Trzeba je obejrzeć choć raz w życiu. Widzowie wybrali najlepsze seriale anime

natemat.pl 7 godzin temu
Japońska animacja z niszy wskoczyła do mainstreamu, a niechętnych widzów zamieniła w prawdziwych wyznawców. Wielu wciąż wydaje się, iż anime rządzi cicho z ukrycia, choć w rzeczywistości ma potężne grono fanów na całym świecie. Oto 7 animowanych seriali z Kraju Kwitnącej Wiśni", które cieszą się niesłabnącą popularnością i uchodzą za najlepsze z najlepszych.


Dostęp do anime jest dziś łatwiejszy niż kiedykolwiek, co szefowstwo Crunchyroll, usługi strumieniowej z repertuarem bogatym w japońskie animacji, wskazuje jako jeden z najistotniejszych powodów globalnego wzrostu oglądalności tego typu filmów i seriali. Swojej przygody z anime nie musisz już ograniczać do seansu "Pokémonów" i "Naruto".

7 najlepszych i najpopularniejszych anime według widzów IMDb (LISTA)


Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych seriali anime według widzów portalu IMDb. Przy wyborze tytułów wzięliśmy pod uwagę liczbę widzów (powyżej 100 tys.) oraz średnią ich werdyktu. Im wyżej w rankingu, tym lepiej. Lista ma taką samą kolejność jak w serwisie filmowym (podium niekoniecznie zajmują produkcję z najlepszą oceną).

7. Notatnik śmierci


Ocena na IMDb: 8,9/10 (z ponad 432 tys. głosów)


Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 100 proc.

Ocena polskich widzów na Filmwebie: 8,3/10


Gdzie obejrzeć? Netflix i Crunchyroll (dodatkowa usługa w ramach Prime Video)



Light Yagami w tajemniczych okolicznościach znajduje notes skrywający w sobie potężne pokłady mocy. Wpisanie do niego imienia konkretnej osoby powoduje jej natychmiastową śmierć. Genialny licealista z kompleksem boga dąży do sprawiedliwości, myśląc, iż działa w imię wyższego celu. Zabija przestępców i ludzi uznanych siebie samego za niegodnych. W końcu wszystko wymyka się spod jego kontroli. Po piętach zaczyna deptać mu równie inteligentny detektyw L.

Mangaka Tsugumi Ohba stworzył w "Notatniku śmierci" skomplikowaną historię o "fałszywej sprawiedliwości", która podnosi ciśnienie tak samo jak najwyższej jakości thrillery i kryminały.

6. Vinland Saga


Ocena na IMDb: 8,8/10 (z ponad 105 tys. głosów)


Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 100 proc.

Ocena polskich widzów na Filmwebie: 8,2/10


Gdzie obejrzeć? Crunchyroll (dodatkowa usługa w ramach Prime Video)



Inspiracją dla mangi "Saga Winlandzka" Makoto Yukimury była historia rajdów wikingów i ich życia w odkrytej przez Leifa Erikssona "krainie łąk", Winlandii znajdującej się w Ameryce Północnej (eksperci wskazują, iż skandynawscy wojownicy zamieszkiwali obecne tereny Nowej Fundlandii). Zarówno w komiksie, jak i w jego animowanej adaptacji aż roi się od historycznych imion, przydomków i nazwisk.

"Vinland Saga" jest opowieścią o niewolnictwie, zemście, odkupieniu i honorze. Thorfinn był dzieckiem, gdy wikiński wojownik Askeladd zabił jego ojca. Jako dorosły mężczyzna dołącza do drużyny mordercy w nadziei, iż zdoła zabić go w uczciwym pojedynku. Wtedy wybucha wojna między Danią a Anglią, która niweczy mu plany.

Serial wyprodukowany przez Wit Studio i MAPPA zachwyca animacją, wnikliwym storytellingiem i tym, jak podchodzi do motywów przewodnich i rozwoju postaci. Część widzów określa "Vinland Sagę" mianem "absolutnego arcydzieła".

5. Jujutsu Kaisen


Ocena na IMDb: 8,5/10 (z ponad 159 tys. głosów)


Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 89 proc.

