2", "Szybki jak błyskawica", "Przylądek strachu", "Na linii ognia" czy "Sinister". W 1994 roku postanowił wystartować do Senatu, aby dopełnić mandat nowo wybranego wiceprezydenta Ala Gore’a. Uzyskał zaufanie wyborców, a dwa lata później zmiażdżył w terminowych wyborach swojego kandydata z Partii Demokratycznej. Po zakończeniu kadencji powrócił na ekrany w serialu "Prawo i porządek", aby w 2007 ponowie zawiesić karierę i bezskutecznie starać się o nominację prezydencką. Zmarł w 2015.
W Senacie Stanów Zjednoczonych zasiadał jeden z dwóch pierwszych scenarzystów programu "Saturday Night Live". Dzięki występom przed kamerą (m.in. w epizodach w filmach "Kandydat", "Kiedy mężczyzna kocha kobietę", a także serialu "Z Ziemi na Księżyc") zyskał rozpoznawalność, która później przydała mu się w trakcie kampanii. W 2008, po długiej walce i kilkukrotnym liczeniu głosów, został wybrany z okręgu w stanie Minnesota. Reelekcja okazała się jego pewniejszym zwycięstwem. Kariera polityczna została przerwana nagle, po serii oskarżeń o molestowanie. Franken został zmuszony do zrezygnowania z urzędu i nie odbudował reputacji.
Jako Laura Ingalls Wilder z serialu "Domek na prerii" pobiła serca widzów z całego świata. Potrafiła również powalczyć o swoje w świecie polityki. Melissa Gilbert jest znana głównie dzięki jednej roli, ale jej losy po zakończeniu serialu okazały się równie ciekawe. Nie miała zbyt wielu rozpoznawalnych występów na ekranach, ale ciągle pracowała (np. użyczyła głosu Batgirl w słynnym serialu animowanym "Batman"). W 2001 została choćby prezydentką Związku Zawodowego Aktorów (SAG). Bez sukcesów tańczyła też w programie "Dancing with the Stars". Swoją próbę wejścia do polityki rozpoczęła w 2015 roku, gdy zapowiedziała start do Izby Reprezentantów. Ostatecznie musiała wycofać się z wyścigu, przypisując decyzję kłopotom zdrowotnym.
Springer stał się istotną postacią amerykańskiego showbiznesu dzięki swojemu tabloidowemu programowi "The Jerry Springer Show", który rozpropagował taką formę telewizyjnego widowiska. Ma na koncie gościnne role w serialach "Roseanne", "Świat według Bundych", "Sabrina, nastoletnia czarownica", "Z Archiwum X" i "Simpsonowie". Pracę w polityce rozpoczął w latach 70. od wyboru do rady miasta Cincinnati, gdzie zasiadał przez dekadę. Następnie chciał zostać gubernatorem stanu Ohio, ale w wyścigu zajął dopiero trzecie miejsce. Wystąpienia publiczne jako zgryźliwy komentator polityczny skutecznie zamknęły mu drogę do rozwoju kariery polityka na szczeblu federalnym. Kontynuował zatem pracę w mediach. Ostatecznie zrezygnował z życia publicznego w 2022, a w kolejnym roku zmarł.
Znani aktorzy, którzy zmienili zawód i zostali politykami
Ronald Reagan
Droga 40. Prezydenta Stanów Zjednoczonych do Gabinetu Owalnego rozpoczęła się w miasteczku Tampico, gdzie 6 lutego 1911 urodził się Reagan. Po ukończeniu studiów zatrudnił się jako prezenter wydarzeń sportowych, a w 1937 roku przeprowadził się do Kalifornii. Zadebiutował na ekranie w filmie "Miłość w eterze". Przez kolejne pół dekady zdobywał popularność, grając głównie w kinie klasy B. Jego karierę powstrzymał wybuch wojny. Aktor wstąpił do armii, ale nie służył na froncie. Po powrocie do cywila utracił sławę gwiazdy filmowej i już nigdy jej nie odbudował. Znalazł nową niszę – zaczął pojawiać się przede wszystkim w westernach. W tym samym czasie został wybrany też na prezydenta Związku Zawodowego Aktorów (SAG) i coraz aktywniej udzielał się w życiu politycznym. Jego ostatnia rola przypada na film "Zabójcy", którego premiera odbyła się na dwa lata przed objęciem przez Reagana urzędu gubernatora stanu Kalifornia.
