W niedzielę na terenie dawnej wsi Ludwinów w gminie Gowarczów uczczono pamięć brutalnie wysiedlonych mieszkańców 18 okolicznych miejscowości. Rodziny wysiedlonych, mieszkańcy gminy i goście przeszli drogę krzyżową z Gowarczowa do miejsca pamięci, by pomodlić się w intencji dawnych mieszkańców tej wioski. Potem nastąpiła dalsza część uroczystości.
Miejscowości Ludwinów już nie ma, została po niej jedynie pamięć tych, którzy byli z nią związani. W miniony poniedziałek przy krzyżu znajdującym się w lesie na trasie między Rogówkiem a Baczyną, zebrały się rodziny wysiedlonych, mieszkańcy okolicznych wsi oraz goście, którzy wspominali ponad 1700 wysiedlonych rodzin z wiosek: Kacprów, Zapniów, Eugeniów, Gąsiorów, Józefów, Miłaków, Rogówek, Brzeźnica, Wola Nosowa, Sznarki, Huta Stara, Ludwinów, Budki, Januchta, Komaszyce, Bębnów, Barycz i Morzywół w latach 50-tych pod przyszły poligon wojskowy.
Uroczystości rozpoczęły się od drogi krzyżowej z Gowarczowa, potem nastąpiła msza święta polowa odprawiona przez ks. proboszcza Dariusza Stańczyka, zakończona wspólnym odśpiewaniem hymnu – Mazurka Dąbrowskiego. Na uroczystości przemawiał wicewójt Jan Wieruszewski podkreślając wysoką wagę upamiętniania takich wydarzeń, by młode pokolenia mogły z nich czerpać wnioski.
Występy artystyczne przygotowało Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Gowarczowie. Swój talent wokalny pokazał Rafał Sak, a dyrektor GCKiB Elwira Sibiga-Gärtner poinformowała o powstawaniu lokalnego archiwum cyfrowego i zachęcała zebranych do podzielenia się archiwalnymi fotografiami i pamiątkami. Poczęstunek dla zgromadzonych wykonały sołectwa Miłaków, Rogówek i Brzeźnica.
Na wydarzeniu obecni byli też przedstawiciele Nadleśnictwa Barycz, które sprawuję opiekę nad terenem oraz licznie zgromadzonej lokalnej społeczności.
Zdjęcia(Gmina Gowarczów):