„Uciekinierki” na scenie KDK

skafander.info 1 tydzień temu

Krasnostawski Dom Kultury i Teatr im. J. Osterwy w Lublinie zapraszają na nowy sezon programu Scena Reduta. Dnia 19 września 2024 r. o godz. 18:00 wystawiony zostanie spektakl „Uciekinierki”.

Znasz to uczucie, gdy jedyne na co masz ochotę, to schować się lub uciec? Zostawić za sobą wszystko to, co Cię otacza i zacząć życie od nowa? A co gdybyś stojąc nad przepaścią odważył/a się skoczyć w nieznane? Przecież gorzej być nie może… Właśnie taką decyzję podjęły bohaterki spektaklu „Uciekinierki”, jakie konsekwencje poniosą?

Margot (Marta Ledwoń) – matka i żona, niezauważana przez rodzinę, zmęczona codziennością, w której zagubiła samą siebie, spotyka Claude (Magdalena Sztejman) – dojrzałą kobietę, pozostawioną przez syna w domu starców. Zestawiają swoje życia licytując się na tragizm dotykający każdej z nich. Która ma pierwszeństwo w ucieczce przed codziennością?

„Uciekinierki” w reżyserii Marka Pasiecznego to komedia egzystencjalna, traktująca drogę jako metaforę domu. Spektakl, w którym każdy zobaczy choć cząstkę siebie. Opowieść o odwadze, poszukiwaniu własnego „ja” oraz dążeniu do szczęścia. „Uciekinierki” to demonstracja kobiecej przyjaźni, która rodzi się w najmniej oczekiwanym momencie. Mimo iż relacja bohaterek rozpoczyna się od sprzeczki, a następnie nie brakuje w niej wzajemnego krytycyzmu, jest obrazem kobiecej solidarności. Margot i Claude, na pozór tak różne, wspólnie odbywają najtrudniejszą podróż – w głąb duszy. Bohaterki budują więź zaspokajającą pustkę, która trawi je od środka.

Czy istnieje Margot, która nie występuje w kontekście swojej rodziny? Czy jej tożsamość to tylko bycie matką i żoną?
Czy Claude, mimo wieku, może jeszcze wieść ekscytujące życie? Czy jej młoda dusza ukryta w ciele starszej kobiety znajdzie swoje szczęście?

Ucieknij razem z bohaterkami, obserwując ich przygody w drodze po szczęście.

Spektakl zdobył najwyższe uznanie wśród publiczności stając się bestsellerem Teatru Osterwy w okresie teatralnym 2023/2024.
Twórcy i realizatorzy:
Autor – Pierre Palmade & Christophe Duthuron
Opieka reżyserska – Marek Pasieczny
Scenografia i kostiumy – Bronka de Sage
Muzyka – Robert Łuczak
Realizacja światła – Piotr Bartoszewicz
Inspicjentka – Małgorzata Bigelmajer

Obsada:
Margot – Marta Ledwoń
Claude – Magdalena Sztejman

Marek Pasieczny (reżyser) –absolwent krakowskiej Wyższej Szkoły Teatralnej na wydziale reżyserii dramatu. Zadebiutował w 1987 roku spektaklem „Letni dzień” w krakowskim Teatrze STU. Marek Pasieczny współpracował z najważniejszymi scenami w Krakowie, takimi jak Teatr Stary, Teatr Słowackiego, Teatr STU i Teatr Ludowy, a także z licznymi teatrami w całej Polsce, m.in. warszawskim Teatrem Montownia, Teatrem Mazowieckim i Teatrem Rampa, łódzkim Teatrem Nowym, poznańskim Teatrem Polskim oraz szczecińskim Teatrem Współczesnym. W Teatrze im. Juliusza Osterwy zrealizował takie sztuki jak: „Małe zbrodnie małżeńskie”, „Diabelski młyn”, „Mój boski rozwód” oraz „Uciekinierki” (premiera 8 czerwca 2024). Posiada również bogate doświadczenie pedagogiczne: prowadzi zajęcia z retoryki i emisji głosu na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz warsztaty teatralne na Uniwersytecie Papieskim, a także zajęcia z teatru dla szkół podstawowych.

Marta Ledwoń – absolwentka krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej o specjalizacji wokalno-estradowej. Współpracowała m. in. z Teatrem Barakah, Teatrem Współczesnym w Krakowie, Teatrem Kamienica w Warszawie oraz Teatrem Studio w Warszawie. Od 2012 roku jest związana Lubelskim Teatrem im Juliusza Osterwy. Laureatka konkursów wokalnych – 2 nagroda w XIV Konkursie na interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej; Finalistka 32 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Magdalena Sztejman – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1990 – 1994). Od początku kariery zawodowej związana z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie, gdzie zadebiutowała rolą Heleny w „Śnie nocy letniej „. Niezrównana w rolach komediowych. Otrzymała Złotą Maskę w 2006 roku za rolę panny Jean Brody w spektaklu Jay Presson Allen w reżyserii Krzysztofa Babickiego. W 2010 roku laureatka nagrody Marszałka Województwa Lubelskiego. Uhonorowana Złotą Maską za rolę Angeli w spektakl „Mój boski rozwód” w reżyserii Marka Pasiecznego. Współpracowała z Teatrem ZASP w Lublinie.

Scena Reduta to wspólna przestrzeń stworzona dla teatru przez ośrodki kultury z całej Lubelszczyzny. Inicjatorem i liderem projektu jest Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Scena Reduta to powrót do tradycji lubelskiego teatru objazdowego, który już od XIX wieku wyruszał w Polskę z gościnnymi występami. Zespół Osterwy przemierzał kraj, by zaprezentować swoje spektakle widzom z najodleglejszych jego zakątków, a aktorów wozili „Kochankowie z Werony”– dwa autokary czule nazywane Romeo i Julia.

Krasnostawski Dom Kultury jest częścią Sceny Reduty od jej reaktywacji w roku 2022 r.

Idź do oryginalnego materiału