Clint Eastwood
Polityczne przekonania Eastwooda stanowią część jego odbioru w oczach widzów. W 2012 na konwencji Partii Republikańskiej wygłosił słynne przemówienie do krzesła i opowiadał się za wyborem Mitta Romneya, a osiem lat później poparł walczącego o nominację Demokratów Mike’a Bloomberga. Poza zdecydowanymi osądami na temat Ameryki i udzielane poparcia dla kandydatów na prezydenta, laureat Oscarów postanowił też służyć społeczeństwu na publicznym urzędzie. W 1986 wygrał wybory na burmistrza Carmel-by-the-Sea, liczącego około 4000 mieszkańców bogatego miasteczka w Kalifornii. W nowym stuleciu został wybrany do posługi na poziomie stanowym – jako członek Komisji Parków i Rekreacji. Później jego kadencję przedłużył nowo wybrany gubernator Schwarzenegger.
Arnold Schwarzenegger
Na początku XXI wieku pierwszy mięśniak Hollywoodu mógł przebierać w rolach i kolejnych projektach. Jednak w 2003 na antenie telewizyjnej ogłosił swój start w wyborach na stanowisko gubernatora stanu Kalifornia. Pomimo braku doświadczenia w polityce udało mu się wygrać nad lepiej wykwalifikowanymi przeciwnikami. Także w 2006 roku dostał zaufanie wyborców, którzy ponownie powierzyli mu posadę. Z urzędu odchodził już w nienajlepszym nastroju – jego poparcie sięgało niemal rekordowych nizin, a jako Republikanin był atakowany za stopniową zmianę poglądów na centrowe. Wymagania nowej pracy sprawiły, iż na osiem lat musiał przerwać karierę aktorską. Wystąpił jedynie w epizodycznych rolach w "Witajcie w dżungli", "W 80 dni dookoła świata" i "Niezniszczalnych". Można obejrzeć go też w "Terminatorze 3", ale zamiast gwiazdora na ekranie zagrał model jego twarzy stworzony na podstawie pierwszego filmu serii.
Shirley Temple
Dla współczesnych widzów to prawdopodobnie postać anonimowa. Jednak w poprzednim stuleciu Shirley Temple była największym aktorskim nazwiskiem wśród nieletnich. W latach 30. nie miała sobie równych wśród rówieśniczek. Jednak nadchodzące dorastanie zmieniło perspektywę Hollywood. Dziewczyna została spychana na dalszy plan, aby w 1950 roku pożegnać się na dobre z kinem. Poświęciła się rodzinie, a także zaczęła angażować się w politykę. W 1967 roku jako członkini Patrii Republikańskiej bez sukcesów startowała w wyborach do Kongresu. Niedługo później zaczęła pracę w dyplomacji, najpierw jako delegatka na Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, a później jako ambasadorka USA w Ghanie. Prezydent Gerald R. Ford wyznaczył ją jako pierwszą w historii kobietę na stanowisku Szefowej Protokołu Dyplomatycznego w Departamencie Stanu. W latach 1989-1992 pełniła też funkcję ambasadorki w Czechosłowacji. Dawna gwiazda zmarła w 2014 roku.
Kal Penn
Połowa komediowego duetu "Harold i Kumar" trafił do Białego Domu w 2009 roku, gdy prezydentem był Barack Obama. Penn został zastępcą dyrektora Biura ds. zaangażowania społecznego. Aktor pochodzenia hinduskiego zajmował się dotarciem do społeczności azjatycko-amerykańskich i mieszkańców wysp Pacyfiku. W wyniku decyzji o podjęciu nowej pracy musiał zrezygnować z udziału w serialu "Dr House", a jego postać dr Lawrence Kutner opuścił show. Na chwilę opuścił urząd, gdy przyjął propozycję zagrania w filmie "Harold i Kumar: Spalone święta". W trakcie drugiej kadencji służył w Komitecie Prezydenckim ds. Sztuki i Nauk Humanistycznych. Po powrocie do aktorstwa na pełen etat używał swojego doświadczenia politycznego na planie serialu "Designated Survivor", w którym zagrał i był konsultantem.
