UAP na Nocy Muzeów 2024

uap.edu.pl 6 miesięcy temu

UAP na Nocy Muzeów 2024

18.05.2024 (sobota)

Różnokształty – czyli II edycja Haute couture by UAP

Miejsce: Atrium UAP, budynek B (ul. 23 Lutego 20)

20:30 – 21:15

Daj się oczarować bogactwem kolorów i kształtów form ubioru. Pozwól się zgubić w niezwykłej scenografii pokazu mody. Daj się wreszcie wciągnąć w wir muzyki i tańca. Doświadcz uniesienia i zachwytu nad tym niecodziennym widowiskiem.

II edycja Pokazu Katedry Ubioru zawiera w sobie elementy form ubioru, kostiumu, scenografii, ruchu scenicznego, tańca, światła i muzyki. To połączenie stworzy świat teatru, w którym wszystko jest możliwe, gdyż “Różnokształty” są również Twoim snem. Jak go wyśnisz tej nocy?

Wydarzenie przeznaczone jest dla wszystkich zainteresowanych ubiorem, kostiumem, sztukami wizualnymi i teatrem, bez ograniczeń wiekowych.

Pokaz przygotowuje Katedra Ubioru, aranżację przestrzenną Katedra Scenografii Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii UAP. Do współpracy zaprosiliśmy współpracującego z Teatrem Wielkim choreografa Viktora Davydiuka, markę Maciejka, Claris Model Management, Wyższą Szkołę Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu.

Pokaz performance Emergency Entrance #2

Miejsce: Dziedziniec UAP – Atrium UAP, budynek B (ul. 23 Lutego 20)

21:00 – 21:30

Pokazy performatywne osób studiujących na Wydziale Rzeźby UAP

Żywioł ognia – wypały raku

Miejsce: Dziedziniec UAP – Atrium UAP, budynek B (ul. 23 Lutego 20)

14:00 – 21:00

Prowadzenie: Sekcja Ceramiczna Koła Naukowego Studentów UAP, pod opieką dr. Wojciecha Tężyckiego

Raku oznacza euforia i przyjemność a jego wieńczące efekty są często zaskakujące, nieprzewidywalne, zależne od rodzaju gliny, zastosowanego szkliwa, jak oraz sposobu wypału.

Ceramika raku narodziła się w Japonii w XVI wieku. Kiedyś używano do tego celu pieców opalanych drewnem. Początkowo były to naczynia lepione manualnie stosowane podczas ceremonii picia herbaty. Współczesna technika wypału raku polega na szybkim wypale wstępnie wypalonych już obiektów z gliny w niedużych piecach ogrzewanych z butli gazowej. Następnie wyciągnięciu gorących prac i redukcji w palnym materiale i schłodzeniu w wodzie. Tę metodę wprowadzono w Stanach Zjednoczonych. Ma ona już kilka wspólnego z tradycyjnym raku. Jednak dzięki tej technice powstają rzeczy piękne i za każdym razem unikatowe. Naczynia wypalone w ten sposób są zawsze czarne w miejscach, gdzie nie ma szkliwa ze względu na odymienie. Natomiast tam, gdzie zostało położone szkliwo, robią się tzw. krakle, czyli spękania na skutek szoku termicznego podczas wyjmowania gorącego obiektu z pieca.

Podczas pokazów widzowie będą mieli możliwość zapoznania się ze sposobami szkliwienia ceramiki, a także przyjemność poszkliwić przygotowane już obiekty, które po wypale będzie można zabrać ze sobą.

Nocne zwiedzanie UAP połączone z warsztatami

Miejsce: Atrium UAP, budynek B (ul. 23 Lutego 20)

22:30 – 00:00

Spacer z niespodziankami po jednej z najstarszych uczelni artystycznych w kraju. Twoje marzenie o zostaniu artystą spełni się tej Nocy!

Wystawy:

13. Edycja Konkursu NOWY OBRAZ / NOWE SPOJRZENIE | 2024

Miejsce: Słodownia +1, Stary Browar (ul. Półwiejska 42)

Od 12:00 do 21:00

Wystawa prezentująca nowatorskie postawy malarskie 15 osób, finalistów nominowanych do Nagrody Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu w 13. edycji Konkursu NOWY OBRAZ / NOWE SPOJRZENIE 2024

Konkurs skierowany jest do studentów i studentek oraz osób, które ukończyły kierunek Malarstwo na państwowych uczelniach w całej Polsce.

http://nowyobraz.uap.edu.pl

OBRAZY – Bogdan Wegner

Miejsce: Galeria Duża Scena UAP, ul. Wodna 24

Od 17:00 do 22:00

Wystawa indywidualna jednego z najbardziej znanych poznańskich malarzy, Bogdana Wegnera. Prof. Bogdan Wegner był współzałożycielem Galerii Miejskiej w Mosinie, a w latach 70. należał do Grupy „Odnowa”.

Kuratorka: Natalia Wegner

https://uap.edu.pl/2024/04/obrazy-bogdan-wegner

Międzynarodowa wystawa zbiorowa Erasmus International

Miejsce: Galeria Nowa Scena UAP (Al. Marcinkowskiego 28)

Od 17:00 do 22:00

Wystawa prac osób studiujących na UAP w ramach programów międzynarodowych.

