Trzy główne powody rozwodów w Polsce. Prawnik: Konflikty narastają z czasem

kobieta.gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: PeopleImages.com - Yuri A / Shutterstock


Choć obiecują sobie, iż będą ze sobą "póki śmierć ich nie rozłączy", coraz częściej małżeństwa mają krótszy termin ważności. Dlaczego Polacy decydują się na rozwód? Okazuje się, iż trzy powody stanowią blisko 70 proc. wszystkich decyzji.
Z najnowszego raportu UCE Research i kancelarii Nowy-Etap.pl pt. "Polacy na ścieżce rozwodowej. Przyczyny. Cz.1" wynika, iż są trzy najczęstsze powody rozpadu polskich małżeństw. W badaniu wzięły udział osoby, które w ciągu ostatnich pięciu lat złożyły pozew rozwodowy. Wyszczególniono trzy główne przyczyny rozwodów: niezgodność charakterów, zdradę i alkohol. Wnioski prawnika dają do myślenia.

REKLAMA







Zobacz wideo Paweł Domagała: Dużo teraz w moim otoczeniu jest rozwodów. Ważniejsza jest duma niż drugi człowiek



"Pary nie potrafią się porozumieć"
Kamil Jura, współautor raportu, prawnik i mediator rozwodowy z kancelarii Nowy-Etap, zauważył, iż wiele par nie potrafi się porozumieć. - Mają różne oczekiwania wobec życia, a także inne wartości czy cele. Często podczas mediacji obserwuję, iż drobne nieporozumienia i konflikty narastają z czasem, gdy brakuje otwartej komunikacji. Niezgodność charakterów jest wtedy ogólnym określeniem braku zrozumienia i chęci współpracy w związku. Ten powód jest najczęściej podawany, bo łatwo nim objąć wiele różnorodnych trudności bez wchodzenia w szczegóły – podkreślał.
Na drugim miejscu pod względem popularności pojawiło się niedochowanie wierności małżeńskiej. Zdrada jest przyczyną aż 26,1 proc. rozwodów. - Zdrada często jest skutkiem narastających problemów w związku, takich jak brak komunikacji, zaniedbanie emocjonalne czy oddalenie się partnerów. Może być objawem głębszych trudności, które nie zostały wcześniej rozwiązane. To, iż niedochowanie wierności jest niżej w zestawieniu niż niezgodność charakterów, może wynikać z faktu, iż pary wolą unikać wchodzenia w bolesne szczegóły. Używają szerszego pojęcia, pod którym można ukryć wiele różnych problemów. Przyznanie się do zdrady lub jej ujawnienie często bywa dość trudne, dlatego nie zawsze jest podawane jako główny powód – zauważa Kamil Jura.


Nadużywanie alkoholu
Polskie małżeństwa często rozbijają także alkohol i środki odurzające. To właśnie one znalazły się na trzecim miejscu najczęściej wymienianych powodów. Wskazało je 15, 1 proc. respondentów. - Uzależnienia mają ogromny wpływ na relacje. Często prowadzą do zaniedbywania obowiązków rodzinnych, problemów finansowych oraz pogłębiających się konfliktów między partnerami. Fakt, iż nadużywanie alkoholu i środków odurzających jest w TOP3 powodów rozwodów, pokazuje skalę tego problemu. Wskazuje na potrzebę większej świadomości i dostępności wsparcia dla osób zmagających się z uzależnieniami oraz ich rodzin. Wczesna interwencja i otwarta komunikacja mogą pomóc w zapobieganiu rozpadowi małżeństwa z tego powodu – przekonuje Kamil Jura.
Dalej na liście przyczyn rozwodów znalazły się także: przemoc fizyczna lub psychiczna (14,4 proc.), nieporozumienia na tle finansowym (5,1 proc.), dłuższa nieobecność jednego z małżonków (3,1 proc.), trudności mieszkaniowe (2,1 proc.), różnice światopoglądowe (1,1 proc.) i niedobranie seksualne (1 proc.). Nikt nie wskazał nieporozumień na tle wiary czy religii jako przyczyny rozpadu małżeństwa.
Idź do oryginalnego materiału