W Muzeum Miejskim w Tychach w piątek 29 listopada o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z członkami zespołu bigbitowego Passaty. W latach 60. XX wieku ta grupa z Tychów zdobyła popularność, m.in. za sprawą przeboju „Góralka”. Okazją do spotkania z byłymi muzykami jest wydanie po 60 latach płyty z archiwalnymi nagraniami Passatów z lat 1966-67. Będzie to więc podróż do początków rock’n’rolla na Górnym Śląsku.
Bez przesady można pokusić się o stwierdzenie, iż druga połowa lat 60. XX wieku należała do bigbitu, jak w okresie PRL–u nazywano rock’n’roll. Wtedy jednym z najpopularniejszych zespołów, nie tylko na Śląsku, była tyska grupa Passaty – z pewnością pamiętają o tym dzisiejsi 75-latkowie, których lata młodości przypadły na ten czas. To oni: Wojciech Ginko (gitara), Stefan Kotapka (głos), Grzegorz Ratajski (perkusja), Zbigniew Skupnik (gitara basowa), Jacek Wyrobiec (gitara) oraz Ryszard Wróbel (konferansjer, ale też manager i techniczny) i Roman Dubaniowski (instrumenty klawiszowe) – najpierw jako tyscy licealiści, potem studenci z Tychów i okolic, byli przecierającymi szlaki pionierami tego gatunku muzycznego na Śląsku.
Sporo koncertowali – występowali na tzw. fajfach, czyli potańcówkach z muzyką na żywo (np. na lodowisku przy ul. Brzozowej, w Domu Kultury „Górnik” na tyskim osiedlu A, gdzie odbywały się ich próby). Ich dwa koncerty choćby zarejestrowano – ten w Gdańsku (na Wiosennym Festiwalu Muzyki Nastolatków, 1966) i wspominkowy w Teatrze Małym w Tychach (1987).
Uczestniczyli też w sesji nagraniowej w studiu Programu III Polskiego Radia w Warszawie w 1967 roku, podczas której zarejestrowano dziewięć utworów. Ich utwory pojawiały się w latach 60. na długogrających składankach, jak „Cocktail młodości” (1967) czy „Z młodością na ty” (1967), obok nagrań np. Czesława Niemena, Wojciecha Gąssowskiego, Urszuli Sipińskiej, Edwarda Hulewicza z zespołem Tarpany, Czerwono-Czarnych z Kasią Sobczyk, czy zespołu Blackout (z Mirą Kubasińską, Stanem Borysem i Tadeuszem Nalepą).
Wystąpili także w cyklicznym młodzieżowym programie Telewizji Polskiej pt. „Po szóstej”, którego częścią był klub piosenki, a wśród prowadzących można było zobaczyć np. Bożenę Walter, Janusza Weissa i Bogusława Wołoszańskiego.
Zespół zawiązał się w Tychach 13 października 1964 roku. Jednak nigdy nie doczekał się własnej, autorskiej płyty. Stało się to w kwietniu 2024 roku (po 60 latach od debiutu), nakładem wydawnictwa Kameleon Records, które specjalizuje się w muzyce polskich zespołów lat 60. i 70., wznawiając klasyczne albumy i produkując materiały dotąd niepublikowane. Płyta „Zazdrości świat szesnastu lat. Nagrania archiwalne z lat 1966–1967” to ponad 72 minuty muzyki – zawiera 27 utworów w wersji studyjnej i koncertowej, które zostały pieczołowicie cyfrowo odświeżone (zremasterowane z taśm „matek” m. in. z archiwum Polskiego Radia).
Wydawnictwo w eleganckiej szacie graficznej zawiera także komplet archiwaliów – cieszy nie tylko dwunastostronicowa książeczka z tekstami piosenek i esejem, ale też zdjęcia, wycinki prasowe (których źródłem jest głównie tyski tygodnik „Echo”) i inne memorabilia. Wśród trzynastu nagrań „z epoki” nie zabrakło takich przebojów, jak „Góralka” – bigbitowej ballady na bazie tradycyjnej melodii górali żywieckich, ale jest i bonus – nowa, nie wykonywana dotąd publicznie piosenka „Pogoda”.
Wśród zdjęć można zachwycić się ujęciem Passatów na tle kina Andromeda, a na awersie tekturowego pudełka zobaczyć członków zespołu w garniturach przypominających te noszone przez Beatlesów. Żyjący członkowie Passatów – Wojciech Ginko, Grzegorz Ratajski i Zbigniew Skupnik – zadedykowali płytę swoim zmarłym kolegom: Jackowi Wyrobcowi, Romanowi Dubaniowskiemu i Stefanowi Kotapce.
Podczas spotkania będzie można zakupić płytę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpisy wykonawców.
Spotkanie z Passatami odbędzie się 29 listopada o godz. 18.00 w Starym Magistracie (siedzibie Muzeum Miejskiego) na pl. Wolności 1. Zapisy: 887 450 212 (także SMS-em), [email protected]. Wstęp wolny.
Więcej informacji zespole Passaty:
[FILM, ZDJĘCIA] Tychy: Po 60 latach Passaty wydały płytę. Podróż do początków rock’n’rolla na Śląsku