Ocena polskich widzów na Filmwebie: 8,2/10


Gdzie obejrzeć? Crunchyroll (dodatkowa usługa w ramach Prime Video)



W świecie "Jujutsu Kaisen" Gege'a Akutamiego ze wszystkich żywych istot emanuje tzw. przeklęta energia, której większość ludzi nie potrafi kontrolować. Uwalniana doprowadza do narodzin złowrogich istot, których cała egzystencja polega na wyrządzaniu krzywdy ludzkości. Jedynie czarownicy Jujutsu są zdolni okiełznać ten żywioł. Tajne środowisko zaklinaczy chroni obywateli Japonii przed wpływem złych sił.

Yuji Itadori jest licealistą, który pewnego dnia bezinteresowanie pomaga atakowanym przez "przekleństwa" kolegom ze szkoły. W trakcie akcji połyka zginły palec będący talizmanem po antycznym wręcz czarnoksiężniku Ryomenie Sukunie. Towarzystwo Jujutsu zamierza egzorcyzmować Yujiego. Między chłopakiem a radą najwyższych staje Satoru Gojo, najsilniejszy czarownik we współczesnym Tokio. Nauczyciel ma własny pomysł na pozbycie się Sukuny.

"Jujutsu Kaisen" to subtelny mix gatunku shonen i seinen (pierwszy jest przeznaczony dla młodych chłopców, drugi dla młodych dorosłych). Akcji mamy więc tu co niemiara, ale to przede wszystkim różnorodność postaci – tragicznych, komicznych i enigmatycznych – przyciąga widzów przed ekrany telewizorów.

4. Cyberpunk: Edgerunners


Ocena na IMDb: 8,3/10 (z ponad 107 tys. głosów)


Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 100 proc.

Ocena polskich widzów na Filmwebie: 8/10


Gdzie obejrzeć? Netflix



Z dnia na dzień Davida Martineza traci wszystko. Takie jest właśnie Night City, które mało daje, więcej zabiera. Po rodzinnej tragedii 17-latek porzuca elitarną szkołę i podłącza do swojego ciała znaleziony przypadkiem cybernetyczny – przeznaczony do wojskowych celów – wszczep Sandevistan, za pomocą którego staje się niezwykle szybki i nieuchwytny. Najemnicy i potężne korporacje robią z chłopaka wroga numer jeden.

Akcja "Cyberpunk: Edgerunners" rozgrywa się we wspomnianym Night City, ochrzczonym jako najgorsze miasto w Ameryce – rok przed akcją gry Cyberpunk 2077, w której wcielamy się w V i – okazjonalnie – Johnny'ego Silverhanda granego przez Keanu Reevesa ("Matrix").

Serial o Davidzie Martinezie, który został stworzone przez studio Trigger we współpracy z CD Projekt RED, porusza kwestie typowe dla swojego papierowego pierwowzoru, czyli erpega autorstwa projektanta gier Mike'a Pondsmitha. Beznadzieja wymieszana z dystopią, antykapitalistycznym tonem i charakterystyczną dla lat 80. mroczną wizją przyszłości sprawiają, iż szybcy i wściekli "Edgerunnersi" niosą ze sobą i rozrywkę, i niewysłowione przygnębienie.

3. Miecz zabójcy demonów - Kimetsu no Yaiba


Ocena na IMDb: 8,6/10 (z ponad 192 tys. głosów)


Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 89 proc.

Ocena polskich widzów na Filmwebie: 8,2/10


Gdzie obejrzeć? Crunchyroll (dodatkowa usługa w ramach Prime Video)



"Miecz zabójcy demonów - Kimetsu no Yaiba" przenosi na mały ekran komiks japońskiego mangaki Koyoharu Gotouge, w którym śledzimy losy Tanjiro Kamado. Nastolatek próbuje wyśledzić potwora odpowiedzialnego za zabójstwo jego rodziny i demoniczną przemianę jego młodszej siostry, która ma w sobie jeszcze resztki człowieczeństwa. Licząc na zemstę i uleczenie Nezuko wstąpił do starożytnego oddziału zabójców demonów.