Kurator: Marc Tobias Winterhagen

(Nie)widoczni | Wystawa Pracowni Warsztatów Kreatywnych i Interakcji Artystycznych

Miejsce: Galeria Design UAP (ul. Wolnica 9)

Od 17:00 do 22:00

Wystawa będzie wynikiem działań warsztatowych osób studenckich i osób z zaproszonych fundacji – Mili Ludzie i Motylarnia. Tematem przewodnim jest hasło NIEWIDOCZNI, co ma nakierować na potrzeby osób z niepełnosprawnością, która nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, czyli działania uświadamiające na potrzeby innych.

Kuratorki: Agata Ciesielska – Shovkun, Magdalena Polakowska

(Nie)widoczni | Wystawa Pracowni Warsztatów Kreatywnych i Interakcji Artystycznych

Drags Like Us

Miejsce: Galeria Curators’LAB (ul. Nowowiejskiego 12)

Od 17:00 do 22:00

Osoby artystyczne bior: Beata Sosnowska, Ala Urwał, Agnieszka Olejniczak (Alyena), Babcia, Jakub Kostewicz (Dziursi), Goś Patalas, Ten Cza, Mikołaj Thiel, Wiktoria Pietrzak, Pavel Shviatsou, Julia Gągalska, Nicole Klinge, Ada Kobusiewicz

Zespół kuratorski: Izabela Kowalczyk i osoby z I roku studiów mgr Kuratorstwa i Teorii Sztuki: Maja Chaczyńska, Monika Czyżniewska, Magdalena Kłosowska, Paulina Płaneta, Zofia Sałasińska, Lizaveta Stsiatsko, Zuzanna Szczepańska

Konsultacje: Gabi Skrzypczak, Agnieszka Olejniczak, Łukasz Mleczak

Wydarzenia towarzyszące wystawie Drago Like Us:

godz. 18.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie
godz. 18.30 – warsztaty Jak zrobić drag performance z Alą Urwał

Wystawa prezentuje różne oblicza dragu, odnosi się do performowania dragu przez osoby o bardzo różnych tożsamościach i sposobach identyfikacji, a także wskazuje na odniesienia do kultury dragowej w kulturze popularnej. Zrywa tym samym z tradycyjnym – binarnym myśleniem o dragu, ukazując szerokie spektrum dragowych wcieleń, atrybutów, masek, kostiumów, a także prac artystycznych. Warto podkreślić też artystyczne zainteresowanie dragiem, które od jakiegoś czasu możemy obserwować na wystawach studenckich mających miejsce na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dlatego też część prezentowanych prac to realizacje stworzone przez osoby studiujące na naszej Uczelni.

Drags Like Us

Wernisaż wystawy Świeże oko | wystawa osób studiujących w XII Pracowni Malarstwa UAP

Miejsce: Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz, budynek F, ul. Szewska 16, sala 23 (wejście klatką schodową za dziedzińcem)

Od 15:30

Wystawa osób studiujących w XII Pracowni Malarstwa prowadzonej przez prof. dr hab. Janusza Marciniaka wraz z asystentką Moniką Szczygieł. Ekspozycja stanowi podsumowanie ostatnich miesięcy spędzonych w pracowni.
Tytuł wystawy odnosi się do kolokwialnej frazy “spojrzeć na coś świeżym/świeższym okiem”. W długotrwałym procesie twórczym niezwykle trudno zachować krytyczne i obiektywne spojrzenie. Przydatną praktyką jest odstawienie pracy na jakiś czas, czy poradzenie się kogoś, kto może nam przybliżyć własną perspektywę. Wystawa zbiorowa jest pretekstem do tego, żeby skonfrontować swoją twórczość z pracą innych i przywrócić swojemu spojrzeniu ostrość osądu. Nietuzinkowe realizacje młodych artystów, będące odpowiedziami na zadane hasła, a także związane z własnymi zainteresowaniami, stworzą przegląd perspektyw, jakie mają na świat młodzi artyści.

Osoby artystyczne: Filip Andrunyk, Rafał Bobrowski, Alicja Borzyńska, Mateusz Drozdowski, Joanna Dymek, Olaf Frankowicz, Hjörleifur Halldórsson, Paulina Kaczyńska, Paulina Karkut, Palina Kuchynskaya, Tymon Lewandowski, Agata Lutowska, Julia Maksymiuk, Kornelia Nowak, Aleksandra Strzelińska, Daria Włodarczak, Weronika Wojciechowska, Paulina Woźniak, Angelika Tomkiewicz, Aleksandra Trzuskolas, Martyna Zielińska, Marcelina Żmuda

Opieka artystyczna: Janusz Marciniak, Monika Szczygieł

Czas trwania wystawy: 18.05-29.05.2024 — zwiedzanie poza wernisażem po wcześniejszym umówieniu mailowo: [email protected]

Zapoznaj się z działalnością XII Pracowni Malarstwa UAP:
https://www.studio12.pl

Wystawa jest odpowiednia do odwiedzenia z dziećmi. Budynek, w którym znajduje się pracownia, nie posiada windy – wejście dla osób z niepełnosprawnościami może być utrudnione.

Weronika Teplicka | Tnę, sklejam się

Miejsce: Galeria Szewska 16 (ul. Szewska 16)

Do 19:00

Zespół kuratorski: Natalia Czarcińska, Jerzy Muszyński, Dorota Tarnowska-Urbanik

https://uap.edu.pl/2024/04/weronika-teplicka-tne-sklejam-sie

Identyfikacja wizualna: Adela Madej

Idź do oryginalnego materiału