Trzy najlepsze filmy Alfreda Hitchcocka na Halloween w serwisie Netflix

pl.jugomobile.com 5 godzin temu

Jeśli szukasz strasznych filmów do obejrzenia w serwisie Netflix w październiku 2024 r., wiedz, iż w tej chwili w serwisie streamingowym dostępne są trzy filmy Alfreda Hitchcocka. Choć nie jest niczym niezwykłym, iż Netflix udostępnia klasyczne filmy, streamer słynie z ograniczonego wyboru filmów sprzed XXI wieku. Jednak ku miłej niespodziance dla subskrybentów w tym miesiącu streamer dodał do swojej biblioteki nie jeden, nie dwa, ale trzy filmy Hitchcocka – „Psycho”, „Ptaki” i „Marnie” – co stanowi idealny maraton filmowy w okresie strasznym. To Halloweenowy cud!

Filmy Hitchcocka nie są całkiem horrorami – bardziej przypominają thrillery – ale są bardzo przerażające i bardzo dobre. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku Psychozy, thrillera psychologicznego Hitchcocka z 1960 roku, powszechnie uznawanego za jeden z najwspanialszych filmów wszechczasów. Anthony Perkins stworzył fenomenalną kreację Normana Batesa, pozornie łagodnego urzędnika hotelowego o ciemnym, pokręconym wnętrzu. Janet Leigh gra Marion, kobietę, która wybiera zły hotel na noc. Słynna scena śmierci Leigh pod prysznicem przeraziła pokolenie kobiet, które teraz boją się wziąć prysznic, a niezapomniana ścieżka dźwiękowa jest w tej chwili wszechobecnym dźwiękiem używanym do oznaczania psycholi na całym świecie. jeżeli jeszcze nie widziałeś tego kultowego arcydzieła, teraz jest idealny czas, aby to naprawić to przeoczenie.

Następnie są Ptaki, czyli film z 1963 roku o ptakach-zabójcach, luźno zainspirowany opowiadaniem Daphne du Maurier z 1952 roku pod tym samym tytułem. Była to pierwsza kooperacja Hitchcocka z Tippi Hedren, która wciela się w Melanie Daniels, młodą kobietę, której historię miłosną z głównym bohaterem Rodem Taylorem przerywa seria nagłych i niewytłumaczalnych ataków ptaków. Geniusz tego filmu – który naprawdę mnie przestraszył, gdy oglądałem go jako dziecko – polega na tym, iż Hitchcock każe kwestionować wcześniej pomijany otaczający cię świat przyrody. Ile razy dziennie widzisz ptaki w swojej okolicy i co by się stało, gdyby nagle wszystkie próbowały cię zabić? To mrożąca krew w żyłach myśl. Oglądając, nie zapominaj, iż było to kilkadziesiąt lat przed erą grafiki komputerowej – każdy atak ptaka odbywał się dzięki praktycznych efektów specjalnych.

Zdjęcie: dzięki uprzejmości kolekcji Everett

Marnie, choć mniej znana niż Psycho i Ptaki, z pewnością jest wartym obejrzenia w okresie upiorów. To drugi wspólny duet Hedrena i Hitchcocka. Tym razem Hedren wcieliła się w tytułową rolę Marnie, młodej kobiety z problemami, która wdaje się w romantyczny romans z bogatym biznesmenem (w tej roli młody Sean Connery). W tamtym czasie krytycy uważali, iż film z 1964 roku był rozczarowującą kontynuacją serii prawdziwych hitów Hitchcocka – „Zawrót głowy” (1958), „North by Northwest” (1959), „Psychoza” (1960), „Ptaki” (1963) – ale z biegiem lat zyskał szacunek jako jedna z niedocenianych perełek Hitchcocka. Marnie porusza mroczniejsze tematy niż w dwóch poprzednich filmach, w tym gwałt i traumę seksualną, więc zanim naciśniesz „odtwórz”, upewnij się, iż znajdujesz się we właściwym miejscu.

Gdy skończysz oglądać filmy Hitchcocka w serwisie Netflix, w serwisie Netflix znajdziesz także wiele innych horrorów, które możesz przesyłać strumieniowo. Ale tak rzadko można zobaczyć klasyczne filmy w serwisie Netflix, więc dlaczego nie zacząć od tych złotych przebojów? Skorzystaj z tego upiornego błogosławieństwa sezonowego.

Idź do oryginalnego materiału