Historia Tanjiro trzyma w napięciu od samego początku - obserwowanie, jak protagonista nie spisuje siostry na straty i walczy z niemocą, która często wygrywa w pojedynku z nadzieją, jest wyjątkowo emocjonujące.

W trakcie swojej podróży chłopak poznaje wielu przyjaciół, którzy w serialu w reżyserii Haruo Sotozakinie nie stają się wyłącznie drugoplanowych zapychaczem, a mają bezpośredni wpływ na drogę, jaką obiera Tanjiro. Schowany za maską z głowy dzika Inosuke Hashibira i flirciarz Zenitsu Agatsuma to duet, bez którego "Demon Slayer" nie byłby tak czarujący.

2. One Piece


Ocena na IMDb: 9/10 (z ponad 303 tys. głosów)


Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 92 proc.

Ocena polskich widzów na Filmwebie: 8,2/10


Gdzie obejrzeć? Crunchyroll (dodatkowa usługa w ramach Prime Video)



Serial anime "One Piece" jest adaptacją ukazującej się bez przerwy od 1997 roku mangi autorstwa Eiichiro Ody opowiadającej o zwariowanych, ale – tam, gdzie trzeba – wzruszających losach pociesznego nastolatka imieniem Monkey D. Luffy, który po zjedzeniu w dzieciństwie tajemniczego owocu stał się człowiekiem gumą. Chłopak niestrudzenie dąży do zostania Królem Piratów i znalezienia skarbu legendarnego kapitana – Gol D. Rogera.

Oryginał liczy ponad tysiąc rozdziałów, zaś (na dzień dzisiejszy) anime przekroczyło liczbę 1100 odcinków, a jego emisji nie widać końca, co oczywiście dla wielu może być zniechęcający. Tylko wytrwali wsiądą na pokład tego statku.

Historie skompletowane przez Odę mają niezwykłą głębię – pod grubą warstwą abstrakcyjnego wręcz humoru skrywają się ponadczasowe motywy i niejedno przesłanie zdolne oświecić widzów. "One Piece" może pochwalić się też całą biblioteką wyrazistych postaci. Razem z Luffym dalekie wody przemierzają walczący trzema katanami były łowca nagród Zoro, sprytna rudowłosa nawigatorka Nami, flirtujący ze wszystkimi kucharz Sanji oraz kłamiący nieustannie snajper Usopp.

1. Atak Tytanów


Ocena na IMDb: 9,1/10 (z ponad 624 tys. głosów)


Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 96 proc.

Ocena polskich widzów na Filmwebie: 8,5/10


Gdzie obejrzeć? Crunchyroll (dodatkowa usługa w ramach Prime Video)



Anime "Atak Tytanów" na podstawie mangi Hajime Isayamy rozgrywa się w świecie, w którym ludzkość została zmuszona do tego, by schronić się za trzema potężnymi murami na wyspie Paradis, ostatnim terytorium nacji Erdia. Mierząca kilkadziesiąt tysięcy metrów bariera chroni zamieszkałych za nią ludzi przed krwiożerczymi tytanami. Pewnego dnia potworom udaje się przejść przez zabezpieczenia.

Główny bohater Eren Jaeger w wyniku ataku traci matkę, ale poprzysięga zemstę na jej zabójcach. Aby spełnić swoją przysięgę, dołącza do korpusu zwiadowczego – grupy najlepszych żołnierzy zajmujących się zewnętrznymi eksploracjami, którzy za herb mają skrzydła symbolizujące wolność.

Anime zachowane jest w klimacie dark fantasy (w późniejszych sezonach również dieselpunka), w którym nie brakuje brutalnych scen rodem z body horrorów. Tym, czym "Attack on Titan" wyróżnia się na tle innych animacji (ba, choćby produkcji live-action), jest znakomita narracja pełna odcieni szarości, świetnie napisane postaci, które zostaną z widzami na długo, a także przemyślany world-building (aczkolwiek zdaniem wielu w finale niektóre rzeczy nie trzymają się kupy). Historia Erena i jego przyjaciół – Armina oraz Mikasy – przemówi choćby do tych osób, które dotąd z niechęcią spoglądały na japońskie animacje.

Idź do oryginalnego materiału