Glenda Jackson
Zmarła w 2023 roku brytyjska aktorka miała za sobą bogatą karierę aktorską i polityczną. W latach 70. otrzymała aż cztery nominacje do Oscarów, opuszczając gale z dwoma statuetkami za role w "Zakochanych kobietach" i "Miłości w godzinach nadliczbowych". Status jednej z najbardziej utytułowanych aktorek współczesnych odłożyła na później pod koniec XX wieku. Jako przedstawicielka Partii Pracy zasiadała w Izbie Gmin i była częścią parlamentu aż do wygaśnięcia swojego mandatu w 2015 roku. Po latach nieobecności powróciła też do aktorstwa. Jej ostatnim filmem w karierze stał się "Wielki uciekinier". Zagrała u boku Michaela Caine’a, z którym spotkała się na ekranie prawie 50 lat wcześniej w "Romantycznej Angielce".
Fred Thompson
Fred Thompson w serialu "Prawo i porządek"
Thompson rozpoczynał od pracy jako prawnik i lobbysta. Jako mężczyzna w sile wielu postanowił spróbować swoich sił na ekranie. Przez kolejne lata swojej kariery w portfolio zebrał pokaźną listę tytułów – m.in. "Polowanie na Czerwony Październik", "Szklana pułapka 2", "Szybki jak błyskawica", "Przylądek strachu", "Na linii ognia" czy "Sinister". W 1994 roku postanowił wystartować do Senatu, aby dopełnić mandat nowo wybranego wiceprezydenta Ala Gore’a. Uzyskał zaufanie wyborców, a dwa lata później zmiażdżył w terminowych wyborach swojego kandydata z Partii Demokratycznej. Po zakończeniu kadencji powrócił na ekrany w serialu "Prawo i porządek", aby w 2007 ponowie zawiesić karierę i bezskutecznie starać się o nominację prezydencką. Zmarł w 2015.
Al Franken
W Senacie Stanów Zjednoczonych zasiadał jeden z dwóch pierwszych scenarzystów programu "Saturday Night Live". Dzięki występom przed kamerą (m.in. w epizodach w filmach "Kandydat", "Kiedy mężczyzna kocha kobietę", a także serialu "Z Ziemi na Księżyc") zyskał rozpoznawalność, która później przydała mu się w trakcie kampanii. W 2008, po długiej walce i kilkukrotnym liczeniu głosów, został wybrany z okręgu w stanie Minnesota. Reelekcja okazała się jego pewniejszym zwycięstwem. Kariera polityczna została przerwana nagle, po serii oskarżeń o molestowanie. Franken został zmuszony do zrezygnowania z urzędu i nie odbudował reputacji.
Melissa Gilbert
Jako Laura Ingalls Wilder z serialu "Domek na prerii" pobiła serca widzów z całego świata. Potrafiła również powalczyć o swoje w świecie polityki. Melissa Gilbert jest znana głównie dzięki jednej roli, ale jej losy po zakończeniu serialu okazały się równie ciekawe. Nie miała zbyt wielu rozpoznawalnych występów na ekranach, ale ciągle pracowała (np. użyczyła głosu Batgirl w słynnym serialu animowanym "Batman"). W 2001 została choćby prezydentką Związku Zawodowego Aktorów (SAG). Bez sukcesów tańczyła też w programie "Dancing with the Stars". Swoją próbę wejścia do polityki rozpoczęła w 2015 roku, gdy zapowiedziała start do Izby Reprezentantów. Ostatecznie musiała wycofać się z wyścigu, przypisując decyzję kłopotom zdrowotnym.
Jerry Springer
Springer stał się istotną postacią amerykańskiego showbiznesu dzięki swojemu tabloidowemu programowi "The Jerry Springer Show", który rozpropagował taką formę telewizyjnego widowiska. Ma na koncie gościnne role w serialach "Roseanne", "Świat według Bundych", "Sabrina, nastoletnia czarownica", "Z Archiwum X" i "Simpsonowie". Pracę w polityce rozpoczął w latach 70. od wyboru do rady miasta Cincinnati, gdzie zasiadał przez dekadę. Następnie chciał zostać gubernatorem stanu Ohio, ale w wyścigu zajął dopiero trzecie miejsce. Wystąpienia publiczne jako zgryźliwy komentator polityczny skutecznie zamknęły mu drogę do rozwoju kariery polityka na szczeblu federalnym. Kontynuował zatem pracę w mediach. Ostatecznie zrezygnował z życia publicznego w 2022, a w kolejnym roku zmarł.