Twórcy serialu „Dojrzewanie” obalają absurdalną teorię Muska. Miliarder powiela fake newsa

party.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: NETFLIX


Elon Musk, szef platformy X (dawniej Twitter), znany z kontrowersyjnych wpisów i niejednokrotnie kontrowersyjnych opinii na temat różnych wydarzeń, tym razem zajął się serialem Netflix „Dojrzewanie”. W jednym z postów na X, Musk rozpowszechnił fake newsa dotyczącego produkcji. Twierdził, iż serial oparty jest na prawdziwej historii, a w jego trakcie zmieniono kolor skóry głównego bohatera. Jego wpis stał się jednym z najczęściej komentowanych tematów w sieci, wywołując falę dyskusji i kontrowersji wśród internautów.

Problem pojawił się, gdy Musk zaczął szerzyć fałszywe informacje, które nie miały nic wspólnego z rzeczywistością. Twierdził, iż zmiana rasy głównego bohatera miała na celu wyłącznie dostosowanie go do współczesnych trendów i ideologii. Wiele osób, w tym fani serialu, zaczęło podważać te informacje, co wywołało dalsze zamieszanie. Co więcej, wpis Musk’a dotyczył także kwestii, które wcale nie miały miejsca w serialu, szczególnie jeżeli chodzi o motywację i tematykę produkcji.

Jack Thorne, twórca serialu „Dojrzewanie” odpowiada na zarzuty dotyczące zmiany rasy bohatera

Jack Thorne, scenarzysta „Dojrzewanie”, nie pozostał obojętny wobec zarzutów stawianych przez Elona Muska. W odpowiedzi na fałszywe informacje, które rozpowszechnił szef X, Thorne publicznie odniósł się do zarzutów, nazywając je absurdalnymi. W specjalnym oświadczeniu wyjaśnił, iż zmiana rasy bohatera nie miała na celu promowania jakiejkolwiek ideologii, ale była częścią szerszego podejścia do przedstawienia tematu męskości, przemocy i współczesnych problemów młodych chłopców.

Pullquote
quote: Nie chodzi nam tutaj o kwestie rasowe. (...) Zwracamy uwagę na męskość. Staramy się zrozumieć pewien problem. Nie mówimy, iż dotyczy to osób o konkretnym kolorze skóry. Mówimy, iż to dotyczy dorastających chłopców
– powiedział Thorne w podcaście „The News Agents”.

Scenarzysta podkreślił, iż serial „Dojrzewanie” nie jest oparty na prawdziwej historii, jak sugerował Musk, a raczej na uniwersalnych problemach społecznych, które są aktualne w każdym okresie historycznym. Temat zmiany rasy bohatera stał się punktem zapalnym, jednak Jack Thorne wyjaśnił, iż decyzja ta miała na celu pokazanie różnych perspektyw i doświadczeń, które są obecne w życiu młodych ludzi, niezależnie od ich pochodzenia.

Pullquote
quote: Najważniejszym pytaniem było, dlaczego przemoc młodych mężczyzn lub chłopców wobec kobiet i dziewcząt wzrasta? Dlaczego to się dzieje? Analiza tego i próba postawienia tego pytania w jak najpełniejszy sposób, bez udzielania łatwych odpowiedzi, była naszym celem od lat
– wyjaśnił Thorne dla serwisu Deadline.
Pullquote
quote: Mam nadzieję, iż udało nam się rzucić światło na obszar, o którym się mówiło, ale nie został dogłębnie zbadany. To problem, z którego wszyscy zdają sobie sprawę, ale odkrywanie go przez postać Jamiego było dla nas kluczowe. Satysfakcjonujące jest to, iż ludzie chcą oglądać i rozumieć Jamiego oraz próbują zrozumieć problem poprzez pryzmat jego sprawy
– dodał twórca.

O czym jest serial „Dojrzewanie”

„Dojrzewanie” to serial, który zdobył dużą popularność na platformie Netflix. Produkcja opowiada o dorastaniu, borykaniu się z problemami wieku młodzieńczego oraz męskości, które w dzisiejszym świecie często bywają trudne do zrozumienia. Serial porusza tematykę przemocy wśród młodzieży, radikalizacji oraz relacji międzyludzkich w kontekście współczesnych wyzwań.

Brytyjski miniserial kryminalno-psychologiczny zdobył uznanie zarówno wśród krytyków, jak i widzów. Opowiada poruszającą historię 13-letniego Jamiego Millera, który zostaje oskarżony o morderstwo koleżanki z klasy. Fabuła skupia się na wpływie tego wydarzenia na jego rodzinę oraz na próbach zrozumienia motywów stojących za czynem chłopca.

Więcej o tym, czy serial „Dojrzewanie” to prawdziwa historia, pisaliśmy obszernie w innym naszym artykule.

Zobacz także: Powstanie drugi sezon serialu „Dojrzewanie”? Twórcy zabrali głos

Idź do oryginalnego materiału